Spínací přístroje a přepěťové ochrany OEZ

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V předminulém článku jsme se zabývali jističi a proudovými chrániči OEZ, které jsou základními stavebními prvky každého rozváděče. V tomto článku uvedený základ doplníme o spínací přístroje a přepěťové ochrany.

Spínací přístroje

Jak už napovídá pojmenování, slouží k zapínání a vypínání elektrických obvodů. Toto spínání není náhodné, ale v závislosti na typu přístroje plní určitou funkci. Nyní si představíme zástupce jednotlivých podskupin spínacích přístrojů OEZ a jejich základní funkci:

Instalační stykače RSI a relé RPI
jsou z celé skupiny spínacích přístrojů nejběžnější. Využívají se zpravidla ke spínání bojlerů a akumulačních systémů v nízkém tarifu.
Výběr provádíme podle počtu spínaných kontaktů a požadovaného výkonu. Řada nabízí i provedení s manuálním ovládáním s automatickým návratem.

Impulzní paměťová relé MIG a MIR
spínají koncové obvody podobně jako instalační stykače. Nejsou však ovládána trvalým signálem, ale impulzně, tj. tlačítky. Jejich výhodou je nulový odběr v klidovém stavu (nemusí být přidržována cívka jako v případě stykačů).
Výběr provádíme opět podle počtu spínaných vodičů a požadovaného výkonu.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 1

Časová relé MCR
slouží ke spínání koncových zařízení podle předem určené funkce.
Časová relé nabízejí celkem 22 různých variant, jak se má kontakt po aktivaci relé chovat. Jako příklad lze uvést funkci „zpožděný přítah“, kdy relé sepne kontakt s volitelným časovým zpožděním vůči ovládacímu signálu.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 2

Spínací hodiny MAE, MAN, MAA
dávají ovládání koncových obvodů úplně jiný rozměr. Lze nastavit přesné časy zapnutí a vypnutí ovládaného spotřebiče, např. filtrace bazénu. Analogové spínací hodiny spínají v tzv. denním režimu. Nastavují se lamelovým kotoučem. Digitální hodiny spínají v týdenním režimu a nastavují se za pomoci tlačítek a displeje.
Hitem poslední doby jsou digitální spínací hodiny MAA s funkcí ASTRO, které jsou schopny spínat koncové obvody v závislosti na reálném čase východu a západu slunce. Jsou využívány například pro řízení veřejného osvětlení.

Schodišťové spínače MQD
jsou určeny pro spínání osvětlení na schodištích, garážích apod.
Schodišťové spínače zajišťují nejen sepnutí osvětlení na předem nastavenou dobu, ale umožňují i prodloužení tohoto času vícenásobným stiskem tlačítka anebo předčasné zhasnutí podržením tlačítka.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 3

Monitorovací relé MMR, 5SV8
jsou určena ke spínání koncových obvodů v závislosti na měřené fyzikální veličině. Rozlišujeme následující provedení:

 • MMR-U, MMR-X … napětí
 • MMR-P … proud
 • MMR-HL … výška hladiny
 • MMR-T1 … teplota vinutí motoru
 • MMR-T2, TD … teplota obecně
 • 5SV8 … reziduální proud

Všechna výše uvedená relé umožňují vnést i do domovních instalací určitou míru automatizace. Uživatel přenechává na přístrojích řízení určitých činností jako je například spínání filtrace bazénu, spínání vánočního osvětlení, spuštění čerpadla ohřevu vody ze slunečního kolektoru v závislosti na teplotě v bojleru, stahování/vytahování rolet a mnoha dalších.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 4

Přepěťové ochrany

Přepěťové ochrany mají jediný úkol. Vyrovnat přechodně zvýšený rozdíl potenciálů mezi jednotlivými vodiči. Nechtěnému rozdílu potenciálů se říká přepětí a když je toto přepětí příliš veliké, může ohrozit jak spotřebiče, tak i samotnou obsluhu.
Přepěťové ochrany jsou určeny pro eliminaci impulzního přepětí, které může vzniknout při úderu blesku nebo při spínání těžších zátěží. Jak to funguje? Přepěťovou ochranu tvoří nelineární prvek, který má za normálních okolností vysokou impedanci (nevede elektrický proud) a v extrémních případech má nízkou impedanci (vede elektrický proud). Umí tedy rozhodnout, co je špatné a co je dobré, a v případě potřeby zasáhnout. Svým zafungováním sníží napětí mezi dvěma vodiči na takovou úroveň, že nezpůsobí škodu.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 5

Koordinovaná ochrana proti přepětí
je systém až třech po sobě následujících stupňů ochrany proti přepětí, které postupně snižují přepětí až na bezpečnou úroveň i pro nejcitlivější spotřebiče.

Pár pravidel:

 • první stupeň (T1) co nejblíže ke vstupu do objektu
 • třetí stupeň (T3) co nejblíže ke koncovému zařízení
 • druhý stupeň (T2) někde mezi nimi; možno přímo k T1

Ačkoli je technický princip vzniku přepětí složitý, je výběr konkrétních přepěťových ochran stejně jednoduchý, jako pravidla pro jejich umístění. Uživatel se musí rozhodnout, jestli chce investovat do lepšího řešení na bázi jiskřiště nebo jít cestou levnějšího řešení na bázi varistoru. Pro standardní rodinný domek požadavkům norem vyhoví obě řešení. Zbývá rozhodnout, do kterých zásuvek budou připojeny citlivé elektronické spotřebiče jako je televize nebo počítač. Pouze tyto zásuvky se vybaví stupněm T3.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 6

První stupeň (T1)
Pokud máme jasno, jestli jiskřiště (SJB) nebo varistor (SVBC) je pak další specifikace závislá pouze na počtu fází a typu sítě (TN-C, TN-S).

 • 1 fáze, TN-C    →    -1-
 • 1 fáze, TN-S    →   -1N-
 • 3 fáze, TN-C    →   -3-
 • 3 fáze, TN-S    →   -3N-

Při společném umístění T1 (jiskřiště) a T2 (varistor) volíme přístroj označený SJBC-25E-…, který spojuje oba stupně v jedné základně.
Varistorové provedení je k dispozici pouze jako společný T1+T2.

Druhý stupeň (T2)
Volba opět závisí pouze na počtu fází a typu sítě podle stejného klíče jako pro T1.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 7

Třetí stupeň (T3)
Ve většině případů se tento stupeň řeší přímo v instalační krabici zásuvky. Provedení SVD-255-1N-AS lze instalovat do instalační krabice zásuvky spolu s běžnými typy zásuvek. Instalace je poměrně jednoduchá a rychlá.
Pokud je potřeba umístit třetí stupeň do rozváděče, využijeme provedení s označením SVD-264-1N-MZS.

spinaci pristroje prepetovky oez 2020 8

Závěr:

Přepěťové ochrany jsou, stejně jako jističe a proudové chrániče uvedené v předešlém článku, jistou nutností pro udržení základní bezpečnosti elektroinstalace. Zajišťují ochranu před úrazem elektrickým proudem a částečně i ochranu před požárem. Spínací přístroje je doplňují a nabízejí vyšší komfort ovládání a řízení koncových zařízení.
Pokud má být ale ochrana kompletní, je třeba využít nové technologie. V sortimentu nalezneme i obloukové ochrany, které zajišťují ochranu proti požáru způsobenému jiskřením na neutažených spojích, porušených vodičích a podobně. O těch jsme Vás informovali v minulém čísle.
Více informací o produktech naleznete na stránkách www.OEZ.cz nebo v katalogu „Modulární přístroje Minia“.

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku