Před 60 roky začal první Mezinárodní strojírenský veletrh. Dodnes nevynechal jediný ročník

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

6. září 1959 na brněnském výstavišti odstartoval první ročník mezinárodního strojírenského veletrhu, ještě pod názvem Mezinárodní veletrh Brno.

Po 60 letech je MSV nejvýznamnějším středoevropským veletrhem svého druhu s návštěvností přes 80 tisíc lidí a více jak šestnácti sty vystavujícími firmami. Letos se koná od 7. do 11. října.

Tři nové pavilony za rok a půl

Kvůli prvnímu ročníku mezinárodního veletrhu vznikly tři nové pavilony – B, C a Z. Stavba trvala pouze 18 měsíců. Ze státního rozpočtu bylo na výstavbu těchto pavilonů a dílčí rekonstrukce starších budov z roku 1928 vyčleněno 72 milionů korun. Před začátkem veletrhu byl dokončen i skelet výškové administrativní budovy, první rok posloužil jako obří poutač na veletrh.

Každý z nových pavilonů měl svůj osobitý styl a záměr. Pavilon B je víceméně vzorovou tovární halou se zpevněnou podlahou pro nejtěžší exponáty. Dodnes disponuje železniční vlečkou, která je zavedena až dovnitř budovy, a portálovým jeřábem. Pavilon C se svými galeriemi, jezdícími schody a bohatě prosklenou fasádou je pak vzorovým obchodním domem. Pavilon Z byl se svojí majestátní střechou ve své době největší podobnou stavbou ve střední Evropě.

Po rozšíření měl pisárecký areál 125 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy. Ta byla vyprodána už dopředu, dokonce před dokončením samotných pavilonů.

MSV 60let 1

Tři měsíce montáže veletrhu, zákaz dovolených

Montáž prvního mezinárodního veletrhu začala již v květnu. V červnu začal platit celopodnikový zákaz výběru dovolené, který trval až do začátku veletrhu. V tehdejší době neexistovaly „stavebnicové“ systémy expozic, všechny stánky byly dělány na míru z běžného stavebního a nábytkářského materiálu. Stavebnicové systémy se začaly objevovat v 60. a 70. letech a brněnští technici patřili k tahounům v tomto oboru. Na výstavišti se dodnes používají dva takové systémy, které byly vyvinuty přímo v Brně. Největší část typové výstavby dnes pokrývá německý systém Octanorm.

Díky stavebnicovým systémům dnes trvá výstavba strojírenského veletrhu řádově týdny a podílí se na něm zlomek lidí, ačkoliv svým rozsahem je akce větší než v roce 1959.

Majestátních rozměrů dosahoval i katalog vystavovatelů. Měl 600 stran, které zpracovávalo několik měsíců celé oddělení ručně z doručených přihlášek. Dnes má katalog stránek dokonce ještě víc, podklady pro něj se ale stahují automaticky z interního systému společnosti. A uzávěrka podkladů je jen pár týdnů před veletrhem.

MSV 60let 2

Pátého nebo šestého? Kdy vůbec veletrh začal. A kolik přišlo lidí?

Dodnes se vedou diskuze o tom, kdy první mezinárodní veletrh začal. Fakt je ten, že 5. září odpoledne se odehrálo slavnostní zahájení za účasti vládní delegace vedené předsedou vlády Viliamem Širokým. Veřejnosti se veletrh otevřel 6. září o půl osmé ráno.

Na veletrh bylo vypraveno několik set autobusů a 25 zvláštních vlaků. První den – v neděli – veletrh navštívilo 180 tisíc lidí, za sedm dnů se počet návštěvníků vyšplhal na 933 tisíc. Další neděle pak přinesla denní návštěvnický rekord. Přišlo 240 tisíc lidí, tržby jen za občerstvení se ten den přehouply přes 3 miliony korun. Celkem veletrh navštívilo za patnáct dnů 2,4 milionu lidí, z toho 13 tisíc návštěvníků přijelo ze 44 zahraničních zemí.

Na veletrhu byly uzavřeny kontrakty za 4,23 miliardy československých korun. Tržby veletrhu se vyhouply na 32,7 milionu, zisk činil 3,5 milionu.

První veletrh šéfoval ředitel z Prahy

První ročník připravovala společnost Brněnské vzorkové veletrhy, jejichž 53 zaměstnanců fyzicky sídlilo v Praze a v Brně. Generální ředitel podniku pak sídlil v Praze. Brněnské výstaviště, které mělo za úkol připravit samotný veletrh, mělo 2253 zaměstnanců. Mezi oběma organizacemi probíhaly rozbroje – mimo jiné proto, že pražští pracovníci vzorkových veletrhů byli podezíráni z pragocentrismu.

MSV 60let 3

Tradice bez jediné pauzy

Mezinárodní strojírenský veletrh se letos odehraje od 7. do 11. října po jedenašedesáté, od roku 1959 tak nevynechal jediný ročník. Z masově navštěvované akce zahrnující většinu oborů se postupně vydělovaly specializované veletrhy a samotný MSV se transformoval do odborného veletrhu zaměřeného na budoucnost nejen strojírenství. Dnes je s více jak 1600 vystavovateli a 80 tisíci návštěvníků nejprestižnější středoevropskou prezentací technologií pro strojírenský průmysl.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku