Motory začínají být inteligentní, přesto je potřeba jejich spotřebu měřit

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud se podíváme na automatizaci z pohledu spotřeby elektrické energie, pak právě pohony patří k největším „žroutům“.

Pomineme-li skutečnost, že pneumatické pohony jsou vzhledem k nákladům na výrobu stlačeného vzduchu stále častěji nahrazovány servomotory, pak patří spotřeba elektrické energie servomotorů v porovnání s PLC, dotykovými panely, senzory či ionizery k těm nejvyšším. Do míst, kam se integrují pohony, jdou ruku v ruce i inteligentní elektroměry. Výhodnou Eco Power Metrů – inteligentních elektroměrů Panasonic – jsou hlavně jejich analytické funkce, kdy kromě spotřeby v jednotlivých fázích dokáží poskytovat základní informace o kvalitě elektrické energie v síti.

Nelze řídit to, co neměříte

Ať už se jedná o správu zařízení v malých, středních nebo velkých průmyslových podnicích s mnoha měřicími body, je KW2M prvním krokem k integraci profesionálního systému řízení energie ve vaší společnosti. S pomocí nové řady Eco-POWER METER KW2M budou vaše sítě více transparentní. Měření a shromažďování všech energetických údajů je základem pro cílená opatření zaměřená na dosažení co nejlepší energetické účinnosti. Panasonic KW2M šetří nejen náklady na energii. Díky vylepšenému zapojení svorkovnice můžete s elektroměrem Panasonic také ušetřit až 50 % kabeláže. Nové nacvakávací konektory šetří čas při uvádění do provozu a vyžadují menší prostor pro instalaci.
Kombinací hlavní a rozšiřující jednotky můžete každým zařízením měřit 2 kanály. Pokud tedy připojíte k hlavní jednotce tři rozšiřující moduly, pak je možné připojit až 8 měřených obvodů. Měření proudu a napětí je s přesností 0,2 %. Integrovaný rozbočovač s dvěmi ethernetovými porty je další výhodou této série. Není nutné řešit složitou topologii sítě a umožňuje jednoduché připojení více elektroměrů KW2M do systému. Elektroměr KW2M je navíc navržen pro montáž na DIN lištu, poskytuje vstupy a výstupy a lze jej jednoduše konfigurovat pomocí integrovaného webového serveru.
V dnešní době je běžnou praxí, že při dodávce nových jednoúčelových strojů či výrobní linky, je ze strany objednavatele vždy již požadováno osazení inteligentního elektroměru Eco Power Meter. Pak stačí připojit ethernetový kabel, zavést nové IP do systému a všechny potřebné informace o spotřebě nové technologie se nám ukládají do databáze.

pohony merit 11 1

Chytré motory

Vše je inteligentní. Telefony počínaje a miniaturními senzory konče. Motory leží někde uprostřed a jejich „inteligence“ je vyžadována hlavně v oblasti bezpečnosti. Prozatím jsou dobrými sluhy, ale kdo ví, co přinese budoucnost. Důležité je, že bezpečně pohání stroje, dopravníky nebo roboty. Servomotory jsou velmi univerzální a postupně díky svým parametrům vytlačují krokové motory jako svoji přirozenou „horší konkurenci“. V mnoha oblastech díky nižším provozním nákladům nahrazují i pneumatické pohony. Panasonic má k dispozici servomotory od výkonu 50 W napájené jak jednofázovým, tak třífázovým napětím a nově jsou k dispozici i speciály napájené 110 V nebo stejnosměrným 24 V.

Ready to use – připravené balíčky

Na rozdíl od volby vhodného elektroměru, kdy si vystačíme se správnou hodnotou napětí a maximálním možným odběrem v dané větvi, není výběr optimálního pohonu věc jednoduchá. Do volby vstupuje mnoho klíčových parametrů jako jsou výkon, kroutící moment, nominální otáčky, ale také způsob řízení nebo rozměry. Panasonic má k dispozici SW nástroj pro výběr vhodných pohonů pro váš projekt. Definováním parametrů se postupně zužuje výběr až zůstane jedno či několik alternativních kombinací pohonů.
Pro složitější úkoly může být tento způsob optimálním řešením, ač samozřejmě vždy existuje možnost obrátit se přímo na odborníky, výrobce či integrátory, kteří mají s problematikou servomotorů bohaté zkušenosti. Existuje však celý souhrn projektů, které jsou již vyřešeny a je možné je použít tak jak jsou. Stačí pouze upravit parametry připraveného programu a etiketovací stroj, pohon dopravníku či mechaniku na odběr palet je možné zprovoznit během okamžiku. „Ready for use“ programy pro PLC, které opravdu stačí jen parametrizovat, jsou k dispozici v bohaté knihovně funkčních bloků. Právě zmíněný etiketovací stroj je dobrým příkladem pro jednoduché a rychlé vyřešení aplikace. Dva senzory, jeden pro detekci etikety a druhý hlídající přítomnost objektu, komunikují s PLC a ten následně řídí posun jak pásu etiket, tak dopravníku s objektem, na který má být etiketa nalepena. Je možné, ale není to podmínkou, stroj osadit dotykovým panelem. Tím získáme přehlednou zpětnou vazbu stavu stroje a zároveň slouží jako vstup pro ovládání či operativní změnu parametrů. Stačí „prodrátovat“ HW, nahrát příslušný program a je to.

pohony merit 11 2

Lepší, menší, výkonnější

I takto by se dala v krátkosti popsat řada Minas A6 – nejvyšší řada servomotorů. Není to žádné přehánění. Nové servomotory postupně nahrazují jednotlivé typy z předchozí řady Minas A5, a přestože si zachovávají plnou kompatibilitu, přináší na trh mnohá vylepšení.
Díky rozložení struktury jádra a novému provedení krytu bylo dosaženo zkrácení délky servomotoru MINAS A6 o 30 % ve srovnání s předchozí řadou MINAS A5 (z 99,0 mm na 67,5 mm), ale došlo i k redukci hmotnosti až o 10 %. Tomuto zhubnutí významně přispívá i kompaktnější provedení enkodéru.
K řízení se používá rozhraní Modbus RTU, který jako otevřený sériový komunikační protokol (RS232 nebo RS485) umožňuje spojení s další technikou, a to jak pod značkou Panasonic, tak třetích stran.
Kodér s rozlišením 20 bitů, použitý u řady MINAS A5 (poskytující 1 048 576 impulsů na jednu otáčku, pulses per revolution = PPR) byl výrazně inovován a v MINAS A6 je používána jeho nová verze s 23bitovým rozlišením (8 388 608 PPR). Rozlišení je tedy osminásobné ve srovnání s předchozím modelem.
Nové servomotory přicházejí s ještě vyšší rychlostí odezvy (3,2 kHz), což umožňuje mnohem rychlejší reakci na povely regulátoru. Kromě toho se výrazně snížily mikrovibrace díky zlepšené reakci stávající regulace a linearity. Samozřejmostí zůstává i možnost použití převodovek, čímž se výstupní otáčky mohou upravit libovolně na požadovanou hodnotu.
Plná kompatibilita s předchozí řadou MINAS A5 přináší neomezenou možnost postupné náhrady. Obě řady používají identická rozhraní. U řady MINAS A6 lze používat stejné kabely jako u modelů řady A5. Pro montáž není třeba dalších přídavných dílů. Pokud zařízení potřebují být modifikována, stačí zaměnit motor, ostatní zařízení a kabeláž není třeba měnit. Stejná příruba – servomotor je ve stroji zaměnitelný kus za kus. Výrazně se zvýšila ochrana hřídele. Motor je před nežádoucími vlivy chráněn speciálním těsněním se třemi břity.

MINAS LIQI: servomotory za rozumné peníze

Ve srovnání s krokovými, asynchronními nebo pneumatickými pohony nabízí servomotory řady MINAS LIQI mnoho výhod v oblasti spolehlivosti, rychlosti a přesného polohování. Řada Minas LIQI je koncipována s myšlenkou rychlé integrace a bez složitého nastavování se hodí pro okamžité použití ve většině projektů. Tuhost se velmi jednoduše nastavuje otočným přepínačem přímo na čelním panelu řídící jednotky. Až v případě náročnějších aplikací je možno sáhnout po zdarma dostupném programu PANATERM.

pohony merit 11 4

EtherCAT otevřená komunikace pro víceosé ovládáníEtherCAT otevřená komunikace pro víceosé ovládání

Průmysl dnešní doby si žádá nová řešení a nelze opomíjet aktuální potřeby automatizované výroby. Víceosé stroje potřebují bezpečné řízení pohonů v různých směrech i využití příslušné interpolace. EtherCAT umožňuje otevřenou komunikaci master-slave po Ethernetu v reálném čase a výměnu dat mezi mnoha řídícími jednotkami EtherCAT. Obsahuje kompletní sadu příkazů až pro 64 os na síti.
Díky své vysoké přenosové i vzorkovací frekvenci je sběrnice “real time” Ethernet zvláště vhodná pro vysoce dynamické jedno a víceosé polohování, jaká se nacházejí v “pick and place” aplikacích, při etiketování nebo značení lahví. Další výhodou je, že do vzdálenosti 100 metrů lze použít standardní cenově dostupné ethernetové kabely.

MINAS A6N – Herkules s RTEXMINAS A6N – Herkules s RTEX

RTEX (Realtime Express) je obzvláště vhodný pro rychlé řízení dynamických jednoosých i víceosých aplikací. RTEX poskytuje informace o aktuálním stavu zařízení jako například varovné a chybové kódy, aktuální poloha, rychlost, točivý moment, pozice, odchylka, mechanický a elektrický úhel rotoru, hodnoty vstupů a výstupů a mnoho dalších.
Přístup na všechny jednotky, které jsou na síti (100 Mbps full duplex) je možné díky rozšiřujícím jednotkám pro PLC, což umožňuje ovládat až 16 nezávislých os. Servopohony řady Minas A6N jsou vybaveny bezpečnostní funkcí odpojení motoru od napájení (STO). To je v souladu s požadavky na bezpečnostní úroveň D dle ČSN EN ISO 13849 nebo SIL 2 podle EN 62061.
Všechny typy servopohonů řady Minas A6N jsou pro zajištění optimálního chodu na bázi nezávislých zdvojených obvodů. Magnetické jističe předepsané pro tato zařízení podle ČSN jsou proto již nepotřebné. Integrovaný bezpečnostní systém umožňuje po bezpečnostní události uvést stroj opět do provozu velmi snadno a rychle, protože řídící jednotka pohonu zůstává stále aktivní a nedochází u ní k restartu.
Motory Panasonic pohání tiskařské stroje, výrobní linky, jednoúčelové stroje a najdeme je v mnoha dalších oborech a aplikacích po celém světě. Každou desetinu sekundy, minutu, hodinu či každý týden roztáčí turbíny, zavírají vrata nebo spouští dopravník. Na bezchybné komunikaci pohonů závisí optimální chod výroby, zpracování potravin nebo dokonce životy lidí. Zvolit automatizaci kvalitního výrobce se vyplatí.

pohony merit 11 9

Panasonic Electric Works Europe AG, Organizační složka
Administrative centre PLATINIUM
Veveří 3163/111, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 217 001
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku