Je lepší zvolit PLC, PAC nebo IPC?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již bylo napsáno hodně článků o tom, co je vlastně programovatelný logický automat (PLC), programovatelný řídicí automat (PAC) a průmyslový počítač (IPC). Existuje vůbec mezi těmito systémy nějaká konkurence?

Aplikačním výsledkem těchto systémů je remíza, pokud nejsou ve hře nějaké zvláštní okolnosti, nebo nejste jen velkým fanouškem konkrétní platformy nebo programovací metody. Faktem je, že velcí hráči v oboru automatizace, jako je například automobilový průmysl, si již vybrali vítěze a je to pravděpodobně celá rodina programovatelných automatů vč. průmyslových PC od jednoho výrobce, která se pohybuje od malých až po velké systémy řízení.

Ostatní průmyslové segmenty, jako jsou obráběcí průmysl, konstrukční kanceláře strojních zařízení a dodavatelé zařízení OEM, mají pravděpodobně již vybrán konkrétní průmyslový automat nebo alespoň inklinují k určité značce. Je samozřejmé, že se tak minimalizuje počet dodavatelů. Zatímco systémový integrátor může prodávat služby pro podporu jakéhokoliv výrobce programovatelných automatů, vždy bude mít své oblíbené zařízení od určitého výrobce a nebude záležet na tom, zda je to PLC, PAC nebo IPC.
PLC je od konce 60.let průkopníkem oboru automatizace. Během sedmdesátých a osmdesátých let zaznamenal obrovský nárůst využití. PLC se nejvíce rozšířila v osmdesátých letech, kdy se vzdálené a distribuované vstupy a výstupy staly velmi populárními. IPC se chystal převzít svět automatizace v 90. letech, ale do toho se zrodil na počátku 21. století PAC.
Automatizace rostla s vývojem PLC, PAC a IPC. Když vznikl PLC, automatizace využívala relé a snímače pro ovládání strojů – dá se říct přímo milióny relé. PLC nenahrazovalo pouze relé, ale pomohlo celé automatizaci a její složitosti růst a dále se rozvíjet.

plc pac ipc 1

Malé, střední nebo velké

Vše, co potřebuji, je PLC? Není ale PAC lepší? Nemůže IPC udělat více? Zapomeňte na srovnávání; většina z nich udělá stejnou službu jako ostatní a téměř stejně dobře. Ano, každý typ programovatelného automatu dělá něco lepšího než ostatní. Váš dodavatel automatizační techniky vám může nabídnout celé portfolio. Technologie se však značně sjednotila, pokud jde o schopnosti a funkčnost moderních programovatelných automatů. Je pravděpodobné, že mnoho z nich budou bez problémů pracovat ve vaší automatizační aplikaci, pokud je vybrána jejich velikost správně.
Existuje několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při výběru moderního programovatelného automatu. Náklady, jeho možnosti a podpora jsou tři důležité faktory. K dispozici je široká řada programovatelných automatů, jež často vyhovují nejrůznějším požadavkům.
Mezi některé kritické požadavky při výběru PLC, PAC nebo IPC patří množství vstupů/výstupů, komunikace a speciální požadavky, jako je funkce řízení pohybu nebo bezpečnostní funkce. Tyto speciální vlastnosti je třeba pečlivě zvážit.
Velikost projektu automatizace je tedy úměrná velikosti schopností programovatelného automatu. Ačkoli trend je ten, že fyzická velikost programovatelných automatů se zmenšuje, schopnosti malých, středních a velkých programovatelných automatů mají své opodstatnění.
Zvláštním případem je situace, kdy programovatelný automat potřebuje dvě, tři nebo více os koordinovaného pohybu, proto pečlivě vybírejte. Mnoho programovatelných automatů může komunikovat se servopohonem pomocí různých komunikačních metod pro ovládání rychlosti nebo polohy, ale jen málo může koordinovat tento pohyb podle potřeby. Bezpečnostní funkce u PLC je dalším důležitým požadavkem. Tyto požadavky na řízení pohybu nebo bezpečnostní funkce omezují možnosti při výběru vhodného programovatelného automatu.
Většina dnešních programovatelných automatů využívá pro komunikaci síť Ethernet v rámci Internetu věcí (IoT). Nezapomínejte však na komunikační protokol. Ethernet TCP a EtherNet/IP jsou dva zcela odlišné protokoly, což může být velkým rozlišovacím prvkem. Existuje mnoho průmyslových ethernetových protokolů, z nichž si můžete vybrat, ovlivnit váš výběr může také rychlost komunikace a počet připojení. Mezi posíláním informačních zpráv a řízením v reálném čase existuje velký rozdíl, pokud jde o Ethernet. Některé programovatelné automaty, zejména PAC a IPC, mohou často komunikovat s mnoha dalšími zařízeními najednou.

plc pac ipc 2
Při výběru programovatelného automatu je prvním krokem zjištění požadavku, co konkrétního by měl zabezpečovat. Zároveň může být nutné otevřít některé ovládací rozváděče a zkontrolovat značku a používané typy zařízení k zajištění správné kompatibility v rámci celého procesu automatizace ve výrobě.
Podpora je velkým ukazatelem při výběru programovatelného automatu. Doporučuje se, aby v rámci jednoho strojního zařízení nebo výrobní linky nedošlo k použití více programovatelných automatů od různých výrobců. Vyberte vždy jen jednoho výrobce. Údržba a technici jsou totiž obvykle vyškoleni pro určitou skupinu programovatelných automatů a na tu mají pravděpodobně i konkrétní software.
V minulosti se stávalo, že byla velikost paměti průmyslového automatu problém. Proto vždy plánujte případné rozšíření a vyberte větší průmyslový automat.
Při výběru programovatelného automatu pečlivě stanovte své požadavky, plán pro případné rozšíření do budoucna a vyberte preferovanou značku, která se ve vaší výrobě vyskytuje. Většina aplikací vám tak bude fungovat po celá desetiletí.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku