Ochrana obsluhy i rozváděče se jmenuje RELT

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Běžná rutina jako výměna pojistky v rozváděči se může během chvilky změnit v noční můru. Zvláště když samotná výměna probíhá při zapnutém rozváděči.

Ztratit lze opravdu hodně, nejméně černý scénář je ten, kdy přeskočí oblouk přes všechny fáze a několik desítek kiloampérů nadělá z rozváděče jen kusy plechu a linka stojí.

RELT (z angl. Reduced Energy Let-thru) je snadná a nenáročná ochrana, která funguje jako snížení propouštěné zkratové energie. Jejím použitím lze nechtěným událostem předcházet a snížit tak i dopady těchto událostí. V některých zemích je dokonce používání takové ochrany povinné pro instalace, kde je jistič s nastavením, nebo jmenovitým proudem vyšším nebo rovným 1200 A.
Prakticky se sníží zkratová energie zkrácením doby hoření oblouku. Jedním z dostačujících opatření je metoda přepnutí do údržbového režimu s omezenou propouštěnou zkratovou energií s místní indikací. Právě tuto metodu uplatňuje ABB ve svých výkonových jističích řady Emax 2 a Tmax XT.

Jak to funguje?

Je to jednoduché, než se obsluha přiblíží k zařízení, aktivuje RELT přepínač pro přechod do údržbového režimu s omezenou propouštěnou zkratovou energií.
Tento přepínač pošle do jističe pokyn, aby aktivoval druhou okamžitou zkratovou ochranu – 2I.
Jakmile je tato ochrana aktivní, jistič dává výstupní zpětnou vazbu obsluze. Tento výstup by měl být připojen na vizuální indikátor (například na přepínač s integrovanou LED).
Jakmile je práce na zařízení hotová, může být přepínač RELT přepnut do vypnuté polohy, čímž se jistič vrátí do standardního nastavení.

relt 2023 1
Přepínač lze umístit na dveře rozváděčové skříně. Určitě ale tak, aby se dal ovládat, i když jsou dveře zavřené. Nejbezpečnější umístění pro přepínač bude samozřejmě v blízkosti dveří rozvodny. Přepínač by měl splňovat požadavek na funkci LOTO (Lock Out Tag Out) tzn. zablokuj a označ. Tento přepínač by měl zahrnovat vstup pozitivní zpětné vazby s indikací, která potvrzuje, že je jistič v bezpečnějším stavu. Povolení ochrany RELT je čistě v lokálním módu, nehrozí tím dálkové deaktivování této funkce. Pokud je RELT spínač sepnutý, je u jističe okamžitou zkratovou ochranou 2I snížen práh na nižší, bezpečnou mez a zkrátí se i doba vybavení.
Ochrana 2I je dočasnou ochranou, která je rychlejší než normální okamžité ochrany. V závislosti na poruchovém proudu může tato ochrana zajistit úplné vypnutí zkratového proudu v čase 30–45 ms. To už je pěkné číslo, za tu dobu by zkrat člověka neohrozil.

Co je k tomu potřeba?

Základem je výkonový jistič Emax 2 nebo Tmax XT s ochranou spouští řady Ekip Touch s dotykovým displejem. Dále napájecí modul Ekip Supply a signalizační modul Ekip Signalling 2K3-RELT, pro spínání a signalizaci nejlépe prosvětlený přepínač.

relt 2023 2

Jednoduché zapojení a zprovoznění

Uvedení do provozu je opravdu jednoduché. Zapojení se skládá pouze ze dvou obvodů, jeden pro vstup – aktivaci a jeden pro výstup – signalizaci. Modul RELT se nastaví jediným klepnutí přímo z displeje ochranné spouště jističe, instalační průvodce uživatele provede automatickou instalací.

relt 2023 3
Snížení propouštěné zkratové energie ochranou RELT je ekonomicky schůdnou alternativou k metodám aktivní detekce záblesků, v případě ABB jde o systém TVOC-2.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku