Definice různých pracovních charakteristik proudových chráničů typů AC, A a B

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V normách ČSN EN 61008-1 ed. 3, ČSN EN 61009-1 ed. 3, ČSN EN 62423 ed. 2 a ČSN EN 60947-2 ed. 3, jsou uvedeny následující definice pracovních charakteristik přístrojů zajišťujících ochranu na základě reziduálních proudů v případě zemních poruchových proudů za přítomnosti nebo při absenci stejnosměrné složky.

Podle ČSN EN 61008-1 ed. 3

RCCB (residual current operated circuit-breakers without integral overcurrent protection forhousehold and similar uses - proudové chrániče bez vestavěné nadproudové ochrany pro domovní a podobná použití) typu AC.
RCCB, u nějž je zajištěno vybavení pro reziduální sinusové střídavé proudy, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

RCCB typu A - RCCB, u nějž je zajištěno vybavení pro reziduální sinusové střídavé proudy a reziduální pulzující stejnosměrné proudy, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

charakteristiky chranicu 10 1

Podle ČSN EN 61009-1 ed. 3

RCBO (residual current operated circuit-breakers with integral overcurrent protection for household and similar uses - proudové chrániče s vestavěnou nadproudovou ochranou pro domovní a podobná použití) typu AC.
RCBO, u nějž je zajištěno vybavení pro reziduální sinusové střídavé proudy, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

RCCB typu A - RCBO, u nějž je zajištěno vybavení pro reziduální sinusové střídavé proudy a reziduální pulzující stejnosměrné proudy, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

Podle ČSN EN 62423 ed. 2

Proudový chránič typu B - proudový chránič (RCD), u nějž je zajištěno vybavení jako u typu A podle ČSN EN 61008-1 ed. 3 nebo ČSN EN 61009-1 ed. 3, podle toho, co přichází v úvahu, a kromě toho:

 • pro reziduální střídavé proudy do 1 000 Hz,
 • pro reziduální pulzující stejnosměrné proudy,
 • pro reziduální střídavé proudy superponované na vyhlazený stejnosměrný proud,
 • pro reziduální pulzující stejnosměrné proudy superponované na vyhlazený stejnosměrný proud,
 • pro reziduální pulzující usměrněný stejnosměrný proud pocházející ze dvou nebo více fází,
 • pro reziduální vyhlazené stejnosměrné proudy,

nezávisle na polaritě a nezávisle na tom, zda se reziduální proud objevuje náhle nebo se postupně zvyšuje.

ČSN EN 60947-2 ed. 3

CBR (circuit breaker providing residual current protection - proudové chrániče s vestavěnou nadproudovou ochranou pro domovní a podobná použití) typu AC.
CBR, u nějž je vybavení zajištěno pro reziduální sinusové střídavé proudy při nepřítomnosti stejnosměrné složky, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

CBR typu A - CBR, u nějž je vybavení zajištěno pro reziduální sinusové střídavé proudy za přítomnosti stanovených reziduálních pulzujících proudů se specifikovanou úrovní superponovaného stejnosměrného proudu nebo bez ní, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

MRCD (modular residual current device - stavebnicové proudové chrániče) typu B MRCD, jehož činnost je zajištěna:

 • pro reziduální střídavé proudy,
 • pro reziduální pulzující stejnosměrné proudy,
 • pro reziduální pulzující stejnosměrné proudy, na něž je superponován vyhlazený stejnosměrný proud 6 mA,
 • pro reziduální proudy, které mohou být vytvářeny usměrňovacími obvody, tj.:
  - jednofázové zapojení s kapacitním zatížením vyvolávajícím vyhlazený stejnosměrný proud,
  - dvoupulzní můstkové zapojení fáze-fáze,
  - trojpulzní zapojení do hvězdy nebo šestipulzní můstkové zapojení,

s řízením fázového úhlu nebo bez něho, nezávisle na polaritě, ať jsou přiloženy náhle nebo se pomalu zvyšují.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku