Vše pro domovní instalace - časová relé MCR

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozvoj techniky zvyšuje nároky na spínání elektrických obvodů. Toto jsem si ověřil i při nedávné návštěvě pouti v okamžiku, kdy jsem posadil dítko na kolotoč. „Kolotočář“ zapnul tlačítko, kterým uvedl kolotoč do provozu, prošel mezi dětmi a další dění pozoroval z vnější strany kolotoče.

Přemýšlel jsem, jak kolotoč vypne, když je ovládání „uvnitř“ roztočené atrakce… K mému překvapení začal kolotoč po určité době sám od sebe zastavovat. Došlo mi, že se jedná o inteligentní spínání. Časové relé (mimochodem značky OEZ) vypnulo v nastaveném čase kolotoč automaticky.

rele mcr 1

S časovými relé se každý z nás setkává denně, aniž by si to uvědomoval. Jsou to pomocníci, kteří nám ulehčují náš každodenní život. V následujícím článku budou představena časová relé OEZ řady MCR.
Multifunkční časová relé (typy MCR-MA a MCR-MB) a taktovací relé (MCR-TK) slouží ke spínání elektrických obvodů po přivedení ovládacího napětí nebo stisku tlačítka. Slovíčko multifunkční zdůrazňuje fakt, že je možná volba určitého typu chování výstupního kontaktu relé. Spínání tedy probíhá podle aktuálně zvolené funkce. Základní provedení časového relé MCR MA 001-UNI umožňuje volbu jedné z 9 funkcí viz tabulka 1.
Funkce nastavíme na prvním ovládacím prvku shora na čele relé. Slovní popis není vždy dostatečný. Mnohem přehlednější je grafické vyjádření uvedené v tabulce 1. Pokusím se nyní na funkci F1 objasnit, jak se v grafech orientovat. Pro popis použijeme kontakt 15-18 (zapínací).

rele mcr 2
Po přivedení napájecího napětí (A1) dojde k sepnutí kontaktu. Po uplynutí nastaveného času dojde k jeho rozepnutí (A2).
Na stisk tlačítka TL reaguje relé podobně. Po stisku tlačítka (B1) dochází k zapnutí kontaktu. Časování je odstartováno až uvolněním tlačítka (B2). Po uplynutí nastaveného času je kontakt rozepnut (B3). Pokud je tlačítko stisknuto opětovně před dokončením časování, čítač se vynuluje a časování začíná od začátku.
Po výpadku a opětovném obnovení napájení (C1) dojde k sepnutí kontaktu. Po uplynutí nastavené doby k jeho rozepnutí (C2).
Relé MCR umožňují i testování spínaného obvodu. V tomto režimu je kontakt trvale sepnut. Funkce test je umístěna na ovládacím prvku funkcí. Spínaný obvod je možno testovat, aniž bychom změnili nastavení času. Lze se tedy po manuálním sepnutí obvodu jednoduše vrátit k automatickému režimu pouhým zvolením původní funkce. Relé umožňuje i trvalé vypnutí spínaného obvodu (poloha OFF).

rele mcr 3
Jak nastavit požadovanou délku intervalu, kdy má relé časovat? Nastavení času je kombinací hrubého a jemného nastavení. Slouží k tomu druhý a třetí ovládací prvek. Nejprve volíme nahrubo požadovaný rozsah.

rele mcr 4
Po nastavení rozsahu následuje jemné nastavení za pomoci dalšího ovládacího prvku. Zde volíme násobitele nastaveného rozsahu. V uvedeném příkladu je zvolen násobitel „.7“. Výsledný čas je stanoven jako „rozsah“ x „násobitel“ = 1 min x 0,7 = 42 s.
Lze tedy volit časy od 0,1 s do 100 hod v rámci jednoho provedení časového relé.
Další výhodou je univerzálnost relé z pohledu napájecího napětí. Relé je možno provozovat při napájecích napětích AC 12 ÷ 230 V a DC 12 ÷ 220 V.
Ze základní varianty MCR-MA-001-UNI jsou odvozena další speciální provedení. Jedná se především o relé MCR-MB-001-UNI.
Díky dalšímu ovládacímu prvku na volbu funkcí je jejich počet rozšířen na unikátních 18. Jsou zde zastoupeny i bistabilní (taktovací) funkce. Tyto funkce po přivedení napájecího napětí nebo stisku tlačítka nastartují cyklické spínání a rozepínání výstupních kontaktů.
Dalšími speciálními provedeními jsou varianty MCR-MA-003-UNI a MCR-MB-003-UNI.
Funkčně jsou totožná s výše popsanými a tím, že jsou vybavena třemi přepínacími kontakty. Při potřebě spínat více než jeden výstupní obvod lze jejich použitím ušetřit jak místo v rozváděči, tak i finanční prostředky.
V některých aplikacích vyžadujících cyklické spínání jsou požadovány odlišné časy sepnutí a vypnutí výstupních kontaktů. Nestačí tedy provedení MCR-MB s možnostmi nastavení jednoho času. Je nutné použít taktovací relé MCR-TK-001-UNI. Toto relé umožňuje nastavění dvou odlišných časů v rozsahu 0,1 s ÷ 10 dní. Nastavení časů je ve stejné logice jako u předchozích relé. Relé začíná časovat okamžitě po připojení napájecího napětí. Můžeme volit, jestli časování začne mezerou nebo impulzem.

rele mcr 5

Výhodami časových relé OEZ jsou:

  • univerzálnost (napájecí napětí, časový rozsah) - zjednodušuje výběr relé a jeho dostupnost.
  • multifunkčnost (až 18 funkcí) - dovoluje uživateli upravit funkci až na místě pro dosažení optimálního nastavení. Navíc již použitá relé v některé aplikaci mohou být demontována a znovu použita v jiném zapojení.
  • trvalé zapnutí a trvalé vypnutí ovládaného obvodu může být nastaveno bez zásahu do časového nastavení. Přepínání mezi těmito režimy a automatickým režimem je tedy velice jednoduché a bezproblémové.
  • přehlednost typového označení

Je zřejmé, že časová relé MCR jsou používána v širokém spektru aplikací od kolotoče na pouti až po řízení spínání elektrických obvodů v průmyslu. Značku OEZ najdete všude tam, kde jsou hlavními požadavky bezpečnost, kvalita a uživatelský komfort.

rele mcr 6

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku