Ve dvou se to lépe táhne…

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Účinnost elektrických motorů je v současnosti velmi aktuální téma. Jednak kvůli legislativním požadavkům, které neustále zvyšují a i nadále budou zvyšovat požadavky na jejich účinnost, tak i kvůli přínosu pro koncového uživatele v podobě snížení nákladů. Pokud se navíc ještě motor s vysokou účinností doplní o efektivní řízení, může toto spojení odhalit dosud nevyužitý potenciál úspor.

Jako odpověď na požadavky na vyšší účinnost motorů i energetickou úsporu, nabízí ABB technologii synchronních reluktančních motorů (SynRM). Tuto technologii představilo ABB ve svém portfoliu jako jeden z prvních výrobců motorů již v roce 2011. Synchronní reluktanční motor je třífázový elektrický motor bez permanentních magnetů, jehož rotor má rozdílný magnetický odpor (reluktanci) ve dvou na sebe kolmých osách.
SynRM technologie nabízí na rozdíl od klasických motorů vyšší účinnosti a ve větších výkonech motorů menší osovou výšku až o 2 velikosti (obr. 1), což je výhoda zvláště při požadavku na malé zástavbové rozměry a hmotnost.

ve dvou 1
Vzhledem k nižším ztrátám v rotoru dochází k menšímu teplotnímu namáhání ložisek a vinutí motoru, což zvyšuje jejich životnost.
Navíc se jedná o koncepci pohonu pro budoucnost, která splňuje současné i budoucí známé legislativní požadavky na účinnostní třídy.
Synchronní reluktanční motory ABB jsou dostupné ve výkonech od 0.55 do 315 kW, jsou vhodné pro různé aplikace v celém spektru nabízených výkonů.
Nově jsou nabízeny SynRM motory v kombinaci s měničem frekvence ACH580, který je speciálně určen pro oblast HVAC (vytápění, větrání a klimatizace) a výrobce strojních zařízení.
Měniče řady ACH580 (obr. 2) jsou standardně vybaveny vstupním filtrem pro potlačení vyšších harmonických, intuitivním ovládacím panelem a vestavěným komunikačním protokolem BACnet. Tato řada měničů představuje nový standard jednoduchosti, spolehlivosti, snadnosti instalace a uvedení do provozu. Ideálně se hodí pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích HVAC, například v nemocnicích a datových centrech. Umožňuje udržovat komfortní prostředí v komerčních budovách, například v kancelářích či školách.

ve dvou 2
Měniče této řady lze také integrovat do většiny běžných automatizačních systémů, komunikují v protokolech běžných pro oblast HVAC, regulují motory do výkonu až 250 kW a jsou připraveny k okamžité instalaci (plug-and-play). Zjednodušené menu a ovládací panel určený speciálně pro oblast HVAC umožňuje rychlé a snadné uvedení do provozu. Pro potřeby průmyslu jsou funkce jako zpětnovazební řízení a předehřátí motoru zahrnuty ve standardní výbavě měniče.
Synchronní reluktanční motor ABB tak nabízí možnost získat to nejlepší z obou technologií, jak motoru, tak i měniče frekvence.
Kombinace synchronního reluktančního motoru s měničem frekvence ACH580 představuje ideální spojení pro aplikace v oblasti HVAC s důrazem na technologicky vyspělé a úsporné řešení. (obr. 3)

ve dvou 3

ABB s.r.o.
BB Centrum
Vyskočilova 1561/4a, 140 00 Praha 4
Tel.: 800 312 222
www.abb.cz/pohony

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku