Panasonic: 15 let na českém trhu

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Letos uplynulo 15 let od založení české pobočky společnosti Matsushita Electric Works. Patnáct let je krátká doba, navíc v porovnání se stoletým výročím, které společnost oslavila v loňském roce; přesto se podařil velký kus práce.

V roce 2004 přichází do Čech společnost Matsushita jako téměř neznámá firma a dodává elektromechanická relé pod označením NAiS do automobilového průmyslu. Brzy si získává renomé kvalitního dodavatele a v nabídce se objevují produkty pro průmyslovou automatizaci. Matsushita (celosvětově známá pod značkou Panasonic) rozšiřuje své portfolio a jako lídr v elektrotechnickém vývoji přináší pokrokové technologie i do světa automatizace. Velmi úspěšné senzory Sunx, miniaturní PLC, dotykové operátorské panely a další produktové řady se postupně dostávají do povědomí českých inženýrů a jejich obliba narůstá.
Následuje změna názvu společnosti a celosvětově dochází k unifikaci všech firem i produktů. Od roku 2008 zastřešuje veškerou aktivitu společné logo Panasonic. Příliv novinek v oblasti bezpečnostní techniky, servomotorů, laserového značení či systémů pro svařování plastů neustává. Dnes je česká pobočka společnosti Panasonic Electric Works s plnohodnotným portfoliem jak automatizační techniky tak mechanických či polovodičových relé silným hráčem na Českém trhu.

15 let na trhu 2019 1

MINAS LIQI – servomotory za dobrou cenu

Vedle nejvyšší řady servomotorů MINAS A6 s nejnovějšími vymoženostmi jako je EtherCat, RTEX, řízení krouticího momentu nebo široká paleta bezpečnostních funkcí, nabízí Panasonic řadu MINAS LIQI. U těchto servomotorů se podařilo vybalancovat provedení a šíři nejběžněji používaných funkcí tak, aby výsledný produkt byl velmi kvalitní a přesto za dobrou cenu. Ve srovnání s krokovými, asynchronními nebo pneumatickými pohony nabízí servomotory řady MINAS LIQI mnoho výhod v oblasti spolehlivosti, rychlosti a přesného polohování. Řada MINAS LIQI je koncipována s myšlenkou rychlé integrace a bez složitého nastavování se hodí pro okamžité použití ve většině projektů. Otočný přepínač nastavení tuhosti pro operativní spuštění je k dispozici přímo na čelním panelu řídící jednotky. Pro náročnější aplikace je k dispozici zdarma dostupný program PANATERM ve které lze ladit antivibrační funkce a nastavovat všechny potřebné parametry. Pro všechny řady servomotorů Panasonic je možné použití převodovek pro optimální úpravu otáček.

Vlastnosti:

 • Inkrementální snímač: 2500 pulzů na otáčku
 • Odezva: šířka pásma 1 kHz (rychlost odezvy)
 • PANATERM: software pro konfiguraci a simulaci pohybu přes USB port (zdarma)
 • Funkce automatického ladění v reálném čase během provozu
 • Otočný přepínač pro manuální nastavení tuhosti

Pro řadu MINAS LIQI, stejně jako pro většinu automatizačních produktů Panasonic, platí tříletá záruční lhůta. S výběrem optimální konfigurace vám pomůžou technici výrobce nebo distributorů anebo můžete vyzkoušet SW nástroj pro výběr vhodného servopohonu.

MINAS LIQI – Testovací sada
Panasonic nabízí kompletní PLC/HMI/servomotor set k otestování. Testovací sada Minas LIQI obsahuje řídící jednotku, servomotor (400 W nebo 750 W), kompaktní PLC s 16 vstupy a výstupy, dotykový operátorský panel s úhlopříčkou displeje 3,8", napájecí zdroj 24 V DC, programovací software a všechny potřebné kabely. Set samozřejmě obsahuje příslušnou dokumentaci a schéma zapojení.
Více technický informací získáte na stránce servomotorů LIQI.

15 let na trhu 2019 2

IO-Link pro bezpečnostní světelné závory

Díky vývoji bezpečnostních světelných závor řady SF4D společnost Panasonic znovu prokázala kvalitu svých produktů pro automatizaci: SF4D byla přijata velmi rychle a úspěšně v různých průmyslových odvětvích.
Kromě už stávajících výhod této světelné závory (jako jsou např. tenké a robustní provedení v kombinaci s novým optickým systémem pro mnohem snadnější zarovnání paprsku) představuje společnost Panasonic pro bezpečnostní světelné závory navíc ještě komunikaci IO-Link.
Komunikační jednotka IO-Link SFD-WL3 (Umožňuje editovat nastavení i sledovat funkčnost během provozu) může být snadno integrována do stávající konfigurace bezpečnostních světelných závor SF4D.
Ideálním příkladem dat posílaných přes IO-Link jsou procesní a servisní data.

Procesní data

 • Informace o přijatém / zablokovaném paprsku
 • Informace o dopadajícím světle (stabilní / nestabilní)
 • Informace o okolním světle
 • Informace o blokování vysílače / přijímače
 • Informace o intenzitě dopadajícího světla (OFF, 1, 2, 3)
 • Výstupní informace o řízení OSSD
 • Stav řízení komunikace
 • Počet jednotek v sériovém zapojení

Servisní data

 • Informace o hlavní jednotce bezpečnostní závory
 • Informace o komunikační jednotce SFD-WL3
 • Intenzita dopadajícího světla jednotlivých paprsků (32 úrovní)
 • Chybové kódy

Panasonic Electric Works Europe AG, Organizační složka
Administrative centre PLATINIUM
Veveří 3163/111, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 217 001
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku