Jakou žárovku vybrat, je lepší LEDka nebo CFL žárovka?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již dávnou jsou pryč dny, kdy jedinou možností, jak osvětlit vnitřek domovů byly žárovky. V dnešní době existuje mnoho lepších možností.

Dnes máme k dispozici nejlepší technologie, mezi které spadají LED žárovky a CFL žárovky. V porovnání s klasickými žárovkami obě tyto technologie spotřebovávají mnohonásobně méně energie, vydrží déle, jsou jasnější a bezpečnější.

Nicméně mnoho lidí nemá jasno v tom, jestli zvolit LED nebo CFL žárovky. Níže Vám proto přinášíme stručný přehled vlastností obou technologií.

je lepsi led 1

LED vs. CFL žárovka

Nástup LEDek na trh byl velmi rychlý. V principu se jedná o polovodičové zařízení, které přeměňuje elektrický proud na světlo. Na druhou stranu CFL žárovka vydává světlo, když elektrická energie protéká trubicí v CFL žárovce, která obsahuje malé množství výparů rtuti a argonu. Obě technologie jsou mnohem lepší než klasické vláknové žárovky, a to jak při spotřebě energie, tak při jasnějším světle.

Která technologie ušetří více energie?
Lidé mají často zavádějící informace, že CFL a LED žárovky mají, oproti klasickým žárovkám, stejnou energetickou úsporu. Pravdou však je, že LED žárovky jsou o cca 85 % úspornější než klasické žárovky, zatímco CFL žárovky jsou úspornější jen cca o 75 %.

Která žárovka má větší životnost?
V porovnání životnosti LED a CFL žárovky vydrží mnohem déle LED žárovka. Ta může dosáhnout živostnost až 50.000 hodin než ztráty světelného výkonu. Zatímco CFL žárovka má živostnost 10.000 hodin. LED žárovka má tedy cca 5x větší životnost.

Která z žárovek je jasnější?
Čím jasnější, tím lepší. Toto tvrzení se dokonale hodí LED žárovkám, protože mohou produkovat cca 580 lumenů světla a rozjasnit celou místnost pouze s 10 W žárovkou. V případě CFL žárovek je zapotřebí žárovka větší jak 13 W, aby se dosáhlo stejného množství jasu.

Která je bezpečnější?
Kvůli přítomnosti rtuti mohou CFL žárovky způsobit zdravotní rizika, pokud se rozbijí. Na druhou stranu LED žárovky jsou extrémně bezpečné, neboť v případě jejich rozbití nepředstavují pro zdraví žádnou hrozbu.

je lepsi led 2

Jak je to s cenou?
LED žárovky jsou proti CFL žárovkám dražší. Pokud do nich však chcete zainvestovat, doporučujeme je nakoupit u spolehlivého prodejce, abyste měli zaručenou jejich kvalitu.
LED žárovky dokáží produkovat rovnoměrné světlo po dobu cca 5 let, bez ztráty jasu. CFL žárovky pouze 6 až 12 měsíců. Při výběru je třeba počítat i s tímto. Ve výsledku Vás tedy náklady na výměnu CFL žárovek budou stát podstatně více než LED žárovka. LED žárovky jsou proto jasným vítězem!

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku