Jaké přístroje OEZ vybrat pro rekonstrukci bytových instalací?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektroinstalace v bytových domech, postavených v minulém století, jsou provedené v soustavě TN-C s vodiči s hliníkovým jádrem a jsou dnes už technicky zastaralé. Vykazují nejen menší funkčnost a bezpečnost, ale také větší poruchovost.

Takové elektrické rozvody nejsou připraveny na vysoké zatížení, zvláště pak energeticky náročnými spotřebiči (myčky, pračky, sušičky, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice). Elektrických obvodů pro byt je navrženo málo, a proto jsou přetížené. Je tedy vhodné provést kompletní výměnu elektroinstalace včetně nového rozváděče.

V bytových rozváděčích bývají často pouze přístroje pro jištění a chránění zásuvkových a světelných obvodů a v případě existence bojleru také instalační stykače. Velmi často jsou žádány levnější produkty od značkových výrobců, mezi které patří společnost OEZ. Řešení si můžeme ukázat na příkladu.

Příklad rozváděče pro byt 2+1

Pokud je možné rozváděč zazdít, volíme pro práci elektrikáře komfortní 2řadou skříň RZA.

pristroje pro rekonstrukce 2023 1
V první řadě rozváděče je umístěn jako hlavní vypínač 3pólový vypínač MSO. Bezprostředně za ním, dole propojené lištou S3L, jsou 4 ks nových 1fázových jističů LTP, které jistí obvody bez chrániče (lednice, počítač, bojler, ovládací obvod stykače). Vpravo jsou umístěny 2 ks 1pólových jističů LTP, dole propojených lištou S1L s 2pólovým chráničem LFE pro jištění a chránění dvou zásuvkových obvodů v koupelně (uvažována samostatně pračka). Úplně vpravo je umístěn instalační stykač RSI pro spínání bojleru.
Ve druhé řadě jsou v levé části 2ks 1pólových jističů LTP a 3pólový jistič LTP. Všechny jsou dole propojené lištou S3L se 4pólovým chráničem LFE, a tak dohromady jistí a chrání zásuvkové okruhy v pokojích, v kuchyni a sporák. Vpravo jsou 2 ks 1modulových jističochráničů LMF k jištění a chránění 2 světelných okruhů (chodba a ostatní). Štítek na rozváděč včetně jeho označení je možné snadno vygenerovat z DBO konfigurátoru na www.oez.cz/podpora/softwarova-podpora/dbo-rozvodnice.

pristroje pro rekonstrukce 2023 2

Čím se vyznačují jističe LTP, chrániče LFE a vypínače MSO?

Co se týká práce laického uživatele a vzhledu, mají všechny 3 přístroje nejen stejný tvar, ale také stejné provedení ovládacích páček a jednotný potisk. Pro elektrikáře je důležitý způsob upevnění a připojení. Přístroje se upevňují na DIN lištu nacvaknutím. Odejmutí je možné pomocí dolní vysunovací západky, kterou se manipuluje ručně, bez nástroje. Západku je možné zaaretovat ve vysunuté pozici, což umožní lehce posunovat s přístroji po DIN liště.

pristroje pro rekonstrukce 2023 3
K propojování přístrojů se kromě vodičů používají kolíkové propojovací lišty S1L, S3L, které umožní propojení nahoře i dole. Pro např. rozbočení napájení je možné do jedné svorky spolu s lištou zároveň připojit i nejčastěji používaný slaněný vodič 6 mm2 s dutinkou. Pokud je propojovací lišta použita dole, je možné provést díky dolní vysunovací západce přístrojů případnou výměnu přístroje i bez pracné demontáže celé lišty.

pristroje pro rekonstrukce 2023 4

pristroje pro rekonstrukce 2023 5

Jaké jsou vlastnosti nových jističů LTP?

Nejčastěji použitým přístrojem v rozváděči jsou nové jističe LTP. Lze je charakterizovat jako kvalitní 6kA jističe do 63 A s vypínacími charakteristikami B, C . Nezanedbatelným bonusem je i příznivá cena.
Jističe LTP mají kvalitní ověřenou konstrukci a jsou přesně seřizovány automaty ve výrobě. Jejich proudové dráhy jsou robustní, dimenzované pro větší zatížení. Tomu odpovídá i jejich nízký ztrátový výkon. Např. pro nejčetněji používané jističe 16 A charakteristiky B je ztrátový výkon pouze 1,9 W / pól. Nadstandardní bezpečnost při zkratech zajišťuje rychlé a precizní zhášení oblouku, které je u jističů LTP prováděno velmi rychlým otevřením kontaktů, efektivním navedením oblouku pomocí kanálků do zhášecí komory a vysokým počtem plechů zhášecí komory.

pristroje pro rekonstrukce 2023 6
Z důvodu vysokého standardu kvality za příznivou cenu si jističe LTP ihned oblíbili zhotovitelé malých fotovoltaických elektráren. Používají je často v plastových skříních RZG nebo RZI (IP65) pro jištění obvodů na AC straně. Podrobnější informace k jističům LTP je možné získat v katalogu Modulární přístroje Minia www.oez.cz/files/editor_source/Dokumenty/Katalogy/Minia/OEZ-Katalog-Minia-CZ.pdf nebo na www.oez.cz/ltp-jistice-do-63-a-6-ka.

pristroje pro rekonstrukce 2023 7

Jističe LTS

Jističe LTP mají i svého „výkonnějšího bratříčka“, 10 kA jističe LTS. V oblasti domovních instalací se uplatňují zejména jako hlavní jističe v elektroměrových rozváděčích. Zde díky potisku laserem tradičně splňují nezáměnnost a trvanlivé označení jmenovitého proudu a vypínací charakteristiky (nemusejí být potištěné znakem visacího zámečku jako u jiných výrobců) – viz Prohlášení (odkaz www.oez.cz/files/editor_source/Dokumenty/Katalogy/3va/OEZ-Podminky-Jistic-pred-elektomerem-CZ.pdf).

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku