Ve dvou se to lépe táhne…

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Účinnost elektrických motorů je v současnosti velmi aktuální téma. Jednak kvůli legislativním požadavkům, které neustále zvyšují a i nadále budou zvyšovat požadavky na jejich účinnost, tak i kvůli přínosu pro koncového uživatele v podobě snížení nákladů. Pokud se navíc ještě motor s vysokou účinností doplní o efektivní řízení, může toto spojení odhalit dosud nevyužitý potenciál úspor.

Jako odpověď na požadavky na vyšší účinnost motorů i energetickou úsporu, nabízí ABB technologii synchronních reluktančních motorů (SynRM). Tuto technologii představilo ABB ve svém portfoliu jako jeden z prvních výrobců motorů již v roce 2011. Synchronní reluktanční motor je třífázový elektrický motor bez permanentních magnetů, jehož rotor má rozdílný magnetický odpor (reluktanci) ve dvou na sebe kolmých osách.
SynRM technologie nabízí na rozdíl od klasických motorů vyšší účinnosti a ve větších výkonech motorů menší osovou výšku až o 2 velikosti (obr. 1), což je výhoda zvláště při požadavku na malé zástavbové rozměry a hmotnost.

ve dvou 1
Vzhledem k nižším ztrátám v rotoru dochází k menšímu teplotnímu namáhání ložisek a vinutí motoru, což zvyšuje jejich životnost.
Navíc se jedná o koncepci pohonu pro budoucnost, která splňuje současné i budoucí známé legislativní požadavky na účinnostní třídy.
Synchronní reluktanční motory ABB jsou dostupné ve výkonech od 0.55 do 315 kW, jsou vhodné pro různé aplikace v celém spektru nabízených výkonů.
Nově jsou nabízeny SynRM motory v kombinaci s měničem frekvence ACH580, který je speciálně určen pro oblast HVAC (vytápění, větrání a klimatizace) a výrobce strojních zařízení.
Měniče řady ACH580 (obr. 2) jsou standardně vybaveny vstupním filtrem pro potlačení vyšších harmonických, intuitivním ovládacím panelem a vestavěným komunikačním protokolem BACnet. Tato řada měničů představuje nový standard jednoduchosti, spolehlivosti, snadnosti instalace a uvedení do provozu. Ideálně se hodí pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích HVAC, například v nemocnicích a datových centrech. Umožňuje udržovat komfortní prostředí v komerčních budovách, například v kancelářích či školách.

ve dvou 2
Měniče této řady lze také integrovat do většiny běžných automatizačních systémů, komunikují v protokolech běžných pro oblast HVAC, regulují motory do výkonu až 250 kW a jsou připraveny k okamžité instalaci (plug-and-play). Zjednodušené menu a ovládací panel určený speciálně pro oblast HVAC umožňuje rychlé a snadné uvedení do provozu. Pro potřeby průmyslu jsou funkce jako zpětnovazební řízení a předehřátí motoru zahrnuty ve standardní výbavě měniče.
Synchronní reluktanční motor ABB tak nabízí možnost získat to nejlepší z obou technologií, jak motoru, tak i měniče frekvence.
Kombinace synchronního reluktančního motoru s měničem frekvence ACH580 představuje ideální spojení pro aplikace v oblasti HVAC s důrazem na technologicky vyspělé a úsporné řešení. (obr. 3)

ve dvou 3

ABB s.r.o.
BB Centrum
Vyskočilova 1561/4a, 140 00 Praha 4
Tel.: 800 312 222
www.abb.cz/pohony

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.