AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie.

Jak ale mohou podniky efektivně využívat automatizaci, umělou inteligenci, obnovitelné zdroje energie a vodík? A jak lze čelit hrozící deindustrializaci Evropy? HANNOVER MESSE 2024 nabízí odpovědi.

Geopolitické napětí, klimatické změny, stagnující růst, vysoké ceny energií a nedostatek kvalifikované pracovní síly znamenají, že v současné době je ve firmách dominantním tématem nákladová disciplína a efektivita. Umělá inteligence zároveň vede k tomu, že svět práce v průmyslu se zásadně změní. Vedoucí představitelé podniků a hospodářských svazů navíc varují před deindustrializací Evropy,“ popisuje prostředí letošního veletrhu HANNOVER MESSE Dr. Jochen Köckler, generální ředitel společnosti Deutsche Messe AG.
Veletrh HANNOVER MESSE je letos důležitější než kdykoli předtím, protože ekonomické a politické prostředí bylo málokdy tak nestabilní. V Hannoveru budou představeny technologie a řešení, které umožňují průmyslu vyrábět konkurenceschopně a udržitelně. Veletrh je zaměřen na inteligentní a CO2 neutrální výrobu, umělou inteligenci, vodík a meziodvětvová energetická řešení. Zejména pro evropské podniky se tak veletrh HANNOVER MESSE stane obranným valem proti hrozící deindustrializaci Evropy,“ říká Dr. Jochen Köckler. „Naši vystavovatelé ukáží, že konkurenceschopná průmyslová výroba je v Evropě možná. To však vyžaduje regulační rámec, který podporuje inovace a podnikání.“

HANNOVER MESSE 2024 1
Řešení spočívá v souhře automatizace, digitalizace a elektrifikace, v široké mezioborové a přeshraniční spolupráci a v jasném politickém kurzu. Jochen Köckler dále uvádí: „S hlavním tématem ‚Energizing a Sustainable Industry‘ (Nabudit udržitelný průmysl), čtyřmi tisícovkami vystavovatelů, vysoce kvalifikovanými zástupci politiky a obchodu a partnerskou zemí Norskem je veletrh HANNOVER MESSE 2024 ideální platformou.
Očekává se, že se veletrhu zúčastní více než 300 hospodářsko-politických delegací, v čele se spolkovým kancléřem Scholzem, který veletrh HANNOVER MESSE zahájí společně s norským premiérem Jonasem Gahrem Størem. Dále využijí předního průmyslového veletrhu k výměně názorů se zástupci hospodářství také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. „Má-li se v Evropě vyrábět a investovat významným a udržitelným způsobem, je třeba urychleně snížit byrokratickou zátěž, například prostřednictvím rychlejších plánovacích a schvalovacích postupů,“ apeluje Jochen Köckler.
Návštěvníci veletrhu HANNOVER MESSE hledají návod, jak mohou smysluplně využít automatizaci, umělou inteligenci, obnovitelné zdroje energie nebo vodík. Vystavovatelé na veletrhu HANNOVER MESSE poskytnou právě tyto odborné znalosti,“ říká Jochen Köckler.
Mezi vystavujícími společnostmi jsou globální technologičtí giganti, jako jsou Accenture, AWS, Bosch, DELL Technologies, Google, Microsoft, SAP, ServiceNow, Schneider Electric nebo Siemens, a také středně velké technologické firmy, jako Beckhoff, GP Joule, ebm-papst, Ericsson, Festo, Turck, Harting, ifm, igus, LAPP, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Rittal, Schunk, SEW-Eurodrive, Wago, WIBU nebo Ziehl-Abegg, renomované výzkumné ústavy jako Fraunhofer nebo KIT (Karlsruhe Institut für Technologie) a více než 300 průmyslových start-upů.

Umělá inteligence: další úroveň digitalizace průmyslu

Veletrh HANNOVER MESSE je již více než deset let nejdůležitějším veletrhem digitalizace průmyslu. Umělá inteligence nyní posouvá digitalizaci průmyslu na další úroveň. Způsobuje revoluci v průmyslu tím, že zefektivňuje procesy a umožňuje vytvářet nové hodnoty. Pomocí umělé inteligence mohou společnosti zkrátit dobu vývoje a ušetřit zdroje a energii.
„Rychlost, s jakou si řešení umělé inteligence nacházejí cestu do průmyslu, je dechberoucí. Firmy musí investovat hned a především seznámit své zaměstnance s možnostmi, které AI nabízí, jinak zůstanou pozadu za konkurencí,“ zdůrazňuje Dr. Köckler. „AI je klíčem ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu.
Konkrétní aplikace budou k vidění na veletrhu HANNOVER MESSE: roboty, které lze ovládat hlasem, stroje, které automaticky rozpoznávají chyby, nebo systémy, které zkracují prostoje díky prediktivní údržbě. Dr. Jochen Köckler dále uvádí: „Generativní umělá inteligence bude v blízké budoucnosti schopna navrhovat stroje. To povede k zásadní změně pracovního profilu inženýrů. O tom se bude diskutovat i na veletrhum HANNOVER MESSE.“

HANNOVER MESSE 2024 2

Kdy přijde vodíková ekonomika?

S rostoucím využíváním nestálých obnovitelných zdrojů energie se vodík stále více dostává do popředí zájmu jako vhodný zdroj energie pro bezemisní hospodářství. V Hannoveru představí svá řešení přibližně 500 vystavovatelů z oblasti vodíku a palivových článků. Díky tomu je veletrh HANNOVER MESSE největším a nejvýznamnějším veletrhem na světě k tématu vodíku.
Jak uvádí Dr. Köckler: „Vodík jako nosič zelené energie nabízí obrovské možnosti. Současná rychlost zavádění a škálování je však nedostatečná.“ Rozvoj vodíkového hospodářství nyní vyžaduje odvážná politická rozhodnutí v oblasti regulace, intenzivní výzkum a vývoj pro rychlou implementaci a vytvoření nezbytné infrastruktury pro rozšíření. Jedině tak lze vytvořit životaschopné obchodní modely. „Na veletrhu HANNOVER MESSE ukážeme, co je technologicky proveditelné, a vytvoříme rámec, v němž budou moci politici a průmysl diskutovat a snad i rozhodnout o konkrétním plánu na cestě k fungujícímu vodíkovému hospodářství,“ říká Jochen Köckler.

Partnerská země Norsko: tahoun energetiky a digitalizace

Norsko se na světové scéně veletrhu HANNOVER MESSE prezentuje mimo jiné jako inovativní a spolehlivý energetický partner. Motto partnerské země zní „Norway 2024: Pioneering the Green Industrial Transition“ (Norsko 2024: průkopník přechodu na zelený průmysl). To zdůrazňuje ambici Norska hrát klíčovou roli při vývoji řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, CO2 neutrální výroby, zachycování uhlíku a digitalizace průmyslu.
Na konferenci „Renewable Dialogue – North Sea Energy Hub“, která se koná 23. dubna, budou politici a odborníci z Norska a Německa diskutovat o energetické transformaci se zaměřením na politické rámcové podmínky a technologický vývoj a aplikace. Jochen Köckler říká: „Norsko je v Evropě tahounem v oblasti energií a digitalizace. A proto se na veletrh HANNOVER MESSE skvěle hodí.

Evropská unie: silná hospodářská aliance

Dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu se Evropská unie na veletrhu HANNOVER MESSE představí jako silná hospodářská aliance. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zahájí program projevem při slavnostním otevření 21. dubna. Součástí programu EU během veletrhu bude 22. dubna konference „Investing in European Industry“ (Investice do evropského průmyslu), na níž mohou zástupci průmyslu diskutovat s politiky EU o tématech, jako je například Green Deal.

HANNOVER MESSE 2024 3

HANNOVER MESSE

HANNOVER MESSE je přední světový průmyslový veletrh. Jeho hlavní téma „Energizing a Sustainable Industry“ (Nabudit udržitelný průmysl), sdružuje vystavující firmy z oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu a energetiky, které představují řešení pro výrobu a dodávky energie budoucnosti. Mezi hlavní témata patří Průmysl 4.0/Manufacturing X, energie pro průmysl, digitalizace/umělá inteligence a strojové učení, CO2 neutrální výroba a také vodík a palivové články. Program doplňují konference a fóra. Příští ročník se bude konat v Hannoveru od 22. do 26. dubna 2024. Partnerskou zemí je Norsko.

Vstupenky pro naše čtenáře zdarma

Na základě naší spolupráce s pořadatelem veletrhu můžeme našim čtenářům nabídnou permanentní vstupenku na veletrh zdarma. Získáte ji registrací kódu CP9rC na webových stránkách pořadatele www.hannovermesse.de/en.
Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit na exkluzivního zástupce pořadatele veletrhu HANNOVER MESSE v České republice, firmu PROveletrhy, prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku