Zkratová ochrana a zkratová odolnost rozváděčů nízkého napětí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozváděče nízkého napětí musí být schopné vydržet tepelná a dynamická namáhání způsobená zkratovými proudy nepřekračujícími jmenovité hodnoty.

Zkratová namáhání mohou být snížena použitím zařízení omezujících proud, např. indukční cívkou, pojistkami omezujícími proud nebo jinými spínacími přístroji omezujícími proud.
Před zkratovými proudy musí být rozváděče chráněny například pomocí jističů, pojistek nebo jejich kombinací, které smějí být zahrnuty do rozváděče nebo smějí být zařazeny vně rozváděče.
U rozváděčů určených pro používání v sítích IT má mít zařízení jistící před zkratem dostatečnou vypínací schopnost na každém jednotlivém pólu při sdruženém napětí pro vypnutí dvoufázového zemního zkratu.
Není-li v pokynech výrobce rozváděče pro provoz a údržbu stanoveno jinak, rozváděče, které byly vystaveny zkratu, nesmí být vhodné pro další provoz bez prohlídky a/nebo údržby provedené znalými osobami.

Informace týkající se zkratové odolnosti

U rozváděčů se zařízením jistícím před zkratem (SCPD) vestavěným do přívodní jednotky musí výrobce rozváděče uvést maximální přípustnou hodnotu předpokládaného zkratového proudu na vstupních svorkách rozváděče. Tato hodnota nesmí překročit příslušnou jmenovitou hodnotu (příslušné jmenovité hodnoty).

zkratova odolnost 2022 1
Je-li jako zařízení jistící před zkratem použit jistič se spouští se zpožděním, musí výrobce rozváděče stanovit maximální zpoždění a proudové nastavení odpovídající uvedenému předpokládanému zkratovému proudu.
U rozváděčů, kde zařízení jistící před zkratem není vestavěno do přívodní jednotky, musí výrobce rozváděče uvést zkratovou odolnost jedním nebo oběma z těchto způsobů:

  • a) jmenovitý krátkodobý výdržný proud (Icw) spolu s přidruženou dobou trvání a jmenovitý dynamický výdržný proud (Ipk);
  • b) jmenovitý podmíněný zkratový proud (Icc) včetně proudových omezovacích charakteristik předřazených SCPD.

Pro doby maximálně do 3 s je vztah mezi jmenovitým krátkodobým proudem a přidruženou dobou trvání dán vzorcem I2t = konstanta, za předpokladu, že vrcholová hodnota nepřesahuje jmenovitý dynamický výdržný proud.
U rozváděče s několika přívodními jednotkami, u nichž není pravděpodobné, že budou v činnosti současně, může být zkratová odolnost uvedena pro každou přívodní jednotku v souladu s tím, co bylo uvedeno výše.
U rozváděče s několika přívodními jednotkami, u nichž je pravděpodobné, že budou v činnosti současně, a u rozváděče s jednou přívodní jednotkou a jednou nebo více vývodními jednotkami s velkým výkonem, které budou pravděpodobně přispívat ke zkratovému proudu, je nutné určit hodnoty předpokládaného zkratového proudu v každé přívodní jednotce, kdy se berou v úvahu všechny provozních režimy v každé vývod ní jednotce a v přípojnicích. Určené předpokládané zkratové proudy musí být založeny na údajích poskytnutých uživatelem.

Vztah mezi vrcholovým proudem a krátkodobým proudem

Pro určení elektrodynamických namáhání musí být hodnota vrcholového proudu získaná vynásobením efektivní hodnoty AC zkratového proudu a střední hodnoty DC zkratového proudu činitelem n. Hodnoty činitele n odpovídajícího účiníku pro AC aplikace jsou uvedeny v tabulce 1. Vrcholový činitel pro DC aplikace je předmětem dohody mezi výrobcem a uživatelem.
Pro DC aplikace, jestliže uživatel vrcholovou hodnotu proudu nestanovil, se obvykle používá hodnota n = 1,42.

zkratova odolnost 2022 2

Koordinace ochranných přístrojů

Koordinace ochranných přístrojů v rozváděči nízkého napětí s těmi, které se mají používat mimo rozváděč, musí být předmětem dohody mezi výrobcem rozváděče a uživatelem. Takovou dohodu mohou nahrazovat informace uvedené v katalogu výrobce rozváděče.
Pokud provozní podmínky vyžadují maximální kontinuitu napájení, nastavení nebo volba přístrojů jistících před zkratem v rozváděči mají být, kde je to možné, koordinovány tak, aby zkrat v kterémkoliv výstupním obvodu byl vypnut SCPD (zařízení jistící před zkratem) instalovaným v obvodu, aniž by byly ovlivněny ostatní výstupní obvody, čímž se zajistí selektivita ochranného systému.
Tam, kde jsou přístroje jistící před zkratem zapojeny do série a mají pracovat současně, aby se dosáhlo požadované zkratové spínací schopnosti (tj. záložní ochrana), musí výrobce rozváděče informovat uživatele (např. výstražným štítkem v rozváděči nebo v návodu pro obsluhu), že žádné z ochranných zařízení není dovoleno nahradit jiným zařízením, které není identického typu a nemá stejné jmenovité hodnoty, pokud přístroj není zkoušen a schválen v kombinaci se záložním přístrojem, protože jinak může být ohrožena spínací schopnost celé kombinace.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2024

Číslo je tematicky zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inovativní řešení pro průmyslový Ethernet Průmyslový Ethernet se stal standardem v oblasti průmyslové automatizace. Máme speciálně chráněné konektory a kabely značky HARTING.

Najdete nás na Facebooku