Topná tělesa a termostaty do prostředí s nebezpečím výbuchu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I v prostředí s nebezpečím výbuchu lze udržet vhodné klimatické podmínky mající vliv na spolehlivost a hospodárnost všech instalovaných elektrických komponent.

Řešení se naskýtá v instalaci topných těles a termostatů splňující přísná kritéria těchto prostředí.

V některých průmyslových odvětvích s elektrickými rozváděčovými či jinými skříněmi jsou nebo mohou být prostředí s rizikem výbuchu, ve kterém může vzniknout výbušná atmosféra v důsledku provozních podmínek nebo jiných okolností. Jedná se hlavně o těžební, ropný, plynový, námořní, farmaceutický, chemický a petrochemický průmysl tam, kde se hořlavé látky zpracovávají, plní, skladují, přepravují, používají pro čištění, výrobu nebo vznikají během výrobního procesu. Může ale jít i o další odvětví, kde výbušné prostředí může vzniknout i potencionálně, například poruchou. V takovém prostředí může dojít ke vznícení, jehož příčinou mohou být elektrické jiskry, oblouky, přehřátí vodičů nebo kontaktů, mechanické jiskření, elektrostatické jiskření, a jiné.
Elektrická a elektronická zařízení vysoce zvyšují riziko výbuchu právě působením elektrické energie a vyžadují zvláštní požadavky na konstrukci, testování, montáž, instalaci a provoz v prostředí s výbušnou atmosférou. Pro zajištění minimální bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců vystavených riziku výbušných prostředí byla přijata evropská směrnice ATEX 99/92/EC, která byla přejata do právního řádu České republiky.

ex telesa 2021 1
Společnost GHV Trading spol. s r.o. ve svém sortimentu nabízí dva typy výrobků pro prostory s nebezpečím výbuchu. Jedná se topné těleso CREx 020 a termostat REx 011. Topné těleso CREx 020 pomáhá zabránit vzniku kondenzátu, kolísání teplot a chrání před mrazem ve skříňových rozváděčích a jiných prostorech, kde jsou instalovány citlivé elektrické a elektronické komponenty nebo mechanické komponenty, u kterých mohou nízké teploty zapříčinit nefunkčnost.

ex telesa 2021 3
Topná tělesa CREx 020 jsou rozděleny do 3 teplotních tříd dle maximální povrchové teploty tělesa – T3 (≤ 200 °C), T4 (≤ 135 °C) a T5 (≤ 100 °C) a jsou použitelná ve skupinách I (důlní plyny), II (povrchové plyny a páry) a III (prachy). Ohřev v tělese zajišťuje vysoce výkonné odporové těleso o výkonu 50 W až 250 W s provozním napětím 230 V AC nebo 120 V AC. Stříbrný hliníkový zářič o velké konvekční ploše, z důvodu udržení maximální povrchové teploty, efektivně předává teplo do okolí. Topné těleso se snadno při montáži uchytí na 35 mm DIN lištu nebo šrouby na panel. Zařízení má stupeň krytí IP66 a třídu ochrany I (zemněním). Topná tělesa CREx 020 jsou dodávána v 18 různých typech.

ex telesa 2021 2
Termostat REx 011 je určený pro regulaci topného tělesa CREx 020. Spínání zajišťuje jednopólový, při vzrůstající teplotě rozpínací (NC), mechanický bimetal s přesnou odezvou a nízkou hysterezí. Životnost bimetalu je více než 100 000 cyklů, zaručující dlouhou životnost, maximální spínaný výkon je 10 A pro 230 V AC a 1 A pro 24 V DC. V nabídce jsou čtyři varianty termostatů podle teploty rozepnutí +15 °C nebo +25 °C s tolerancí 3 K a délky kabelu 1 m nebo 2 m. Termostaty opětovně zapínají při poklesu teploty o 5 °C, s tolerancí 3 K.
Montáž termostatu je příchytkou na lištu DIN, která je součástí termostatu nebo šrouby. Vysoký stupeň krytí IP66 chrání termostat před vniknutím prachu a vody. Třída ochrany I (zemněním). Termostat je možné provozovat při teplotách od -60 °C do +85 °C.
Elektrické připojení obou zařízení je pomocí silikonového kabelu pro topné těleso CREx 020 je to 3 x 0,75 mm2 a pro termostat REx je to 3 x 1 mm2. Topná tělesa i termostaty jsou vyráběny v souladu s předpisy a normami, včetně vystavení prohlášení o shodě.
Pro více informací můžete kontaktovat pracovníky firmy GHV Trading.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
Tel. SK: +421 255 640 293
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.

Najdete nás na Facebooku