Podoby osvětlovacích zařízení v podzemních dolech

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Svítidla v podzemí nemohou být uspořádaná výhradně podle světelně technických hledisek. Dostupné průřezy, vestavěná a provozní zařízení ztěžují výběr připevňovacích bodů a vyžadují kompromisy.


Při umísťování svítidel je potřeba zajistit, aby:

  • svítidla byla chráněna před poškozením;
  • světlo dopadalo bez překážky na užitečnou rovinu:
  • bylo zabráněno oslnění;
  • svítidla byla bez nebezpečí dosažitelná k údržbě.

Dlouhé pole svítidel má být, pokud možno, umístěné souběžné s větrným proudem a to pro udržení co možná nejmenšího znečištění. Pokud jde o výšku zavěšení svítidel, je nutno uvážit to, že větší výška jednak rovnoměrně rozděluje intenzitu osvětlení a dává méně nebezpečné oslnění, na druhé straně, ale zmenšuje svítivost a ztěžuje údržbu.

osvetleni v dole

Signalizování a výstraha spouštění

Osvětlovací zařízení není určeno k signalizování. S jistým omezením je možně užití osvětlovacího zařízení dovrchních dopravníků pro výstrahu spouštění, pokud průběhy spouštění nejsou časté a kmitočet blikání světelného zdroje je > 2 Hz.
Pro signalizování a výstrahu spouštění je dávána přednost celkovým akustickým zařízením. Při silném okolním šumu může být účelné optické signální zařízení. Potom má být používáno speciální signální svítidlo.

Stroboskopický efekt

Střídavým proudem napájené zářivky mohou u rotační strojní části simulovat menší počet otáček nebo zastavení. Tomuto stroboskopickému efektu zamezíme dvojitým zapojením nebo elektronickým předřadníkem (norma ČSN EN 60928, ČSN EN 60929).

Zesvětlení okrajů

Osoby a předměty jsou před jasným pozadím snadno postřehnutelné. Prostorově ohraničené plochy jsou proto podle možnosti zesvětlené. Bílý až jasné žlutý barevný nátěr vozidla, stroje a jiného provozního zařízení (štítové výztuže) zlepšuje znatelnost, jakož i využití světla.

Údržba osvětlovacích zařízení

Svítidla mají být čištěna v pravidelných časových intervalech, jakož i v případě potřeby. Pro usnadnění údržby mají být svítidla lehce a bez nebezpečí dosažitelná a světelné zdroje dobře přístupné. U dlouho životných osvětlovacích zařízeních, např. v nárazištích a dílnách, má být podle určených dob účinnosti prováděna výměna světelných zdrojů ve skupině se současným čištěním svítidla. Údržba osvětlovacího zařízení má být provedena poklesne-li střední svítivost na 80 % jmenovité svítivosti.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.