Co jsou snímače pohybu a jak fungují

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

První pohybový senzor vynalezl v roce 1950 Samuel Bango jako alarm proti vloupání. Použil základy radaru na ultrazvukové vlny, která slouží k zaznamenání požáru nebo zloděje a kterou člověk nemůže slyšet.

Samuelův snímač pohybu je založen na principu "Dopplerova jevu". V současné době většina pohybových čidel funguje na principu detektoru Samuela Banga. Mikrovlnné a infračervené senzory slouží k detekci pohybu na základě změn frekvencí, které produkují. Abychom pochopili fungování snímače pohybu, je třeba nejprve znát fungování kamery. Fotoaparát používá obrazový snímač a objektiv, na který směřuje světlo, když světlo dopadá na obrazový snímač, každý pixel zaznamenává, kolik světla na něj dopadá. Tento obrys světlých a tmavých oblastí v pixelech se stává celým obrazem videa.

Snímače pohybu jsou použitelné pro bezpečnostní systémy, které se používají v kancelářích, bankách, nákupních centrech a také jako alarm proti vniknutí v domácnosti. Stávající detektory pohybu mohou zabránit vážným nehodám tím, že detekují osoby, které jsou nejblíže k senzoru. Detektory pohybu můžeme sledovat na veřejných místech. Hlavní částí obvodu detektoru pohybu je dvojitý IR reflexní senzor.

snimace pohybu 2021 1

Co je to čidlo pohybu?

Snímač pohybu je zařízení, které zaznamenává pohybující se objekty, především osoby. Často je začleněn jako součást systému, který rutinně vykonává určitou úlohu nebo jinak upozorňuje uživatele na pohyb v oblasti. Tyto senzory tvoří velmi důležitou součást bezpečnostních systémů, systémů pro řízení domácnosti, systémů pro úsporu energie, automatického řízení osvětlení a dalších užitečných systémů. Hlavním principem snímače pohybu je detekce zloděje a odeslání upozornění do ústředny, která předá výstrahu do monitorovacího centra. Snímače pohybu reagují na různé situace, jako je pohyb v obývacím pokoji, odemknutí nebo zavření dveří, oken a také tyto snímače mohou

  • Aktivovat zvonek, když se někdo přiblíží ke vstupním dveřím.
  • Tyto senzory vás upozorní, kdykoli děti vstoupí do některých zakázaných prostor v domácnosti, jako je například lékárnička, sklep nebo místnost na cvičení.
  • Šetřit energii použitím pro osvětlení v prázdných prostorách.

Typy snímačů pohybu

Na trhu jsou k dispozici různé druhy snímačů pohybu, které mají své přednosti i nedostatky. Jedná se o PIR, ultrazvukové, mikrovlnné, tomografické a kombinované typy.

snimace pohybu 2021 2

Pasivní infračervené čidlo (PIR)
Všichni teplokrevní živočichové produkují infračervené záření. Pasivní infračervené snímače obsahují tenký pyroelektrický filmový materiál, který reaguje na infračervené záření vyzařováním elektřiny. Tento snímač aktivuje kontakt kdykoli dojde k tomuto přílivu elektřiny. Tato čidla jsou velmi úsporná. Tyto snímače se běžně používají ve vnitřních alarmech a ke spínání osvětlení.

Ultrazvukový senzor
Ultrazvukový senzor může být aktivní (nebo) pasivní, přičemž pasivní věnuje pozornost určitým zvukům, jako je kov o kov, rozbíjení skla. Tyto senzory jsou velmi citlivé, ale často jsou drahé a náchylné k falešným poplachům. Aktivně generují impulsy ultrazvukových vln (zvukových vln) a poté určují odraz těchto vln od pohybujícího se objektu. Zvířata, jako jsou kočky, psi nebo ryby, tyto zvukové vlny slyší, takže aktivní ultrazvukový alarm by je mohl zneklidnit.

Mikrovlnný senzor
Tyto senzory generují mikrovlnné impulsy a poté vypočítávají jejich odraz od objektů, aby zjistily, zda se objekty pohybují, či nikoli. Mikrovlnné senzory jsou velmi citlivé, ale někdy se u nich může objevit nešvar „nekovového předmětu“, který může detekovat pohybující se předměty mimo cílový rozsah. Spotřebovávají hodně energie, proto jsou tyto senzory často konstruovány tak, aby se cyklicky zapínaly a vypínaly. Díky tomu je možné získat informace kolem nich, pokud znáte jejich cykly.

Tomografický senzor
Tyto senzory generují rádiové vlny a detekují, když jsou tyto vlny rušeny. Dokážou vidět skrz stěny a objekty a často jsou umístěny tak, že vytvářejí síť rádiových vln, která pokrývá velké plochy. Tyto senzory jsou drahé, takže se obvykle používají pro komerční úroveň zabezpečení.

Kombinované typy snímačů pohybu
Některé typy detektorů pohybu kombinují více typů senzorů, aby se snížil počet falešných poplachů. Dvojité senzory se však aktivují pouze tehdy, když oba druhy detekují pohyb. Například duální mikrovlnné nebo PIR čidlo se spustí při nastavení pasivního infračerveného čidla, protože to spotřebovává méně energie. Když dojde k aktivaci pasivního infračerveného čidla, zapne se mikrovlnná divize; pokud pak dojde k aktivaci i zbývajícího čidla, alarm vygeneruje zvuk. Tento kombinovaný typ je skvělý pro zanedbání falešných poplachů, ale zkracuje možnost přehlédnutí skutečných poplachů.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku