Objevte hluboký vesmír vědomostí s EPLAN Certified Engineer

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Staňte se expertem v projektování. Tak zní proklamace programu EPLAN Certified Engineer (ECE). Příprava kvalitní projektové dokumentace není jen otázkou softwarových systémů – důležitý je i uživatel a dodavatel softwaru.

Faktory, které do značné míry určují efektivitu, jsou znalosti, praxe a zkušenosti. Své o tom ví také firma INVERA s.r.o. z Rakovníku, která vyrábí jednoúčelové hydraulické lisy určené především pro plastikářství a gumárenský průmysl.

EPLAN v hlavní roli

Ve výrobní a projekční kanceláři se navrhuje veškerá elektroinstalace lisů zahrnující specifikaci řídicího systému a příslušenství pro automatizaci výroby. A právě při jejich návrhu a výrobě hraje důležitou roli EPLAN.
EPLAN používáme osm let, dostali jsme se k němu prostřednictvím požadavků našich zákazníků, kteří požadovali výkresy právě v jeho formátu,“ vysvětluje Jiří Zelinka, jeden z hrdých absolventů programu ECE a dodává: „Nyní si již nedovedu představit, jak bych mohl projektovat bez funkcionalit, které platforma EPLAN nabízí.
Ostatně i služebně starší držitel certifikátu nástroj hodnotí kladně, přičemž vyzdvihuje i jeho další devizu: „EPLAN má také nástroje pro automatizovanou výrobu rozváděčů. Když navrhujeme elektrorozváděč, používáme komponenty jednotlivých dodavatelů. Databáze je obsahově široká, zahrnuje komponenty od mnoha výrobců a projektování rozváděče se tak významně zrychluje a zjednodušuje,“ vysvětluje Milan Brabec, další držitel certifikace EPLAN Certified Engineer.
Shodně srovnávají benefity také v kontextu historické praxe, kdy práce probíhala rozličnými free verzemi nejrůznějších dostupných softwarů. Trvalo to dle jejich vyjádření velmi dlouho, nebyli schopni zrealizovat produkt v zadaném čase, výroba se špatně plánovala. Výstup nebyl kompatibilní s ostatními formáty jiných dodavatelů atd. Platforma EPLAN práci výrazně zjednodušila.

invera 2021 1

Investice do upgrade ruku v ruce se vzděláním

Osm let úspěšného seznamování s výhodami řešení přivedlo firmu k úvaze o dalším rozšíření a aktualizaci o novější nástroje. U toho však nemělo v tomto případě zůstat a v roce 2019 se odhodlali ke komplexnějšímu kroku. „Chtěli jsme v první řadě investovat do vzdělání našich zaměstnanců, zvýšit jejich znalosti a dovednosti, aby se EPLAN stal opravdu účinným nástrojem při projektování našich strojů. Zároveň jsme chtěli přejít na poslední aktuální verze a rozšířit počet licencí. A formát nového vzdělání EPLAN Certified Engineer celému našemu záměru naprosto vyhovoval,“ zmiňuje technický ředitel Miroslav Šrédl.
Mladší kolega rychle přidává také podrobnější vysvětlení: „Chtěli jsme podrobněji rozšířit základní verzi softwaru, měli jsme zájem například o kreslení svorek nebo maker. Plánovali jsme školení a přibližně ve stejné době přišlo oznámení o školení certifikovaného inženýra. Když jsem si přečetl, oč jde, zjistil jsem, že to je přesně to, co hledáme a potřebujeme. Takže jsme to začali řešit,“ doplňuje Zelinka.
Bylo tedy rozhodnuto. I přesto, že firma původně hledala spíše individuální zaškolení pro vlastní potřeby, zvítězil EPLAN Certified Engineer. „Když kolega přišel s návrhem na certifikaci, věděli jsme, že ji musíme získat,“ zakončuje úvahy pro vstup do certifikačního programu Milan Brabec.

invera 2021 2

Dostat ze sebe to nejlepší

Pokud chcete v dlouhodobém horizontu zvýšit efektivitu projektování, musíte dokázat flexibilně a efektivně strukturovat své projekty. To je jen jedno z mnoha zjištění, která společnost EPLAN obdržela od svých zákazníků působících v nejrůznějších průmyslových odvětvích po celém světě. Na základě těchto odpovědí EPLAN vyvinul komplexní přístup – EPLAN Experience, který je podstatou všech certifikačních školení EPLAN Certified Engineer (ECE). Účastníci získají profesionální školení, která obsahují témata od vytváření vysoce kvalitní dokumentace, definování norem a pravidel až po správné používání norem IEC. Jelikož je jasné, že úroveň znalostí a pořadí priorit se u jednotlivých projektantů liší, jsou školení uzpůsobena rozsahu znalostí a schopností daného účastníka. Délka školení se odvíjí dle individuálních požadavků daného uživatele v rozmezí od 6 do 12 měsíců.
Myslím si, že jsme během školení narazili na témata, která nás bavila natolik, že by snesla i delší prostor. První týden jsme měli jednoho školitele, pak se nám střídala různá témata pokaždé s jinými přednášejícími. U některých jsme si říkali, že by nás to mohlo bavit více, kdyby byl větší časový prostor,“ vzpomíná Jiří Zelinka. Shodně však s kolegou dodává, že se střídala i témata zajímavá méně, protože, jak tvrdí, každému „sedne“ vždycky něco jiného. S následnými benefity jsou však na výsost spokojeni.
Máme ověřeno, že postup při projektování je nyní mnohem rychlejší. Řadu věcí nyní člověk dělá automaticky, ví, kam kliknout. Je s programem mnohem hlouběji seznámený, více chápe souvislosti a provázanost jednotlivých složek,“ kvituje Milan Brabec.

invera 2021 3

Praktické zkušenosti do praxe

Jako každé školení zakončené zkouškou, nesla s sebou i ukončení certifikace trochu nervozity. „Myslím, že jsme z ní byli dost vystresovaní. Ale ve finále byly otázky definovány srozumitelně, bez záludného slovíčkaření. Skvěle jsme uplatnili i zkušenosti získané v průběhu školení. Zkouška šla dobře, vystrašení jsme byli zbytečně,“ ujišťuje Zelinka.
Ostatně praktický přístup ocenili i v rámci celého školení, které se takřka nedotklo osobního života, protože příprava většinově probíhala v práci na reálných projektech, kde si v praxi odzkoušeli všechny naučené novinky. Ve skutečnosti benefit přišel už u rozpracované zakázky, kterou v té době připravovali.

invera 2021 4

Vzděláním k vyšší konkurenceschopnosti

Díky komplexnímu školení a přístupu EPLAN mohl ve společnosti INVERA vzniknout systémový postup návrhu a projektanti jsou schopni rychle sestavit jádro návrhu a pak do něj libovolně doplňovat speciální prvky upravované i na základě dodatečných požadavků zákazníka.
Důležitá je komunikace se zákazníkem, je podstatné správně pochopit jeho potřeby a promítnout je do návrhu. To, že jsme schopni rychle lis‚ ušít na míru, a máme platformu, která nám to umožňuje, má bezesporu kladnou odezvu u zákazníků,“ vypočítává Miroslav Šrédl.
Do projektu pečlivě zaznamenáme změny z průběhu výroby a testování, popřípadě změny provedené u zákazníka. To nám poskytuje kontinuitu dat pro servis a údržbu,“ doplňuje Brabec. Stačí jen nahlédnout do dokumentace a technici jsou připraveni vyrazit ke klientovi na servis.
Rád bych školení doporučil i dalším účastníkům. Pro ty, kteří s EPLANEM denně pracují a mají, byť jen základní školení, bych certifikační školení rozhodně doporučil,“ uzavírá Zelinka, který je ve firmě INVERA shodou okolností jakousi duší EPLANu. Protože jak rád říká, jeho zavedení se datuje k jeho nástupu do firmy. „Průkopník EPLANu! Přišel, někde to slyšel, tak to tady zavedl. Tak jednoduché to ve skutečnosti bývá,“ usmívá se na závěr Miroslav Šrédl.

EPLAN Software & Service
www.eplan.cz

INVERA s. r. o.
www.invera.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku