Vnitřní spojovací vedení kabelové rozvodné skříně

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průřezy vodičů (hliníkové nebo měděné) spojovacího vedení kabelové skříně se stanoví podle požadovaného proudového zatížení, s přihlédnutím ke způsobu uložení, dovolenému oteplení, zkratovým proudům a možným dalším vlivům.

Fázové přípojnice kabelové skříně musí být uspořádány tak, aby vnitřní zkrat v normálním provozu nebyl pravděpodobný. Musí být dimenzovány a navrženy tak, aby vydržely alespoň zkratová namáhání omezená ochranným zařízením jistícím před zkratem na straně napájení přípojnic.
Vodič PEN (přípojnice), musí být dimenzován dle ČSN EN 61439-1 ed. 2 v čl. 8.4.3.2. – viz též čl. 7.4. Spoje mezi částmi spojovacího vedení musí být vytvořeny prostředky zajišťujícími dostatečný a trvalý styčný tlak – mechanické spoje viz TNI 37 0606. Nesmí docházet k nepřiměřeným změnám v důsledku normálního oteplení a vibrací, vyskytující se v normálním provozu.

kabelove vedeni skrin

Uložení vodičů spojovacího vedení

Vodiče musí být uloženy tak, aby jejich zkouškami ověřená poloha se v průběhu dopravy, skladování, montáže a provozu vlivem mechanických, tepelných a zkratových namáhání nezměnila tak, že by došlo k nepřípustnému zmenšení vzdušných vzdáleností a povrchových cest případně k poškození izolace.

Vzdušné vzdálenosti a povrchové cesty

Pro dimenzování vzdušných vzdáleností a povrchových cest kabelové rozvodné skříně musí být použity nejvyšší jmenovité hodnoty napětí – jmenovité impulzní výdržné napětí pro vzdušné vzdálenosti
a jmenovité izolační napětí pro povrchové cesty.
Požadavky na vzdušné vzdálenosti a povrchové cesty – viz ČSN EN 61439-1 ed. 2 čl. 8.3. Metoda stanovení vzdušných vzdáleností a povrchových cest měřením je uvedena v Příloze F uvedené normy.

Identifikace (značení) spojovacího vedení a svorek přístrojů kabelové skříně

Holé vodiče spojovacího vedení (fázové přípojnice) a přípojnice vodiče PEN se značí barvami podle ČSN 33 0165 ed. 2 - tabulky 2, případně písmeno-číslicovým zápisem – viz ČSN EN 60445 ed. 4, kapitola 7. Svorky přístrojů (je-li to z hlediska rozlišení nutné) se značí písmeno-číslicovým zápisem – podle ČSN EN 60445 ed. 4, kapitoly 7.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.