Telegärtner – ideální partner pro platformu Průmysl 4.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmysl 4.0, chytrá továrna, internet věcí, internet všeho – v souvislosti s koncepcí moderního průmyslu není o módní slova nouze. Počítačem řízená automatizace a montážní celky zapojené do sítě by měly zajistit technologický pokrok a konkurenceschopnost firmy.

Co je ale v pozadí a co vše se musí zvážit při budování infrastruktury s požadovanými vlastnosti a přínosy?

První průmyslová revoluce se odehrála přibližně před 250 lety. Párou a vodou poháněné stroje nahradily svaly dělníků a umožnily výrobu velkých a těžkých výrobků, což by jinak při ruční práci nebylo možné. Na počátku 20. století vypukla druhá průmyslová revoluce charakteristická dělbou práce podporující masovou výrobu. Pásové linky umožňovaly efektivní výrobu velkého množství zboží, ale pořád s většinou práce vykonávané lidmi. Teprve během vlny automatizace při třetí průmyslové revoluci zhruba před 50 lety byly těžké fyzické činnosti, nebezpečná a nezdravá práce a systémy vyžadující vysokou přesnost a opakovatelnost postupně nahrazovány stroji a roboty. Dělník vykonávající práci se stal systémovým operátorem, kontrolorem. Navzdory vysoké úrovni automatizace zůstaly možnosti robotů, strojů a systémů v továrnách pro určité speciální úkoly omezené. To se změnilo až se čtvrtou průmyslovou revolucí, která je v žargonu naší moderní doby známá jako Průmysl 4.0. Jednoduchá myšlenka systémů propojených do sítě je založena na koncepci, v níž si výrobní systémy vyměňují data nejen mezi sebou, ale i s produkty, které vyrábějí, čímž je umožněno vzájemné efektivní řízení.

Telegartner prumysl 2020 1

Komplexní propojení do sítě

Základní součástí výrobního zařízení propojeného do sítě je tzv. chytrá továrna (Smart Factory). Její primární vlastností je větší používání informačních technologií (IT), což umožňuje pružnou výrobu a vhodně navržené řízení toku materiálu a logistiky. Tento přístup, často nazývaný jako chytrý průmysl (Smart Industry), nabízí ekonomické výhody – ale toto je pouze mezikrok na cestě k Průmyslu 4.0. Cílem je důsledně propojit do sítě všechny procesy od návrhu až po řízení toku materiálu a od výroby až po prodej – dokonce včetně procesů u subdodavatelů, poskytovatelů servisu a zákazníků. Mnohé společnosti orientované na budoucnost již tuto strategii zavedly, a to dříve, než byl termín „Čtvrtá průmyslová revoluce“ vůbec vymyšlen. V průmyslových halách Průmyslu 4.0 komunikují systémy již mezi sebou i s produktem, který vyrábějí.

Telegartner prumysl 2020 2

Internet věcí a Big Data Industry

Aby bylo možné systémy, přístroje, čidla a akční členy propojit do sítě, potřebujete IP spojení. Toto spojení mezi různými lokalitami zajišťuje internet, který je i původcem názvu Internet věcí (Internet of Things = IoT). A protože dnes už je téměř všechno dostupné na internetu, pojem se rozšířil na Internet všeho (Internet of Everything = IoE).
Abyste mohli úspěšně zavést koncepci Průmyslu 4.0 se všemi početnými komponentami sítě, musíte v síti rychle, bezpečně a spolehlivě přenést obrovské množství dat (Big Data). Na rozdíl od chráněného prostředí kanceláře musí výpočetní technika pracovat v hrubém průmyslovém prostředí plném prachu, vlhkosti, chemikálií a mechanického namáhání, kde je požadovaná i elektromagnetická kompatibilita (EMC). Používá se nejen Ethernet, který dominuje oblasti IT, ale i Profinet, který je používán především ve výrobě. Současně je třeba brát v úvahu i vývoj technologií být připraveni na budoucnost a rozvíjet potřebnou infrastrukturu už dnes.

Telegartner prumysl 2020 3

Speciální požadavky na kabeláž

Základem průmyslové IT infrastruktury je kabeláž. Kabely, a především konektory musí být spolehlivé a robustní, aby i technicky neerudovaní lidé s nimi uměli zacházet jednoduše, bezpečně a spolehlivě. To platí zvláště pro vzdálené napájení (Remote Powering), u něhož je přístroj skrze datovou linku i napájen. Nejznámějším příkladem jsou různé varianty Power over Ethernet.
Vzdálené napájení (Remote Powering) představuje další zatížení kabelů a konektorů. Je-li například kabel rozpojen za provozu, může dojít k jiskření, které nenávratně poškodí jemné kontakty konektoru RJ45. Konektory Telegärtner jsou zkonstruovány tak, že oblast výskytu jiskření je oddělena od oblasti kontaktů používaných k přenosu dat. I po mnohonásobném odpojení při zátěži poskytují konektory Telegärtner plný přenosový výkon.
A navíc ke konstrukci optimalizované pro vzdálené napájení (Remote Powering) mají konektory Telegärtner RJ45 patentovanou vestavěnou ochranu proti ohybu kontaktů. Kontakty se díky tomu nepoškozují, pokud se do zásuvky zasunou telefonní nebo faxové zástrčky RJ11 nebo RJ12.

Telegartner prumysl 2020 4

Minimální doba pro výměnu a obnovení provozu

Díky vysoké úrovni automatizace a s tím spojeným investicím Průmysl 4.0 sází na schopnost pracovat nákladově efektivně. Stroje ale vydělávají peníze jen tehdy, jestliže běží a vyrábějí. Faktem je, že poruchy se zřídka omezují na systém, v němž původně vznikly. Procesy a pracovní toky jsou úzce koordinovány, jak mezi sebou, tak i s těmi, které probíhají v jiných firmách. Poruchy a odstávky tak mají obvykle dalekosáhlé následky. Doba obnovení provozu v případě poruchy musí být co nejkratší. To samé platí o výměně nástrojů, například když se stroj musí modifikovat nebo přemístit. Tento úkon se může plánovat, ale vždy musí být co nejkratší. Telegärtner, jako inovativní poskytovatel řešení, dodává promyšlený sortiment vhodných produktů. Jsou navrženy tak, aby umožnily rychlou a jednoduchou instalaci či výměnu na místě bez speciálních nástrojů, protože přerušení a odstávky musí být co nejkratší.

Pozvolná migrace k Průmyslu 4.0

Většina společností nechce z různých důvodů propojit svá oddělení a procesy do sítě najednou. Jednotlivé systémy se proto modernizují a integrují postupně. Telegärtner, jako dodavatel těchto systémů, nabízí všestranný sortiment pro průmysl, kancelář a bezdrátové aplikace jak uvnitř, tak venku. Telegärtner je jeden z mála výrobců na světě dodávající řešení pro měď – jak stíněné, tak nestíněné – pro světelná vlákna i koaxiální systémy. S naším rozsáhlým a praktickým sortimentem inovativních produktových řešení vám může Telegärtner významně přispět k rozvoji Průmyslu 4.0, který stojí na spolehlivé kabeláži.

Telegartner prumysl 2020 5

Závěr

Koncepce Průmyslu 4.0 dává firmám technickou a ekonomickou výhodu inovativní, vysoce flexibilní a efektivní výroby. Stroje, zařízení a výrobky jsou vzájemně propojeny do sítě, a to jak uvnitř firmy, tak se systémy jiných firem, servisů, dodavatelů a zákazníků. Vyměňují si nezávisle informace a řídí jeden druhého bez nutnosti zásahu člověka. Základem Průmyslu 4.0 je silná datová síť robustních a spolehlivých komponent, které jsou strukturálně připraveny pro zvláštní potřeby moderního průmyslu řízeného výpočetní technikou. A Telegärtner vám s tím pomůže.

Výhradní zastoupení značky Telegärtner v ČR a SR

Produkty Telegärtner, stejně jako produkty dalších renomovaných výrobců v oblasti elektrotechniky, komunikačních a řídicích systémů, vzduchotechniky a kabelů na český a slovenský trh výhradně dodává společnost:

Elektro-System-Technik s.r.o.
Pod Pekárnami 338/12, Praha 9
Tel.: +420 266 090 711
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.est-praha.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku