Úspora energie s detektory přítomnosti B.E.G. LUXOMAT

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Úspora energie a s ní spojená úspora provozních nákladů je cesta, o kterou se stále intenzivněji zajímá řada investorů v oblasti moderní výstavby. Výrobci osvětlovací techniky představují celou řadu prvků, které dokážou spotřebu elektrické energie výrazně snížit.

Úsporné kompaktní zářivky, LED svítidla nebo stmívatelné elektronické předřadníky jsou samozřejmou součástí projektů, ve kterých je kladen důraz na ekonomický provoz budov.

luxomat 1

Dalším důležitým faktorem v energeticky úsporných projektech jsou detektory přítomnosti, které dokážou to, co nemohou nabídnout samotné elektronické předřadníky ani kompaktní zářivky. Šetřit energii a současně do celého procesu zahrnout lidský faktor. Řídit osvětlovací systém na základě pohybu lidí v budově.
Základním předpokladem pro úspěšné a kvalitní řízení osvětlení pomocí detektorů přítomnosti je nezbytné vybavení detektorů:

  1. Kontinuálním měřením smíšeného světla, které zaručí, že svítidla nebudou svítit v okamžiku, kdy již bude dostatečný přístup přirozeného světla okny. V takovém případě detektory přítomnosti svítidla vypnou (nezávisle na nastaveném čase svícení). Tímto se také detektory přítomnosti liší od klasických detektorů pohybu.
  2. Citlivým snímáním pohybu, které umožní snadno zaznamenat i malé pohyby sedícího člověka (například při práci na PC) ve snímané zóně.

Širší využití detektorů přítomnosti v oblasti řízení osvětlení umožňuje zejména jejich technické řešení a provedení, které respektuje nejrůznější požadavky, se kterými se lze při řízení osvětlení a jeho projektování setkat.
Detektory přítomnosti umožňují řídit elektronické předřadníky (až 50 předřadníků najednou), měřit hladinu jasu (měřením přirozeného a umělého osvětlení), řídit konstantní hladinu jasu ve dvou i třech zónách nezávisle na sobě i pracovat ve sběrnicových systémech BUS, DALI, DSI, KNX/EIB, LON a speciálních 24 V řešeních. A to vše tehdy, kdy je osvětlení zapotřebí, tj. během přítomnosti lidí v osvětlovaných prostorách.
Standardní verze detektorů přítomnosti nabízí projektantům možnost vybrat skutečně technicky nejvhodnější detektor pro danou instalaci. Se záběrem kruhovým (360°), čtvercovým nebo oválným (s dosahem 20 m na každou stranu) i pro montáž do větších výšek.

luxomat 2
Detektory s montážní výškou více než 10 m od podlahy a s velmi citlivými a přesnými čidly jsou nepostradatelné při řízení osvětlení ve výrobních halách a skladech, kde jsou požadavky na úsporu energie stále větší. Napomáhá k tomu i rozšíření snímané oblasti o podřízené detektory (jednotky slave), které usnadňují seřízení detektorů (seřizuje se pouze detektor master) a současně zlevňují počáteční investici. Detektor přítomnosti pro větší montážní výšky je proto stále častěji využíván v nových projektech skladových a výrobních hal, logistických center nebo sportovišť a je standardem při rekonstrukcích osvětlení v takovýchto prostorách.
Existují speciální instalace, kde nevystačí detektor přítomnosti pouze s infračerveným zářením (PIR). V takových situacích je výhodná např. kombinace detektoru přítomnosti na bázi PIR a čidla zvuku. Klasickým příkladem využití takového detektoru jsou např. umývárny ve výrobních nebo sportovních halách nebo třeba konferenční místnosti.

luxomat 3
Minidetektory s průměrem snímací hlavy 45 mm jsou elegantním řešením pro kanceláře, hotely, restaurace nebo provozovny,
ve kterých by klasický rozměr detektoru mohl rušit designové provedení osvětlovací soustavy. Minidetektory v provedení IP65 pak naleznou uplatnění v nejen koupelnách a sprchovacích koutech.
Pohodlně, a hlavně přesně nastavit požadované parametry umožňuje ovládání detektorů dálkovým ovladačem. Nastavení detektorů lze tímto ovladačem snadno kdykoliv změnit bez nutnosti použít šroubovák a žebřík; zvolený režim může být prověřen také v testovacím režimu. To ocení zejména správci budov, kteří tak mohou pružně reagovat na požadavky uživatelů.
Zvolit vhodný detektor při přípravě projektů usnadňuje nejen technická podpora společnosti B.E.G. Brück Electronic CZ s. r. o., ale také projektování detektorů B.E.G. LUXOMAT v programu AutoCAD (s knihovnou detektorů B.E.G.) a programu Relux (společně s vhodnými svítidly).

luxomat 4
Společnost B.E.G. Brück Electronic se dlouhodobě věnuje vývoji a výrobě přítomnostních i pohybových detektorů a řada detektorů přítomnosti B.E.G. LUXOMAT je jednou z nejširších nabídek pro řešení osvětlovacích soustav na českém i evropském trhu. Detektory B.E.G. LUXOMAT se s kvalitním řemeslným provedením, použitými elektronickými komponenty a tříletou zárukou staly spolehlivým a plnohodnotným prvkem celé osvětlovací soustavy.

luxomat logo

B.E.G. Brück Electronic CZ s.r.o.
Thákurova 531/4, 60 00 Praha 6
Tel.: +420 233 323 089
Fax: +420 272 048 494
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.luxomat.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku