Projekční nástroje EPLAN ušité na míru středním a větším projektům

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost DELAUDA, s.r.o. je relativně mladá společnost založená v roce 2017. Působí v oblasti energetiky, strojírenství a hutním průmyslu.

Firma začínala s týmem šesti zaměstnanců a k dnešnímu dni zaměstnává přes 40 kvalifikovaných pracovníků ve 4 pobočkách v České republice. V Praze sídlí vedení společnosti. Další pobočky, které jsou rozdělené dle lokalit i profesně, najdeme v Berouně, Světlé nad Sázavou či Letohradě.

DELAUDA je projekční a inženýringová společnost, která pod jednou střechou zaštiťuje řadu profesí a odborníků nejen pro návrhy, projekci, realizaci kompletních technologických zařízení a celků ve strojírenství a energetice, ale také záruční a pozáruční servisní služby. Portfolio činností je široké, náš záběr v energetice je také široký,“ vysvětluje Ing. Radek Rosa, jednatel a CEO společnosti.
Kromě hlavní náplně, projekce a inženýringu, vznikla v roce 2021 ještě DELAUDA Robotics, s.r.o. – firma, která se zaobírá integrací kolaborativních a průmyslových robotů do výrobních společností. Během úspěšného roku se povedlo realizovat několik zakázek. Tento růst byl možný i díky projektování v softwaru EPLAN.

Zrychlení práce díky nástrojům EPLAN

Postupně, jak se firma rozrůstala, vyvstala přirozená potřeba vlastnit sofistikovanější software pro větší projekty. Firma se po zralé úvaze rozhodla pro řešení EPLAN. „Mám se softwarem EPLAN zkušenost už z dřívějších zaměstnání, k volbě softwaru EPLAN nás částečně přivedl tlak zákazníků, kteří projekty chtěli v tomto programu, takže jsme se museli přizpůsobit. V porovnání s konkurenčními nástroji jde o něco snazší práci na větších projektech s menším počtem lidí,“ vysvětluje Ing. František Pech, vedoucí elektro projekce.
V současné chvíli využívá DELAUDA oblíbený EPLAN Electric P8 včetně rozšiřujícího modulu FieldSys pro návrh kabelových tras a modul pro přípravu PLC. „Jsme projekční firma, a tak je pro nás velkým pomocníkem v softwaru EPLAN funkce exportů části projektu, kterou využíváme hlavně při spolupráci s výrobci rozváděčů, kteří si vezmou náš projekt v softwaru EPLAN a svoji vlastní práci pak dotáhnou v softwaru EPLAN Pro Panel. Dále hojně využíváme funkce exportů do upravitelných šablon dle zvyklostí montážních firem,“ říká Pech.
Přechodem na EPLAN z jiného nástroje má DELAUDA také srovnání, kdy nově oceňují oproti dřívější práci zjednodušení tvorby větších zakázek. „Jde o zakázky, které používají podobné prvky, hodně se v nich kopíruje, protože jde o technologické celky – typicky pásový dopravník, třeba s různými délkami, ale osazený podobnými senzory, prvky. Díky makrům je nesmírně jednoduché vytvořit varianty funkce nebo obvodu a např. onen pásový dopravník desetkrát replikovat. Poté je možné každou funkci uložit nebo upravit – např. přidat nebo smazat čidlo atd. To jde výrazně rychleji než v původním softwaru, se kterým jsme pracovali,“ uvádí F. Pech.

DELAUDA 2023 1

Globální rozšíření softwaru EPLAN zjednodušuje předávání dat

DELAUDA standardně zpracovává zakázky do veřejných výběrových řízení a klasických stavebních zakázek. Pokud takovou zakázku rozdělíme na jednotlivé fáze, jde o studii, stavební povolení, prováděcí a realizační dokumentaci. Ve studii se EPLAN většinou nepoužívá, pak už ve všech fázích až po dokumentaci skutečného provedení nachází EPLAN své uplatnění. Největší užitek vidí však u rozsáhlých projektů, na nichž je třeba kooperovat s větším množstvím subdodavatelů.
V současné chvíli zpracováváme náš zřejmě největší projekt. Jde o třídicí linku na tuhá alternativní paliva. Projekt je, co se týče elektro části, kompletně zpracovaný v softwaru EPLAN. Využíváme jej i v kooperaci mezi firmami zapojenými do projektu,“ uvádí jako příklad jednatel firmy R. Rosa.
Jde o obrovský projekt se spoustou subdodavatelů, do něhož i oni dodávají svoje projekty v softwaru EPLAN a projekční kancelář je pak integruje do jednoho celkového projektu. Velkou výhodou je tady možnost virtuálního připomínkování přímo v projektu, což proces také do značné míry urychluje. U takhle komplexních a klíčových projektů s rozpočtem v řádu stamilionů se jedná o nezanedbatelnou úsporu.
EPLAN je globální produkt, není problém si ho nadiktovat do smluvních podmínek, aby všichni partneři dodali data v požadovaném formátu. V dnešní době jde o standard, kterým disponuje velká řada projekčních kanceláří. Jde o jednoduchou spolupráci i v našem týmu pro více lidí zároveň, není problém editovat stránky ve více lidech v rámci jednoho projektu. Vyzdvihl bych znovu snadnou replikovatelnost dílčích celků projektu. Naše technologie je plná dopravníků, takže jsme použili makro pro všechny dopravníky, které jsme poté jednoduše umístili a upravili pro danou funkcionalitu a vyexportovali finální dokumentaci,“ podtrhuje užitečnost nástroje znovu F. Pech.

DELAUDA 2023 2

Zkušenosti aplikovatelné do dalšího oboru

Potvrzením cesty s řešením EPLAN v oblasti projekce se mimo jiné od firmy DELAUDA dostalo i při nedávném založení dceřiné společnosti DELAUDA ROBOTICS.
Od zákazníků jsme viděli, že robotizace je pro jejich provoz a výrobu nezbytná z hlediska udržitelnosti. Také to byl podnět k dalšímu rozšiřování firmy. Viděl jsem příležitost využít potenciál firmy a jejích lidí. Strojaři a elektrikáři se na činnostech z větší části podílejí. Navazuje to také na nedostatek lidí na trhu, který se netýká jen projektantů, ale pozorujeme ho napříč celým spektrem průmyslu. Chybějí technici, dělníci, obsluha strojů, zámečníci nebo logistici. To všechno jsou činnosti, kde je potenciál robotů velký,“ vysvětluje R. Rosa hlavní důvody založení nové společnosti.
I když jde o firmu opravdu mladou, na trhu nepůsobící více než rok, i díky uplatnění zkušeností v projekci hlásí několik úspěšných projektů ve fázi dokončených.
EPLAN se nám i v robotických aplikacích rychle osvědčil. Určitě bych jej doporučil každému v oblasti projekce. Připadá mi velice intuitivní. Líbí se mi rychlost učení v softwaru, na slušnou úroveň znalostí je možné se dostat velice rychle. A znovu vyzdvihnu rychlost práce v softwaru EPLAN,“ zakončuje F. Pech.

Více informací o společnosti Delauda a projekčních nástrojích EPLAN naleznete na www.delauda.cz a www.eplan.cz.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku