Průmyslová evoluce pokračuje - od Průmyslu 1.0 k Průmyslu 5.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmysl 5.0 je považován za další průmyslovou evoluci, jejímž cílem je využít kreativitu lidských odborníků ve spolupráci s efektivními, inteligentními a přesnými stroji, aby bylo možné získat výrobní řešení, která budou ve srovnání s Průmyslem 4.0 účinněji využívat zdroje a budou preferována uživateli.

Očekává se, že řada slibných technologií a aplikací bude napomáhat Průmyslu 5.0 s cílem zvýšit výrobu a spontánně dodávat výrobky na míru.

Vozidla, oblečení, domy, zbraně apod. byly v minulých staletích navrhovány a vyráběny lidmi a/nebo s pomocí zvířat. Se vznikem Průmyslu 1.0 v roce 1974, se průmyslová výroba začala výrazně měnit. Doba vývoje prvních tří revolucí se pohybovala kolem let a od třetí revoluce ke čtvrté uběhlo jen několik let. V 18. století se průmysl 1.0 vyvíjel prostřednictvím rozvoje mechanické výrobní infrastruktury pro stroje poháněné vodou a párou. Došlo k masivnímu nárůstu ekonomiky, protože se zvýšila výrobní kapacita. Průmysl 2.0 se vyvinul v roce 1870 s konceptem elektrické energie a výroby na montážních linkách. Průmysl 2.0 se zaměřil především na hromadnou výrobu a rozdělení pracovní zátěže, což zvýšilo produktivitu výrobních podniků. Průmysl 3.0 se vyvinul v roce 1969 s konceptem elektroniky, částečné automatizace a informačních technologií. Průmysl 4.0 se vyvinul v roce 2011 s konceptem inteligentní výroby budoucnosti. Hlavním cílem je maximalizovat produktivitu a dosáhnout hromadné výroby s využitím nových technologií. Průmysl 5.0 je budoucí vývoj, jehož cílem je využít kreativitu lidských odborníků spolupracujících s efektivními, inteligentními a přesnými stroji.

prumysl 50 2022 1
Standard Průmysl 4.0 způsobil revoluci ve výrobním odvětví integrací několika technologií, jako je umělá inteligence (AI), internet věcí (IoT), cloud computing, kybernetické fyzické systémy (CPS) a kognitivní výpočetní technika. Hlavním principem Průmyslu 4.0 je učinit výrobní průmysl "chytrým" propojením strojů, zařízení, která se mohou vzájemně ovládat v průběhu celého životního cyklu. V Průmyslu 4.0 je hlavní prioritou automatizace procesů, čímž se snižuje zásah člověka do výrobního procesu. Průmysl 4.0 se zaměřuje na zvyšování produktivity a výkonnosti hromadné výroby prostřednictvím poskytování inteligence mezi zařízeními a aplikacemi s využitím strojového učení (ML). Průmysl 5.0 je v současné době koncipován tak, aby využíval jedinečnou kreativitu lidských odborníků ke spolupráci s výkonnými, inteligentními a přesnými stroji. Mnoho technických vizionářů věří, že Průmysl 5.0 vrátí do výrobního průmyslu lidský přístup. Očekává se, že Průmysl 5.0 spojí rychlé a přesné stroje a kritické, kognitivní myšlení lidí. Dalším důležitým přínosem Průmyslu 5.0 je masová personalizace, kdy zákazníci mohou preferovat personalizované a na míru šité výrobky podle svého vkusu a potřeb. Průmysl 5.0 výrazně zvýší efektivitu výroby a vytvoří všestrannost mezi lidmi a stroji, což umožní zodpovědnost za interakci a neustálé monitorovací činnosti. Spolupráce mezi lidmi a stroji má za cíl zvýšit výrobu rychlým tempem. Průmysl 5.0 může zvýšit kvalitu výroby tím, že opakující se a monotónní úkoly přidělí robotům/strojům a úkoly vyžadující kritické myšlení lidem.

prumysl 50 2022 2
Průmysl 5.0 podporuje ve srovnání s Průmyslem 4.0 více kvalifikovaných pracovních míst, protože duševní pracovníci pracují se stroji. Průmysl 5.0 se zaměřuje hlavně na masovou customizaci, kdy lidé budou řídit roboty. V Průmyslu 4.0 se již roboti aktivně podílejí na velkovýrobě, zatímco Průmysl 5.0 má především zvýšit spokojenost zákazníků. Průmysl 4.0 se zaměřuje na propojení CPS, zatímco Průmysl 5.0 navazuje na aplikace Průmyslu 4.0 a vytváří vztah mezi spolupracujícími roboty (coboty). Dalším zajímavým přínosem Průmyslu 5.0 je poskytování ekologičtějších řešení ve srovnání s dosavadními průmyslovými transformacemi, z nichž ani jedna se nezaměřuje na ochranu životního prostředí. Průmysl 5.0 využívá prediktivní analytiku a provozní inteligenci k vytváření modelů, jejichž cílem je přijímat přesnější a méně nestabilní rozhodnutí. V Průmyslu 5.0 bude většina výrobního procesu automatizována, protože data v reálném čase budou získávána ze strojů ve spolupráci s vysoce vybavenými specialisty.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku