5 rad pro funkční zabezpečení objektů pomocí EZS

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pocit bezpečí je nenahraditelný. To mají společné dům, byt, kancelář, průmyslová hala, úřad, nákupní centrum, škola i nemocnice. Víte, jak se postavit k zabezpečení objektů rozmanitých druhů, abyste v napjaté době nevyhazovali peníze?

A současně byli schopni efektivně chránit životy, zdraví i majetek svůj, své rodiny, zaměstnanců i návštěvníků? Jaké elektronické zabezpečovací systémy hrají prim? A je stále důležitá fyzická ostraha objektů?

1. Přístupové systémy jako filtr na dveřích

Čím větší prostor, tím vyšší riziko, že se do něj dostane nezvaný host. Nedílnou součástí zabezpečení průmyslových objektů, hotelů, škol či kancelářských komplexů jsou dnes proto identifikační a přístupové systémy, často kombinované s videotelefony a dalšími zařízeními.
Člověk u dveří prokáže svoji totožnost a oprávnění nejčastěji přiložením čipu či mobilu na straně jedné nebo otiskem prstu či skenem duhovky na straně druhé. Bezpečnostní agentura tím získá přehled, kdo je zrovna v areálu a kdy přišel. Zatímco první skupina identifikátorů nese riziko odcizení či půjčování, ta druhá je každému člověku unikátní, a tím pádem bezpečnější.

topsecurity 2024 1

2. Elektronická vrátnice pomáhá s bezpečností i papírováním

V současnosti patří k vyhledávaným způsobům kontroly vstupu do objektů systém elektronické recepce, který vyvinula bezpečnostní agentura TOP security a umí ho přizpůsobit na míru danému objektu. Elektronická vrátnice zefektivňuje kontrolu přístupu do objektu, poskytuje správu kontaktů, evidenci klíčů, návštěv i vozidel. Fyzická ostraha získá k ruce sofistikovaného pomocníka, který současně pomáhá se zajištěním bezpečnosti i administrativou. Usnadňuje komunikaci, napomáhá k optimalizaci pracovních postupů, umožňuje přesné sledování a správu dat, a navíc se k elektronické vrátnici můžete připojit online odkudkoliv.

topsecurity 2024 2

3. Kamerové systémy pro monitoring i důkazy

„Velký bratr“ je důležitý jak při zabezpečení průmyslových objektů nebo komerčních prostor od malých obchůdků po rozlehlé komplexy, tak i bytů a domů. Kamerové systémy se starají o nepřetržitý monitoring v objektu, který můžete sledovat online odkudkoliv. Záznam se standardně nahrává, a i zpětně poslouží jako důkaz pro dopadení pachatele krádeže či vloupání, pomůže s objasněním pracovního úrazu, vzniku požáru nebo jiné havárie.
Než koupíte kamerový systém, je dobré poradit se s odborníkem z bezpečnostní agentury. Ten objekt projde, pojmenuje největší rizika a navrhne odpovídající řešení na míru. Pro laika je totiž těžké rozhodnout, zda vybrat otočný či pevný kamerový systém, zda je vhodný analogový, HD nebo IP kamerový systém, případně jaké funkce se vyplatí. Moderní kamerové systémy totiž umí např. počítat osoby, rozpoznat obličeje a SPZ, nahrávat audio nebo detekovat vandalismus, pohyb a odložená či zmizelá zavazadla.

topsecurity 2024 4

4. Elektronické zabezpečovací systémy napojené na pult centrální ochrany

Čidlo detekuje podezřelé jednání, spustí alarm a uvědomí pracovníka bezpečnostní agentury. Tak ve zkratce fungují elektronické zabezpečovací systémy (EZS systémy), poslední roky označované nově jako poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS systémy). Prodávají se v rozmanitých variantách, s jejichž výběrem vám pomůže bezpečnostní agentura. Popularitě se těší třeba EZS Paradox, EZS Jablotron nebo EZS Satel.
Čidla a detektory reagují na pohyb, otevření oken či dveří, tříštění skla, únik vody či CO2 nebo vznik požáru. Podněty se seběhnou do centrální ústředny, která komponenty propojuje, a podle nastavení spustí alarm a rozbliká maják, informuje bezpečnostní agenturu, vytočí hovor nebo odešle SMS/MMS na zvolené kontakty. Elektronické zabezpečení objektů je vhodné napojit na pult centrální ochrany (PCO), na který 24 hodin denně a 7 dní v týdnu dohlíží pracovník bezpečnostní agentury a pokud zaznamená narušení objektu, uvědomí majitele, vyšle na místo strážné nebo policii a složky integrovaného záchranného systému.

topsecurity 2024 5
Když vám elektronické zabezpečovací systémy nainstaluje specializovaná bezpečnostní agentura, můžete si u pojišťovny požádat o slevu na pojištění majetku. PZTS systémy lze povýšit i na tzv. inteligentní dům, kdy odkudkoliv můžete rozsvítit/zhasnout světlo, spustit/vypnout spotřebič, otevřít/zavřít dveře či nastavit topení, zavlažování záhonků apod. nebo vše může probíhat automaticky.

5. Fyzická ostraha (nejen) průmyslových objektů je nenahraditelná

Ani sebemodernější technika není samospasitelná. Ideálně by proto na vnitřní či venkovní areál měla dohlížet profesionální fyzická ostraha firemních objektů. Strážní se umí přizpůsobit prostředí i sledovanému cíli. Ostraha vrátnice či namátkové nebo pravidelné pochůzky tak můžou probíhat inkognito. Stejně tak strážný může na první pohled působit díky obleku či firemní uniformě jako autorita odrazující od nevhodného chování. Pro dohled nad venkovními areály se hodí fyzická ostraha se psem, který často identifikuje nezvaného hosta ještě dřív než lidské oko či kamera. Při střežení drahého zboží zase může být na místě fyzická ostraha se zbraní. Strážný dle domluvy může zastávat i další činnosti vrátného, recepčního nebo dohlížet na kamerové systémy.

topsecurity 2024 6

Mohlo by Vás zajímat: Propojení ostrahy a facility managementu = výhoda pro Vás

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku