Jakou žárovku vybrat, je lepší LEDka nebo CFL žárovka?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již dávnou jsou pryč dny, kdy jedinou možností, jak osvětlit vnitřek domovů byly žárovky. V dnešní době existuje mnoho lepších možností.

Dnes máme k dispozici nejlepší technologie, mezi které spadají LED žárovky a CFL žárovky. V porovnání s klasickými žárovkami obě tyto technologie spotřebovávají mnohonásobně méně energie, vydrží déle, jsou jasnější a bezpečnější.

Nicméně mnoho lidí nemá jasno v tom, jestli zvolit LED nebo CFL žárovky. Níže Vám proto přinášíme stručný přehled vlastností obou technologií.

je lepsi led 1

LED vs. CFL žárovka

Nástup LEDek na trh byl velmi rychlý. V principu se jedná o polovodičové zařízení, které přeměňuje elektrický proud na světlo. Na druhou stranu CFL žárovka vydává světlo, když elektrická energie protéká trubicí v CFL žárovce, která obsahuje malé množství výparů rtuti a argonu. Obě technologie jsou mnohem lepší než klasické vláknové žárovky, a to jak při spotřebě energie, tak při jasnějším světle.

Která technologie ušetří více energie?
Lidé mají často zavádějící informace, že CFL a LED žárovky mají, oproti klasickým žárovkám, stejnou energetickou úsporu. Pravdou však je, že LED žárovky jsou o cca 85 % úspornější než klasické žárovky, zatímco CFL žárovky jsou úspornější jen cca o 75 %.

Která žárovka má větší životnost?
V porovnání životnosti LED a CFL žárovky vydrží mnohem déle LED žárovka. Ta může dosáhnout živostnost až 50.000 hodin než ztráty světelného výkonu. Zatímco CFL žárovka má živostnost 10.000 hodin. LED žárovka má tedy cca 5x větší životnost.

Která z žárovek je jasnější?
Čím jasnější, tím lepší. Toto tvrzení se dokonale hodí LED žárovkám, protože mohou produkovat cca 580 lumenů světla a rozjasnit celou místnost pouze s 10 W žárovkou. V případě CFL žárovek je zapotřebí žárovka větší jak 13 W, aby se dosáhlo stejného množství jasu.

Která je bezpečnější?
Kvůli přítomnosti rtuti mohou CFL žárovky způsobit zdravotní rizika, pokud se rozbijí. Na druhou stranu LED žárovky jsou extrémně bezpečné, neboť v případě jejich rozbití nepředstavují pro zdraví žádnou hrozbu.

je lepsi led 2

Jak je to s cenou?
LED žárovky jsou proti CFL žárovkám dražší. Pokud do nich však chcete zainvestovat, doporučujeme je nakoupit u spolehlivého prodejce, abyste měli zaručenou jejich kvalitu.
LED žárovky dokáží produkovat rovnoměrné světlo po dobu cca 5 let, bez ztráty jasu. CFL žárovky pouze 6 až 12 měsíců. Při výběru je třeba počítat i s tímto. Ve výsledku Vás tedy náklady na výměnu CFL žárovek budou stát podstatně více než LED žárovka. LED žárovky jsou proto jasným vítězem!

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku