Víte, že je to právě letos 100 let, co byl vynalezen první jistič?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každý ví, co znamená „nahodit jistič“ a mnozí minimálně tuší, že bez jističů bychom asi stále měnili pojistky. Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl?!

S revolučním vynálezem v podobě prvního jističe přišel v roce 1923 pan Hugo Stotz.
Jeho šroubovací jistič v podobě tepelné a magnetické spouště zakomponované v jediném přístroji způsobil „elektrikářskou revoluci“ a zcela změnil svět elektroinstalací. Místo výměny každé pojistky tu byl přístroj, který bylo možné opětovně použít, jinými slovy „nahodit“. Navíc jej bylo možné umístit do stejného držáku, do kterého se montovaly pojistky. Jističe proto velmi rychle nahradily původní porcelánové pojistky, které se musely vždy měnit za nové. S jističem tedy přišla i významná úspory času i materiálu.
V průběhu času jistič přirozeně měnil design na různá páčková provedení, vedle porcelánu byl používán i bakelit, který se v elektroinstalacích začal používat po roce 1930 a vydržel ve výrobě dlouhá léta. Až v 60. letech minulého století se design jističů přiblížil stávající podobě a byl upraven pro montáž na lištu DIN. Od vynálezu prvního jističe dnešní doby urazil nejen design a materiály, ale i technika stávajících modulárních přístrojů obrovský kus cesty. A my v ABB jsme rádi, že jsme znovu u toho.

100let jistice 2023 1
Dnes se bez jističů neobejde žádná elektroinstalace – díky nim bezpečně fungují spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky, sporáky, ale i strojní zařízení.

Víte, že instalační jistič detekuje nežádoucí proudy a do 10 milisekund dokáže přerušit elektrický obvod? Je to 10x rychlejší reakce než mrknutí oka. V té chvíli je jistič vystaven intenzivnímu teplu v rozmezí od 5 000 do 6 000 °C, což je teplota, která taví i horniny.

Jak se ABB dostalo k výrobě jističů aneb Historie výroby

Původní společnost Stotz und Cie GmbH se v roce 1918 stala součástí BBC (Brown, Boveri & Cie). Sloučením společností ASEA Allmänna Svenska Elektriska Aktiebolaget) a BBC pak v roce 1988 vzniklo ABB a s ním posléze i jednotka ABB Stotz - Kontakt. Tak od doby vynálezu do dnešních dnů vyrobila přes miliardu těchto jističů. Výrobní závod je v německém Heidelbergu a ročně produkuje více než 40 milionů jističů.

100let jistice 2023 2

I po 100 letech stále první v inovacích!

První instalační jistič ABB vynalezl Hugo Stotz, když do jediného přístroje zkombinoval tepelnou a magnetickou spoušť. I po 100 letech přináší ABB světu nová inovativní řešení. Tím nejnovějším je DS301C (detaily na str. 8 v březnovém čísle časopisu ElektroPrůmysl.cz), nejmenší přístroj na trhu, spojující jistič a chránič do jednoho modulu, jinými slovy praktický „kombík“.

100let jistice 2023 3

Historické milníky aneb ABB to jistí!

  • 1923 – vynález jističe – Hugo Stotz
  • 1961 – první modulární jistič Stotz
  • 1980 – první hlavní jistič od Stotz
  • 2011 – nový design modulárních přístrojů ABB
  • 2023 – první „kombík“ jistič + chránič v jednom modulu od ABB

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku