Chytřejší budoucnost přináší i chytřejší servis

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V portfoliu ABB Pohony se více a více objevují chytrá řešení, digitální řešení, možnosti propojení, internet věcí a vzdálené sdílení. Chytrá budoucnost se však netýká pouze nových produktů, ale také servisního přístupu a technologií.

A tuto smart servisní stránku si představíme blíže v následujícím článku.

ABB Ability™ Digital Powertrain

ABB Ability™ Digital Powertrain je součásti rodiny ABB Ability™, zastřešující přes 200 digitálních řešení. ABB Ability™ Digital Powertrain zahrnuje servisní služby, analytické softwary s chytrými senzory s cloudovým připojením (IoT).
ABB Ability™ Digital Powertrain označuje řetězec zařízení k přenosu informací o stavu pohonu do zákaznické aplikace (například čerpadla). Celý řetězec se skládá z frekvenčního měniče, elektromotoru a čerpadla. Jednotlivá zařízení jsou osazena chytrými senzory, které posílají údaje o svém aktuálním stavu na cloud, kde jsou data dále vyhodnocena. O to se starají moderní prediktivní nástroje společně s experty ABB. Propojení těchto služeb v celek se nazývá ABB Ability™ DIGITAL POWERTRAIN.
Uživatel tak získává zcela nové možnosti přehledu o aktuálním stavu aplikace. Tato kombinace služeb přináší zvýšení efektivity, spolehlivosti a bezpečnosti provozu.

chytrejsi servis 2019 1

Vizualizace na jednom místě
ABB Ability™ Condition Monitoring je rozhraní pro zobrazení Digital Powertrain. Zákazníci získávají přístup k monitorovacímu portálu, kde jsou k dispozici klíčové provozní parametry jednotlivých strojů
a zařízení. Jejich stav je zobrazen do přehledných grafů rozřazených do 3 barevných kategorií, reprezentující míru urgence servisního zákroku.
Pokud například dojde k poškození jednoho ložiska v elektromotoru, nemusí si toho hned někdo všimnout. To jen do doby, než dojde k vážnému problému. Díky řešení ABB Ability™ Digital Powertrain se poškození okamžitě odhalí a na displeji na sebe daná aplikace upozorní. Zodpovědná osoba je tak na chybu upozorněna a může začít pracovat na opravě.

Expertíza ABB
Stovky oprav v různých odvětvích i segmentech dávají našim technikům unikátní postavení k poskytnutí perfektního zásahu. Po každém zákroku zákazník získává podrobný záznam společně s dalšími doporučeními.
Digital Powertrain představuje další krok k digitalizaci interakce mezi ABB a jeho zákazníky. Cílem je samozřejmě digitalizace celého procesu, od nákupu po vyřazení z provozu, která pomůže zákazníkům nejen snižovat náklady a objem odpadu, ale také zvyšovat zisk.

chytrejsi servis 2019 2

Inspekční robot ABB Air Gap Inspector

Po rozsáhlém výzkumu uvedlo ABB na trh vizuální inspekční robotický systém ABB Air Gap Inspector, umožňující zjišťovat stav vnitřních povrchů statorů a rotorů na místě, bez nutnosti vyjmout rotor. Inspekční robot, pohybující se pomocí pásů vybavených na spodní straně magnety, je schopen pořizovat videozáznam vnitřních prostor statoru a rotoru, vinutí, zubů statoru, vzduchových kanálků, podpůrných bloků statoru a koncového vinutí. Rozpětí pásů lze nastavit, robot je tak možné využít pro široké spektrum motorů a generátorů.
Air Gap Inspector je vybaven pěti kamerami: tři jsou umístěny vpředu, jedna vzadu a jedna vespod. Ohniskovou vzdálenost kamery je možné nastavit dle potřeby a typu motoru či generátoru. Přední kamery lze dokonce nastavit do různých úhlů, aby mohly snímat stav vzduchového vedení, zubů statoru apod.  Inspekční robot je spojen kabelem s displejem, na němž může obsluha sledovat záběry kamer ukazující aktuální stav zařízení. Veškeré záznamy, pořizované ve vysokém rozlišení, se ukládají pro potřeby budoucích analýz. Dostatečné osvětlení zajišťují LED diody umístěné vedle kamer, intenzitu osvětlení lze rovněž nastavit dle potřeby. Kamery jsou také schopné pořizovat fotografie.
Robotické řešení ABB Air Gap Inspector obsahuje kromě vlastního robota také kabel propojující robot s řídicím systémem, vlastní řídicí systém a displej, na němž je v reálném čase zobrazována prováděná inspekce.

chytrejsi servis 2019 3

Klíčové výhody a přínosy

 • Vizuální inspekce vzduchové mezery bez nutnosti demontovat rotor
  Díky kompaktnímu, extra tenkému řešení, není nutné pro účely prohlídky vyjímat rotor. Typickou odstávku, trvající při nutnosti demontovat rotor v průměru osm až deset dnů, tak lze použitím inspekčního robota zkrátit na 5 dní. Pro výrobní závod to znamená nejen významnou úsporu času, ale také konzistentní opakovatelnost a vyšší efektivitu prováděných prohlídek, než jakou zaručují konvenční endoskopické metody.
 • Ukládání shromážděných dat
  Data, získaná při prohlídce jsou formou záznamu ve vysokém rozlišení ukládána na server, kde jsou dostupná pro pozdější detailní posouzení odborníky.
 • Rozšíření preventivní údržby
  Díky tomu, že je možné rotor ponechat na místě, představuje použití inspekčního robota efektivní způsob, jak rozšířit preventivní údržbu a v jejím rámci získat přístup i k místům, která jsou jinak (bez vyjmutí rotoru) nedostupná. To umožňuje nejen včas detekovat problémy a závady, ale také přijímat správná rozhodnutí o dalších krocích v oblasti údržby a servisu a tyto kroky správně načasovat.

ABB s.r.o.
BB Centrum
Vyskočilova 1561/4a, 140 00 Praha 4
Tel.: 800 312 222
www.abb.cz/pohony

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku