Nová řada servopohonů 1S v rámci platformy OMRON Sysmac

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Platforma Omron Sysmac umožňuje vytvářet plně integrované řešení automatizace strojů. Nedílnou součástí každého stroje jsou elektrické pohony. Na začátku července 2016 uvedla společnost OMRON Corporation novou řadu servopohonů 1S, které jsou začleněny to této platformy.

Servodrivery 1S

Nová řada servodriverů 1S je 100 % vyvinutá a vyráběná společností OMRON Corporation. Při vývoji byly maximálně zohledněny aktuální požadavky zákazníků – snadná instalace (včetně bezproblémového dosažení požadavků EMC), jednoduché a rychlé nastavení parametrů, rychlé a velmi přesné řízení profilu pohybu a minimální požadavky na servis. Servodrivery jsou vyráběny ve výkonové řadě od 100 W do 3 kW s napájením 1x230 V AC a 3x400 V AC. Z hlediska EMC je velmi důležité oddělení vstupních a výstupních obvodů – vstupní napájecí konektory jsou umístěny shora, výstupní konektor pak zespodu. V servodriveru je rovněž integrováno relé pro přímé ovládání brzdy motoru (není potřeba používat externí relé). Na čelní straně je pak umístěn LED displej, konektory pro připojení komunikační sběrnice EtherCAT a konektor pro připojení vstupů a výstupů. Všechny konektory (silové i řídící) jsou vyjímatelné a jsou bezšroubové s pružinovými svorkami. Servodrivery jsou řízeny prostřednictvím sběrnice EtherCAT a podporují komunikační cyklus až 125 μs, proudová regulační smyčka servodriveru pracuje v cyklu 31,25 μs. Díky těmto parametrům a použitým enkodérům s vysokým rozlišením (23 bitů) umožňují tato serva velmi rychlou odezvu a přesné řízení profilu pohybu bez nežádoucích vibrací.
Nastavení parametrů servodriverů 1S se provádí přímo z vývojového prostředí Sysmac Studio a je velmi jednoduché díky funkci automatického nastavení parametrů. K dispozici je rovněž funkce FFT pro analýzu případných rezonancí mechanické soustavy a nastavení filtrů k potlačení těchto rezonancí.
Standardně jsou tato serva vybavena bezpečnostní funkcí STO („Safe Torque OFF") ovládanou bezpečnostního kontroléru přes sběrnici EtherCAT (bezpečnostní úroveň PLd, SIL2) nebo prostřednictvím bezpečnostních vstupů a výstupů (bezpečnostní úroveň PLe, SIL3).

omron s1 1

Servomotory 1S

Servomotory 1S jsou vyráběny v řadě od 100 W do 3 kW se jmenovitými otáčkami 1000, 2000 a 3000 ot/min. Servomotory jsou 10-ti pólové a díky tomu vykazují minimální zvlnění momentu a rychlosti. Krytí motorů je standardně IP67, konektory pro připojení motoru a enkodéru jsou integrovány na těle motoru. Mohou být rovněž vybaveny elektromagnetickou klidovou brzdou. Všechny servomotory řady 1S využívají unikátní
víceotáčkové absolutní enkodéry, které nevyžadují použití zálohovací baterie. Rozlišení v rámci jedné otáčky je 23 bitů (tj. 8 388 608 jednotek na otáčku) a rozsah počtu otáček je 16 bitů (tj. 65 536 otáček).

Řídicí systém Sysmac NJ/NX

Integraci jednotlivých komponent platformy Sysmac zajišťuje řídicí systém Sysmac NJ/NX s využitím sběrnice EtherCat. Logické jádro systému zabezpečuje výkon sekvenčního řízení, Motion jádro pak vlastní řízení pohybů a generování profilů pro servopohony. Obě jádra jsou z hlediska programátora zcela integrována, lze tedy efektivně kombinovat sekvenční řízení s aplikací řízení pohybu.
Řídicí systém Sysmac NX je schopen řídit až 256 os, dle počtu os v cyklu až 125 μs. Systém obsahuje řadu funkčních bloků pro vytváření pokročilých aplikací zahrnující synchronizaci servopohonů, lineární, kruhové interpolace, momentové řízení, transformaci souřadnic na mechaniku Delta robota a mnoho dalších.

omron s1 2

Omron Electronics spol. s r.o.
Jankovcova 53, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 234 602 602
Fax: +420 234 602 607
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
industrial.omron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku