Článek platí pro točivé elektrické stroje podle normy ČSN EN 60034-1 a pojednává o technických požadavcích pro synchronní a asynchronní stroje.
Jmenovitá výkonnost točivých elektrických strojů
Jmenovitá výkonnost musí být stanovena výrobcem. Při stanovení jmenovité výkonnosti musí výrobce zvolit jednu ze tříd jmenovité výkonnosti, uvedených níže, podle normy ČSN EN 60034-1 ed. 2. Označení třídy jmenovité výkonnosti musí být uvedeno za jmenovitým výkonem. Není-li uvedeno žádné označení, platí jmenovitá výkonnost pro trvalé zatížení.
Decentrální měniče a startery NORD pro dopravní systémy
Decentrální pohony nacházejí uplatnění v řadě aplikací: čerpadla, malé extrudéry, samostatné stroje s jedním pohonem. Největší uplatnění ale mají v dopravních systémech – soustava pásových dopravníků, pohony šneků v dávkovacích zařízeních apod. Zde se nejvíce projeví výhody decentrálního řešení.
Inteligentní Servo Motory zmenšené o 25% se zachováním výkonu
Společnost Dunkermotoren snížila délku velikosti rámu jeho 45mm DC motorů s integrální 4 kvadrantovou regulací počtu otáček (BG45SI) o 25%, při zachování stejného výkonu a točivého momentu motoru.
Synchronní motory BMP s účinností Super Premium
Velmi úspěšné frekvenční měniče řady Altivar 32 jsou určeny především pro regulaci otáček asynchronních motorů s kotvou nakrátko v pracovních strojích a na výrobních linkách. Z pohledu úspor elektrické energie spadají uvedené motory do tříd účinnosti IE1 až IE3. Vyšší třída IE4 již předpokládá použití jiné technologie motoru.
Servopohony nejvyššího výkonu: MINAS A5N
Minas A5N, servopony s řízením na bázi ethernetu, mají nejen velmi kompaktní rozměry, ale jsou také ideální pro vysoce dynamické aplikace. Díky vysoké přenosové rychlosti a vzorkovací frekvenci je RTEX (Realtime Express) obzvláště vhodný pro rychlé řízení dynamických jednoosých i víceosých aplikací - pick-and-place, etiketovací stroje, stáčírny atd.
Detekce a diagnostika poruch částí točivých elektrických strojů a ložiskových proudů
Konstrukční a technologický pokrok má za následek zvyšující se spolehlivost elektrických točivých strojů, avšak jejich poruchy nemohou být zcela vyloučeny. Jelikož se stále zvyšuje potřeba vysoké provozuschopnosti, je velmi důležité odhalit vady v ranném stádiu, rozpoznat jejich původ a stanovit závažnost poruchy za účelem odhadu rizika pokračování provozu.
Měření a charakter částečných výbojů (ČV) v točivých strojích
Měření částečných výbojů (ČV) se mnoho let používá jako citlivý prostředek hodnocení kvality nové izolace a také jako prostředek pro detekování lokalizovaných zdrojů ČV v použité elektrické izolaci vinutí, které vznikají v důsledku namáhání v provozu.
Servomotory a komplexní řešení pohonů
S technikou pohonů PMC nabízí firma Pilz uživatelům kompletní proměnná řešení pohonů od dimenzování až po uvedení do provozu. K dispozici jsou přitom kompletní automatizační systémy, které zohledňují všechny aspekty bezpečnosti – počínaje řídicími systémy přes servozesilovače až po servomotory.
Historie pohonů: amplidyn, rotační zesilovač
Žádné polovodiče, tyristory nic takového v roce 1966 ještě nebylo a přesto existovaly funkční a používané regulace stejnosměrných motorů pro spoustu aplikací. Jestliže se Vám budou zdát obrázky trochu nekvalitní, u téměř padesát let starého zařízení, které je ještě v chodu, to je obvyklé.