Máte specifické požadavky na stykače a hledáte řešení, které vám usnadní projektování, montáž a zefektivní dlouhodobě provoz strojů a zařízení? Stykače ABB z řady AF vám v mnohém vyjdou vstříc.
Připravili jsme přehled jejich specifických vlastností, který vám pomůže v rozhodování při výběru stykačů.
Bezhlučná univerzální elektronická cívka
Stykače AF obsahují cívku s elektronickou řídicí deskou a usměrňovačem. Cívka pracuje vždy se stejnosměrným proudem, což zajišťuje provoz bez brumu. Univerzálnost cívky, tedy možnost připojit AC i DC ovládací napětí, poskytuje flexibilitu při projektování i provozu stroje nebo zařízení.
Mikroprocesor osazený na řídicí desce cívky přináší navíc další výhodu v podobě menšího opotřebení silových kontaktů při spínání. Mikroprocesor totiž aktivuje cívku až tehdy, je-li energie dostatečná pro trvalé sepnutí stykače. Díky tomu zabrání možnému drnčení, svaření či lepení silových kontaktů.
Jeden rozsah cívky pro celý svět
Díky univerzálnosti cívek a širokým rozsahům si obvykle vystačíte jen se čtyřmi typy cívek:
- 24–60 V 50/60 Hz AC / 20–60 V DC (kód cívky 11)
- 48–130 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 12)
- 100–250 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 13)
- 250–500 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 14)
Nejčastěji používanou cívkou je ta s rozsahem ovládacího napětí 100–250 V AC / DC, kterou lze díky širokému rozsahu použít ve všech síťových napětích po celém světě. To usnadní přípravu projektů, řízení skladových zásob i následný servis, protože můžete použít stejný stykač ve všech zařízeních, ať už budou použita v České republice nebo na export.
Široký rozsah ovládacího napětí je velkou výhodou také pro provozy s kolísajícím síťovým napětím způsobeným spouštěním různých zařízení s velkým odběrem proudu v průběhem dne. U stykače AF je výrazně vyšší pravděpodobnost, že tento pokles přečká bez odpadnutí cívky, a tedy bez přerušení provozu připojeného zařízení.
Nízká spotřeba cívky
Mikroprocesor na řídicí desce průběžně vyhodnocuje proud protékající cívkou a upravuje napětí k docílení nejnižší možné hodnoty spotřebované energie v době, kdy je stykač sepnutý. U nejčastěji používaných stykačů do 38 A jsme díky tomu dosáhli hodnot spotřeby energie cívkou u standardních stykačů AF 2 W / 2,2 VA a pouze 1,7 W / 1,7 VA u stykačů AF..Z se sníženou spotřebou, které umožňují přímé ovládání z PLC. Spotřebuje se tak méně elektřiny a dalším benefitem je nižší úroveň ztrátového tepla, což umožní zmenšení velikosti rozváděče, snížení požadavku na chlazení rozváděče, anebo osazení rozváděče více přístroji.
Integrovaný odrušovací člen
Stykače AF mají integrovaný odrušovací člen, který přináší vysoce efektivní vyhlazení přepětí. Dále také jednodušší logistiku, protože není třeba v katalogu hledat vhodný odrušovací člen, objednávat a pak případně i skladovat pro potřeby nouzového servisního zásahu. Další výhodou jsou nižší náklady, zvlášť u malých stykačů můžou dodatečné náklady na odrušovací člen představovat třeba až čtvrtinu ceny stykače.
Časté spínání motorů
Stykače AF až do velikosti 100 A umožní při ovládání motorů dosáhnout až 1200 spínacích cyklů za hodinu. To dosvědčuje robustnost mechanického provedení stykačů AF i kvalitu použitých materiálů hlavních kontaktů. Stykače AF vás tak podrží i v náročných aplikacích, jakými jsou například dopravníkové pásy, kde je třeba často zastavovat a znovu spouštět, nebo obráběcí stroje s motory, které musí často měnit směr chodu.
Vysoké krátkodobé přetížení
Stykače AF jsou schopné odolat vysokým krátkodobým proudům (Icw). Silové kontakty stykačů snesou nadstandardní krátkodobé přetížení, čehož lze využít například u míchaček či dopravníkových pásů, kde může dojít ke krátkodobému přetížení kvůli nerovnoměrnému rozložení zátěže, nebo u kalových čerpadel v případě silnějšího znečištění.
Provoz v extrémních podmínkách
Pokud nejsou stykače AF osazeny tepelným nadproudovým relé, mohou být použity bez deratingu v teplotním rozpětí -40 až +70 °C (u stykačů AF40–AF96 toto rozpětí platí i při osazení tepelným relé).
Stykače AF jsou vhodné pro případy, kdy jsou stykače navzdory vyhřívanému rozváděči potenciálně vystaveny velmi nízkým teplotám (např. na železnici, v cementárnách nebo štěrkovnách). Stejně tak zajistí spolehlivou funkčnost i v opačných teplotních extrémech s teplotami až 70 °C (železárny, slévárny, doly nebo gastronomické provozy).
Jedna řada pro všechny velikosti motorů
Výše uvedené vlastnosti jsou shodné pro celou řadu stykačů AF pro spínání motorů do 1 060 A, resp. pro odporovou zátěž do 2 850 A. Nemusíte tak zjišťovat, zda stykače mají zabudovaný odrušovací člen a zvládají široké rozsahy ovládacího napětí nebo provozních teplot. Jedná se o ucelenou rodinu stykačů se shodnými charakteristikami napříč všemi velikostmi stykačů.
Push-in svorky
Stykače řady AF a motorové spouštěče MS132 nabízí Push-in pružinové provedení svorek, které dovolují nejsnazší možné připojení pouhým zasunutím tuhých vodičů, nebo vodičů s dutinkami bez použití šroubováku. Push-in svorky umožňují nejrychlejší možnou instalaci s úsporou času až 50 % ve srovnání s klasickými pružinovými svorkami.
Na spojení typu Push-in se lze spolehnout i v náročném provozním prostředí. Technologie „push-in“ pružinových svorek prošla zkouškami rázů a vibrací podle požadavků norem IEC 60068-2-27 a IEC 60068-2-6. Použité svorky jsou samosvorné, tedy po transportu systému nebo po celou dobu životnosti spouštěče nebo stykače není nutné svorky dotahovat. Stálost spojení je zaručena po celou dobu životnosti přístroje.
Pro další urychlení montáže jsou k dispozici propojovací sady mezi stykačem a motorovým spouštěčem pro přímé spouštění, reverzaci i rozběh hvězda – trojúhelník.
Novolink – nadstavbový systém stykačů AF
Novolink je příšlušenství pro digitalizaci motorových vývodů osazených stykači AF. Uživatelům v reálném čase poskytuje data, která umožňují zlepšit provozní efektivitu výrobních procesů a šetřit energie. Novolink se velmi jednoduše instaluje. Stykačový modul SFM1 se jen nacvakne na stykače řady AF s ovládacím napětím cívky 24 V DC, včetně stykačů Push-in. Monitoruje klíčové údaje jako doba provozu motoru, počty cyklů spínání a vypínání stykačů.
Pro další soubor funkcí jsou volitelně k dispozici moduly inteligentního proudového a napěťového senzoru SCV10 nebo proudového senzoru SC10, které se propojí kabelem s modulem SFM1. Monitorují stav připojeného zařízení a pro ochranu motoru jsou vybavené elektronickou nadproudovou ochranou s volitelnými vypínacími třídami 5E-30E.
Data ze stykačů, motoru a připojených zátěží se bezproblémově integrují do automatizačních systémů B&R prostřednictvím sběrnice X2X. Jednoduchá parametrizace usnadňuje přizpůsobení ochranných funkcí potřebám aplikace.
Na technologii AF jsou založené také další stykače ABB – bezpečnostní, pro drážní aplikace a pro spínání DC zátěží, například ve fotovoltaických aplikacích. Kompletní informace o stykačích řady AF najdete na webových stránkách.
ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti