Bezpečné a zvýšené otáčky točivých elektrických strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Všechny trojfázové jednootáčkové asynchronní motory nakrátko o velikosti kostry do 315 včetně a pro napětí do 1 000 V včetně musí být schopné bezpečného trvalého provozu při otáčkách do příslušné hodnoty.

Bezpečné provozní otáčky asynchronních motorů nakrátko

Všechny trojfázové jednootáčkové asynchronní motory nakrátko o velikosti kostry do 315 včetně a pro napětí do 1 000 V včetně musí být schopné bezpečného trvalého provozu při otáčkách do příslušné hodnoty uvedené v tabulce 1, není-li na výkonnostním štítku uvedeno jinak.
Za provozu při otáčkách vyšších než jsou jmenovité otáčky, např. jsou-li použita zařízení pro nastavitelnou regulaci otáček, se zvýší hladiny hluku a vibrací. Uživatel může vyžadovat jemnější vyvážení rotoru motoru s ohledem na přijatelný provoz nad jmenovitými otáčkami. Životnost ložisek může být snížena. Je třeba věnovat pozornost intervalům domazávání a době upotřebitelnosti mazacího tuku.

otacky strojni zarizeni 2

Zvýšené otáčky

Stroje musí být konstruovány tak, aby vydržely otáčky uvedené v tabulce 2.
Zkouška mechanické odolnosti zvýšenými otáčkami se obvykle nepovažuje za nutnou, může však být provedena, je-li to stanoveno a bylo-li to dohodnuto. (Pokud jde o střídavé turbogenerátory, viz také norma ČSN EN 60034-3 ed. 2). Zkouška zvýšenými otáčkami musí být považována za úspěšnou, není-li po ní patrná žádná trvalá abnormální deformace a nezjistí-li se žádná jiná závada, která by bránila normálnímu provozu stroje, a za předpokladu, že rotorová vinutí po zkoušce vyhoví požadovaným zkouškám elektrické odolnosti. Každá zkouška zvýšenými otáčkami musí trvat 2 minuty.
Nepatrné trvalé zvětšení průměru v důsledku usazování rotorových plechů, pólů složených z plechů udržovaných klíny nebo svorníky atd. je přirozené a nemá být považováno za abnormální deformaci znamenající, že stroj není vhodný pro normální provoz.
Při předávání synchronního generátoru poháněného vodní turbínou musí být stroj poháněn při otáčkách, kterých může dosáhnout při působení ochrany proti nadměrným otáčkám, aby se prokázalo, že vyvážení je vyhovující až do těchto otáček.

 otacky strojni zarizeni 3

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku