Podoby osvětlovacích zařízení v podzemních dolech

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Svítidla v podzemí nemohou být uspořádaná výhradně podle světelně technických hledisek. Dostupné průřezy, vestavěná a provozní zařízení ztěžují výběr připevňovacích bodů a vyžadují kompromisy.


Při umísťování svítidel je potřeba zajistit, aby:

  • svítidla byla chráněna před poškozením;
  • světlo dopadalo bez překážky na užitečnou rovinu:
  • bylo zabráněno oslnění;
  • svítidla byla bez nebezpečí dosažitelná k údržbě.

Dlouhé pole svítidel má být, pokud možno, umístěné souběžné s větrným proudem a to pro udržení co možná nejmenšího znečištění. Pokud jde o výšku zavěšení svítidel, je nutno uvážit to, že větší výška jednak rovnoměrně rozděluje intenzitu osvětlení a dává méně nebezpečné oslnění, na druhé straně, ale zmenšuje svítivost a ztěžuje údržbu.

osvetleni v dole

Signalizování a výstraha spouštění

Osvětlovací zařízení není určeno k signalizování. S jistým omezením je možně užití osvětlovacího zařízení dovrchních dopravníků pro výstrahu spouštění, pokud průběhy spouštění nejsou časté a kmitočet blikání světelného zdroje je > 2 Hz.
Pro signalizování a výstrahu spouštění je dávána přednost celkovým akustickým zařízením. Při silném okolním šumu může být účelné optické signální zařízení. Potom má být používáno speciální signální svítidlo.

Stroboskopický efekt

Střídavým proudem napájené zářivky mohou u rotační strojní části simulovat menší počet otáček nebo zastavení. Tomuto stroboskopickému efektu zamezíme dvojitým zapojením nebo elektronickým předřadníkem (norma ČSN EN 60928, ČSN EN 60929).

Zesvětlení okrajů

Osoby a předměty jsou před jasným pozadím snadno postřehnutelné. Prostorově ohraničené plochy jsou proto podle možnosti zesvětlené. Bílý až jasné žlutý barevný nátěr vozidla, stroje a jiného provozního zařízení (štítové výztuže) zlepšuje znatelnost, jakož i využití světla.

Údržba osvětlovacích zařízení

Svítidla mají být čištěna v pravidelných časových intervalech, jakož i v případě potřeby. Pro usnadnění údržby mají být svítidla lehce a bez nebezpečí dosažitelná a světelné zdroje dobře přístupné. U dlouho životných osvětlovacích zařízeních, např. v nárazištích a dílnách, má být podle určených dob účinnosti prováděna výměna světelných zdrojů ve skupině se současným čištěním svítidla. Údržba osvětlovacího zařízení má být provedena poklesne-li střední svítivost na 80 % jmenovité svítivosti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku