Inovativní novinky v oblasti servopohonů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Panasonic patří k inovátorům v oblasti pohonů. Servomotory z této japonské „stáje“ patří mezi ty nejodolnější. Robustní zpracování, vysoká odolnost vůči přetížení i samotný fakt vysokého krytí vůči vodě či prachu umožňuje nasadit tyto pohony i na místech, kde konkurence neobstojí.

Kromě pohonů je vývoj zaměřen i na průmyslové programovatelné automaty se speciálním zaměřením na řízení pohonů. Mezi ně patří nejnovější modul GM1.

GM1 – Panasonic synchronizovaně řídí až 32 os servomotorů

Díky až 32osému synchronizovanému řízení točivého momentu nabízí GM1 kompaktní řešení pro náročné aplikace řízení pohonů. GM1 je kompaktní řídicí systém ve kterém se kombinuje řízení pohonů s funkcemi PLC, jako je polohování, síťová komunikace, I/O moduly, vysokofrekvenční čítač atd. Vše je integrováno do kompaktního provedení, a tak GM1 šetří místo v rozvaděči, snižuje náklady na programování i na propojení modulů, a hlavně snižuje dobu odezvy na pouhých 0,5 ms.
Pohybový ovladač obsahuje dva nezávislé ethernetové porty, Ethernet/IP a Modbus-TCP, paměťový slot pro 32GB SD karty, dvoukanálový vysokorychlostní čítač (4 Mhz/8 Mhz) a čtyřkanálový PWM výstup (100 kHz).

inovace pohony 2022 1

Funkce
Příkazový cyklus pouhých 0,5 ms umožňuje mimořádně rychlou odezvu řízení a činní tak z GM1 bezpečný ovladač pohybu i pro ty nejnáročnější aplikace. Nad rámec funkčnosti PLC jsou do modulu GM1 integrovány pohybové aplikace, jako je rotační nůž, letmé nůžky, etiketování, paletizátor, kliková hřídel, pohyb vačky nebo ovládání tiskových značek.
Součástí GM1 je i AFB (Application Function Blocks), tedy soubor předpřipravených funkčních bloků, které umožňují rychlé a snadné nastavení celého systému pro předem definované funkce a snižují tak dobu programování a tím další aplikační náklady.
Programovací nástroj GM Programmer je založen na automatizačním softwaru Codesys IEC 61131-3 a umožňuje programování pomocí standardních funkcí PLC Open a editoru G-kódu.
GM1 také obsahuje integrovaný nástroj pro konfiguraci umožňující rychlé a přesné programování až 32 os ve vývojovém prostředí PANATERM Lite for GM.
Pro integraci do prostředí Průmyslu 4.0 je ovladač pohybu GM1 vybaven funkcí OPC UA slave.

Aplikace
GM1 kombinuje ovládání pohybu a pohonu v jedné kompaktní jednotce. Je speciálně navržen pro aplikace řízení pohybu, kde přesnost, rychlost, optimální interpolace a odezva jsou neodmyslitelnými atributy pro zařízení tohoto typu v průmyslové automatizaci. Díky těmto parametrům míří uplatnění GM1 do lisů, vstřikovacích, tiskařských a balících strojů.
Jak je pro Panasonic Industry typické, GM1 je plně kompatibilní s komplexním portfoliem automatizace a servopohony MINAS.

Servopohony 400 V

Zhruba 70 % pohonů v oblasti průmyslové automatizace jsou pohony určené pro třífázové napájení 400 V. Panasonic pro tento segment nabízí servopohony nové řady Minas A6 Multi s výkonem 0,4 až 5 kW. Řídicí jednotky servopohonů Minas A6 Multi jsou pouhých 50 mm široké a každá může ovládat dvojici motorů. Kabely od motorů lze přivádět shora i zdola což je výhodné pro návrh rozvaděčů. Společné liniové napájení je dalším benefitem pro návrh i montáž složitějších systémů. Několik řídicích jednotek pohonů lze průběžně napájet z jednoho napájecího zdroje. Pro bezpečnostní úlohy je k dispozici osmnáct bezpečnostních funkcí. Pohony Minas A6 Multi dosahují úrovně funkční bezpečnosti SIL 3.

inovace pohony 2022 2
Servomotory Minas A6 Multi je možné vhodně použít např. v průmyslových robotech. Zde je důležitý stabilní výkon při různých zatíženích a v různých polohách ramena. Servopohony Minas A6 Multi jsou vybavené adaptivním řízením, které omezuje vliv zatížení. Adaptivní řízení s kompenzací zatížení je výhodné také pro manipulátory plnící úlohy pick and place. Zde jsou častými požadavky velká rychlost a přesnost pohybů. Kromě adaptivního řízení zde vynikne i velmi rychlá odezva pohonu umožňující velmi přesné polohování v optimálním čase.

Minas A6 – servomotory pro aplikace od 24 V do 400 V

Minas A6 Multi je jen zlomkem celého širokého spektra pohonů. Z pohledu napájení jsou k dispozici typy se stejnosměrným napájením 24 V nebo 48 V a dále jednofázové i třífázové motory. Celkově v rozpětí od 50 W do 15 kW. Optimální souhrou všech jednotlivých částí automatizačního systému vzniká opravdová automatizace, která přináší požadovanou bezpečnost, šetří čas i lidské zdroje. Vzájemná komunikace a spolehlivost všech článků pomyslného automatizovaného řetězce zajistí hladký chod výrobní linky či celého provozu.
V oblasti řízení pohonů lze tedy kombinaci GM1 se servopohony rozšířit o senzory či dotykové panely - vše od jednoho výrobce a tím využít automatizačních komponentů s optimální vzájemnou komunikací.

inovace pohony 2022 3
Pro rozhodnutí, jaký výrobek zvolit může být kromě finančního hlediska i hledisko ekologické. Výrobky Panasonic jsou vyvíjeny a vyráběny s velkým přihlédnutím na ochranu životního prostředí. Celá skupina Panasonic klade vysoký důraz na výběr materiálů, udržitelnost a maximální soulad s přírodou.

Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
industry.panasonic.eu/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku