Automatizace testování funkčnosti DPS pomocí systému Test-it-off

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Důležitou součástí výroby desek plošných spojů je výstupní kontrola kvality, která zajistí eliminaci vadných či jinak nedokonalých kusů. Nové možnosti kontroly a testování DPS přináší systém Test-it-off, který vyvinula společnost KINALI.

Staví na principech Průmyslu 4.0, kdy je možné desky plošných spojů testovat autonomně.

Metody testování desek plošných spojů

Při testování funkčnosti osazených DPS (tzv. PCBA) se obvykle testuje hodnota napětí, proudový odběr či funkčnost komunikačních protokolů. Mnohdy se zavádí také testování vizuální reakce osazených komponentů, typicky LED diod.
V současnosti řeší většina elektrotechnických firem testování buď inline, nebo offline na FCT/ICT stanicích obsluhovaných lidmi. Nevýhody těchto metod řeší offline testovací stanice obsluhované roboty. Zajišťují plynulou a nepřetržitou kontrolu DPS nezávisle na taktu výrobních linek.

Inline testovací stanice

V případě inline kontroly jsou testovací stanice přímo včleněny do výrobních linek, a tak se DPS kontrolují již v procesu výroby. Nevýhodou je výrazné zpomalování produkce, a to z důvodu časově náročných testovacích cyklů.

testovani dps 2021 1

Offline testovací stanice obsluhované lidmi

Kontrolu DPS je možné provádět i dodatečně, a to na speciálních FCT/ICT stanicích obsluhovaných lidmi. Výhodou je nezávislost na taktu a servisních intervalech osazovacích automatů. Obsluha však musí provádět stereotypní činnosti, během kterých dochází k neproduktivním prostojům. Roste také časová náročnost z důvodu logistiky při přesunu na stanoviště. Výrobní společnosti potřebují takových stanic i desítky.

Offline testovací stanice obsluhované roboty

Robotické řešení kontroly DPS má podobné parametry jako offline testování s lidskou obsluhou. Díky systému Test-it-off však dochází k automatizaci veškerých procesů od přesunu materiálu po samotnou kontrolu a roztřídění na OK a NOK kusy. Robotický systém zvládne nepřetržitý provoz, a tak přináší výrazné zvýšení výkonnosti. Současně umožňuje využití lidské síly na jiné činnosti, které nejsou stereotypní a nevytváří prostoje. Automatizaci testování DPS se již dnes běžně zavádí do praxe. Využívá ji v provozu například firma JabloPCB.

O kontrolu kvality se postarají kolaborativní roboti

Test-it-off je autonomní systém, který umožňuje inspekci kvality i bez přímé asistence kontrolora. O automatizaci kontroly kvality výrobků se starají kolaborativní roboti AUBO, kteří se vyznačují flexibilitou a jednoduchým programováním. Robot zná své okolí a při pohybu sám vymýšlí cestu tak, aby se vyhnul překážkám. Při programování je navíc možné využít i nástroje virtuální a rozšířené reality.
Robotické rameno vyzvedává jednu DPS za druhou a zakládá je do ICT testeru. Délka testovacího cyklu závisí na složitosti desky – může trvat 30 vteřin, ale třeba i 80 minut. Protože kolaborativní robot provádí veškeré operace autonomně, nedochází k žádným prostojům při procesu kontroly, jak je tomu v případě kontroly lidskou obsluhou.

testovani dps 2021 2

Automatizace testování DPS vychází z principů Průmyslu 4.0

Principy Průmyslu 4.0 se postupně prosazují ve všech průmyslových odvětvích včetně elektrotechnického. Inovativní systém Test-it-off umožňuje dle těchto principů komunikaci mezi výrobními uzly a plynule reaguje na jakékoliv změny či požadavky. Inteligentní robotický systém pro automatizaci vnáší do procesu testování DPS objektivitu a současně vytváří přesné statistiky o stavu výroby.

Systém Test-it-off podporuje různé způsoby uložení DPS

Kolaborativní roboti jsou navrženi s ohledem na snadnou implementaci do jakéhokoliv provozu. Podporují různé způsoby uložení DPS, díky čemuž není nutné měnit logistiku či některé procesy výroby. Robotické rameno zvládne desky plošných spojů odebírat z ESD KLT beden, magazínů, paletek i dopravníků.
Automatizace testování DPS s využitím systému Test-it-off přináší elektrotechnickým společnostem úsporu času, nákladů i efektivní využití lidské síly. Vzhledem k flexibilitě, snadnému programování a jednoduché implementaci jde o vhodné řešení také pro společnosti, které do oblasti automatizace teprve pronikají.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku