Připojování elektrických strojů a pohonů s elektromotory dle ČSN 33 2190

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Norma platí pro připojování, usazování a umisťování všech elektrických strojů točivých a netočivých včetně výkonových transformátorů, reaktorů, tlumivek, výkonových polovodičových měničů, silových kondenzátorů a pohonů s elektromotory.

Jsou normalizována jednak základní ustanovení pro všechny druhy strojů, jednak doplňující ustanovení pro jednotlivé druhy strojů. Konečně zvláštní požadavky jsou normalizovány pro elektrické pohony s jmenovitým výkonem do 100 kW, napájenými z rozvodné sítě nízkého napětí. ČSN 33 2190 byla schválena 19.12.1986 a nabyla účinnosti od 1.11.1987. Nahradila ČSN 34 1025 z roku 1965 a ČSN 34 1350 z roku 1962.

stary_motor

Hlavní zásady

 • správné zavedení vodičů (+ dostatečně dlouhé konce přívodů, aby poskytovaly rezervu)
 • ochrana před nebezpečným dotykem
 • dimenzování a jištění přívodních vodičů
 • odrušení
 • souměrnost zatížení fází
 • přístup, zejména k ovládání a kontrolním částem
 • dostatečný prostor pro přirozené chlazení
 • v okolí strojů nesmí být hořlavé látky
 • viditelné pokyny pro obsluhu, údržbu a revize
 • přístupný výkonnostní štítek. Pokud není přístupný, umístí se jiný na viditelném místě. Dojde-li ke změně, umístí se vedle původního štítku další.

Je-li při obsluze stroje nebezpečí úrazu (např. rotujícími částmi), musí se dát stroj vypnout z místa obsluhy. Spínače musí vypnout všechny vodiče obvodů, které mají napětí proti zemi (vyjma středního vodiče).

Elektrické stroje točivé

Výkon motoru má být cca o 5 až 15 % větší než je zatížení. Úbytek napětí max. 7 %, při rozběhu 10 %.

Asynchronní motory s kotvou nakrátko

Přímo na síť lze připojit motor do 11 kW. Hvězda / trojúhelník se používá do 15 kW při lehkém rozběhu (do hvězdy musí dosáhnout 85 % otáček).

Při těžkém rozběhu se do 7,5 kW použije rozběhová spojka. Do 15 kW se s rozběhovou spojkou dovoluje připojení přímo na síť, ale rozběhový proud nesmí překročit 2,5násobek jmenovitého proudu a rozběhová spojka musí umožnit úplný rozběh naprázdno.

Kroužkové asynchronní motory

Rozběhový proud max. 2,5 násobek jmenovitého proudu. Při přepnutí z rozběhového na jmenovitý proud nesmí být skok větší než 1,9 násobek.

Motory pro přerušovaný chod

Záběrný proud max. 3násobek jmenovitého proudu.

Jednofázové motory

Lze je připojit přímo na síť, pokud nemají větší ráz při spouštění než 3,5 kVA.

Stejnosměrné motory

Přímo na síť lze připojit motory do 2 kW. Záběrný proud max. 2,5násobek jmenovitého proudu.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.