Monitorování otáček 2.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Hlídače otáček jako PNOZ s30 jsou nezbytné pro bezpečné sledování pohonů. Nová verze 2.0 se vyznačuje zejména bezpečným monitorováním polohy v klidovém stavu a uživatelskou přívětivostí.

 Jednotlivé nezávislé přístroje jako bezpečnostní elektronický modul pro hlídání otáček PNOZ s30 jsou vhodné pro monitorování nulových otáček, rychlosti a směru otáčení osy. Spolehlivé monitorování nulových otáček slouží především k ochraně operátora, například v seřizovacím režimu nebo při výměně nástrojů.

monitorovani_otacek

Výstup modulu PNOZ s30 se při poklesu otáček pod nastavenou hodnotu sepne, při překročení hodnoty se výstup rozepne. Při nulových otáčkách si lze u verze 2.0 navíc zvolit monitorování polohy osy. Absolutní poloha osy je tak bezpečně kontrolována. PNOZ s30 nabízí rovněž možnost bezpečně monitorovat rozsahy otáček, směr otáčení a podstatně tak přispívá i k ochraně stroje. Vyloučí se tak nebezpečí mechanického poškození, jako například zlomení hřídele v důsledku příliš rychlých nebo nechtěných pohybů. U modulu PNOZ s30 se mezní a výstražné prahové hodnoty zadané uživatelem aktivují signály na jeho vstupech. Příslušné monitorovací funkce se konfigurují v menu pomocí otočného spínače. Pro rozšíření počtu výstupů je k dispozici rozhraní, k němuž lze připojit modul rozšíření kontaktů PNOZ s22.

Uživatelská přívětivost je základním znakem výrobku

Nová verze 2.0 modulu PNOZ s30 kromě toho uživateli nabízí uživatelsky přívětivé základní menu. Všechny informace potřebné k provozu se zapisují pomocí displeje do přehledného režimu. Bezpečnostní modul pro hlídání otáček se ovládá otočným tlačítkem. V kombinaci s displejem přístroje se tak šetří čas při uvádění do provozu a výměně přístroje, neboť není nutný samostatný software. Displej zobrazuje nastavené mezní hodnoty, parametry, a také aktuální otáčky. Jednotlivé aplikace se ukládají na příslušné čipové kartě a lze je tak přenést z jednoho přístroje na jiný.

Při výběru vhodného hlídače otáček je důležitým kritériem otevřenost. Kvůli velkému množství snímacích systémů na trhu jsou zajímavá zejména zařízení na monitorování rychlosti respektive nulových otáček, která pokrývají co nejvíce různých systémů. Řešení, které pracuje nezávisle na externích faktorech, jako jsou různé snímací systémy, vytváří výhody pro výběr komponentů. Modul PNOZ s30 je proto otevřený pro všechny na trhu dostupné systémy se zpětnou vazbou od pohonu až po indukční snímače a lze jej použít v aplikacích do úrovně PL e.

Bezpečnostní modul pro hlídání otáček PNOZ s30 zaručuje bezpečnou práci při otevřených ochranných krytech, kratší doby na přípravu stroje a rychlejší přístup ke stroji po jeho zastavení. Hodnoty nulových otáček a rychlosti lze u modulu PNOZ s30 volně parametrizovat. Použitím bezpečnostního modulu pro hlídání otáček lze navíc splnit požadavek nové směrnice o strojních zařízeních vztahující se k monitorování otáček.

Mensch und Automation 3/2011
Online informace na adrese www.pilz.com
Webcode: 5229

Systemotronic_amper

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku