Kabelové nosné konstrukce HL system s klasifikací dle ČSN 73 0895

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Český výrobce a dodavatel elektroinstalačního materiálu, společnost HL system, s.r.o., působí na českém trhu 20. rokem. Kromě jiného, nabízí vysoce propracovaný systém kabelových nosných konstrukcí perforovaných a neperforovaných žlabů, drátěných žlabů i kabelových lávek (žebříků) a to s možností volitelných povrchových úprav.
Drátěné žlaby se stále čím dál víc uplatňují ve všech typech instalací. Výhodou našeho systému je nadstandardní průměr nosných drátů (pevnost systému a možnost větších vzdáleností podpěr), integrované Rapid Klik spojky (výrazné zrychlení instalace) a velmi široká škála příslušenství.
Oceloplechové žlaby nabízíme v perforovaném a neperforovaném provedení. Standardní délka žlabů je 3 m, na zakázku dodáváme i 6 m samonosné žlaby. Samozřejmostí je kompletní nabídka tvarovek a veškerého dalšího příslušenství.
Systém kabelových lávek nabízí možnost vyložení až do 9 m a stejně, jako i výše uvedené kabelové nosné systémy, nabízíme kompletní příslušenství.
Při elektroinstalacích je u kabelových nosných konstrukcí čím dál více vyžadován požadavek na zachování funkčnosti při požáru. Většinou jsou k tomuto požadavku doplněny různé názvy technických norem, zákonů, vyhlášek …Na toto téma se dá hovořit velmi dlouho, obzvlášť, když se touto problematikou v HL system detailně zabýváme řadu let. Ale vysvětlit toto téma jednoduše není úplně snadné.
Zlomovým rokem v této oblasti se stal rok 2008, kdy Ministerstvo vnitra vydalo v souladu se zmocněním dle §24 odst. 3 zákona o požární ochraně č. 133/1985 Sb. vyhlášku č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Její novelizace proběhla vyhláškou č. 268/2011 Sb., kde ale zásadní §9, Technická zařízení, bod č. 1, zůstal bez větší změny.

HL system trasy 2022 1
V paragrafu se uvádí, že pokud nějaká elektrická zařízení musí fungovat při požáru, tedy musí jim být zajištěna dodávka elektrické energie, je nutné, aby příslušné kabelové nosné systémy, na kterých jsou nainstalovány elektrické kabely, byly při požáru funkční. Kdo někdy viděl, jak to vypadá po požáru, určitě si dovede představit, jak odolné na teplotu musí tyto nosné konstrukce být. Obdobně náročné požadavky jsou u kabelových nosných systémů i na speciální kabely, které se na tyto konstrukce instalují.
Funkčnost systému se vždy posuzuje jako celek: konstrukce + kabely + kotvení. Jediným způsobem, jak tento celek ověřit při požáru je, jak požaduje zákonná vyhláška 268/2011 Sb. v příloze č. 2, absolvovat zkoušky v akreditované zkušebně definované dle ČSN 73 0895. V ČR je jediná možnost ve zkušebně Pavus a.s. Firma HL system, s.r.o. ověřuje své systémy ve společnosti Pavus a.s. pravidelně. Neustále zkouší další a další jak normové nosné konstrukce, tak i ty nenormové.
U normových nosných konstrukcí platí přenositelnost výsledků na stejné normové nosné konstrukce jiných výrobců, odzkoušené dle stejné normy. U nenormových nosných konstrukcí nelze přenášet výsledky zkoušky na jiné kabely. Musí se tedy zkoušet se všemi, na českém trhu, standardními požárně odolnými kabely.
HL system má propracovanou nabídku certifikovaných kabelových nosných konstrukcí. Nové trasy jsou odzkoušené již se zmiňovaným certifikovaným Rapid klik systémem žlabů. A to jak pro drátěné trasy, tak pro trasy oceloplechových žlabů. Žlaby jsou při instalaci propojovány díky integrovaným spojkám, které se do sebe jednoduše zasunou nebo zakliknou bez nutnosti spojovacího materiálu. Práce na stavbě se tím výrazně zrychlí.

HL system trasy 2022 2
Součástí protipožárních tras HL system jsou také instalační „příchytkové“ systémy, které si mezi zákazníky získaly velkou oblibu. Jedná se především o příchytky pro jednotlivé kabely „HL P“ v klasickém i nastřelovacím provedení, stejně jako naše unikátní, celokovové rozbočné instalační krabice HL K91 se zachováním funkčnosti při požáru. Předností našich příchytek je několik. Například u nenormových konstrukcí je možnost instalace jednotlivých příchytek HL P až po 60 cm (v klasickém i nastřelovacím provedení), stejnou vzdáleností upevnění (dle požadované klasifikace) se mohou pochlubit i naše svazkové příchytky HL GRIP.
U protipožárních kabelových nosných konstrukcí je vždy důležité splnit všechny požadavky dle dané normy (ČSN 73 0895) a nesmí se zapomenout ani například na označení trasy dle bodu 12.1 to každých cca 50 m. Problematika je to rozsáhlá a nelze vše popsat najednou. Na našem webu https://hlsystem.cz/kategorie-produktu/protipozarni-trasy/ naleznete aktuální informace o našich konstrukcích, případně v našem katalogu (v předmluvě) se můžete více dočíst o legislativě k tomuto tématu.

HL system, s.r.o.
Všechromy 77, 25163 Strančice
Tel.: +420 323 603 044
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.hlsystem.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku