Nová generace True RMS multimetrů UNI-T

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V roce 2015 uvedl UNI‑T na trh celou škálu zajímavých klasických a klešťových multimetrů. Kdo by si myslel, že zásadní změna je pouze v designu, tak je na omylu. Měřicí přístroje UNI‑T právě prodělaly jeden z největších vývojových skoků v historii značky. O čem to mluvím?

V první řadě došlo ke kompletnímu přepracování vstupní části a všechny rozsahy jsou nyní chráněny dle nejnovějších norem. V praxi to znamená především redesign a posílení desky plošných spojů, přidání ochranných termistorů, varistorů, případných izolačních prořezů na desce a používaní kvalitních keramických pojistek. Keramické pojistky jsou velice zásadní především pro bezpečnost uživatele při měření v přepěťové kategorii CATIII nebo CATIV. Zde totiž může dojít k obloukovému výboji a keramické pojistky jsou zhotoveny ze speciálního materiálu, který tento výboj hasí. Tyto pojistky jsou rovněž několikanásobně dražší než klasické skleněné.
Díky těmto zásadním úpravám nové produkty UNI‑T nyní vyhovují nejen certifikaci CE, ale rovněž ETL Intertek, a jsou tedy US listed, což značce otevírá dveře na náročný americký trh, kde momentálně dominuje firma FLUKE. Přístroje UNI‑T vždy vynikaly nad konkurencí velmi podařeným designem. Není proto žádný překvapením, že nové řady opět přicházejí se svěžím vzhledem v osvědčené, oku lahodící červeno‑šedé kombinaci. Při návrhu bylo myšleno především na uživatele a dobrou ergonomii. Jedna ze zásadních změn je přemístění vstupních zdířek klešťových multimetrů. Měřicí kabely již netrčí pod úhlem 90°, ale naopak přirozeně vystupují ze spodní hrany přístroje, a přední panel tak působí mnohem přehlednějším a čistým dojmem.
Další zajímavou funkcí je NCV – bezkontaktní detekce napětí. Pouhým přiložením horní hrany multimetru (nebo malého výstupku na konci kleští) dojde k indikaci přítomnosti síťového napětí. Jedná se o nesmírně užitečnou funkci v každodenní praxi. Představte si, že něco měříte v rozvaděči klešťovým multimetrem, nyní můžete rychle ověřit, který jistič nebo vodič je pod napětím a který ne. Navíc některé nové modely (série UT216) mají integrovánu silnou led svítilnu pro osvětlení místa měření.

nova generace rms 1

Nové klešťové multimetry UNI‑T

Zaměřme se nyní na jednotlivé řady a modely. Malé a univerzální klešťové multimetry s průměrem kleští 17 mm jsou přístroje řady UT211. Mají velice jemné proudové rozlišení 0,1 mA, čímž v podstatě konkurují některým přístrojům specializovaným na měření unikajících proudů. To vše v malém a univerzálním multifunkčním provedení. Vyšší střední třída, jak co do velikosti (průměr kleští 30 mm), tak do funkcí, to je řada UT216. Za zmínku stojí, že model UT216D (obr. 1) je vybaven OLED displejem, který má v porovnání s LCD nižší spotřebu, vynikající čitelnost na slunci a obecně mnohem lepší pozorovací úhly. Modely UT216C a UT216D mají mimo jiné také funkci měření náběhových (inrush) proudů.
Velkým překvapením je řada pro profesionály silnoproudaře – UT220. Pro ilustraci zmíním některé funkce modelu UT222: měření proudů do 2 500 A, napětí do 1 000 V, frekvence, odporu, kapacity, teploty. Přístroj rovněž umožňuje měření inrush proudů, má low pass filtr a je schopen zobrazit tři hodnoty současně. To nejzajímavější je však mV výstup. Ten v podstatě umožňuje zobrazit časový průběh proudu o velikosti řádově tisíců ampér. S UT221 a UT222 pouhým připojením sondy osciloskopu k tomuto výstupu můžete rychle a bezpečně tento signál zobrazit (převodový poměr je 1 A = 1 mV). Tyto přístroje vyhovují CATIII 1000 V a CATIV 600 V.

nova generace rms 2

Nové multimetry UNI‑T

Z multimetrů je vhodné věnovat pozornost řadě UT139, která se vyznačuje velice odolnou a bezpečnou konstrukcí při zachování nízké ceny. Modely se mezi sebou liší přesností a výbavou. Na druhé straně spektra se nachází nový high‑end model UNI‑T UT181A (obr. 2). Tento přístroj je přímo nabitý zajímavými funkcemi. Na první pohled zaujme velký barevný displej s rozlišením 320 × 240 bodů, který zvládá zobrazit grafy a max. zobrazitelná hodnota je 60 000.
Do NAND flash paměti se dá uložit až 20 000 záznamů, po připojení k PC je tato kapacita neomezená. Přístroj umožňuje měření napětí do 1 000 V, proudů do 10 A, odporu, vodivosti, kapacity a dvou různých teplot současně.
UT181A sama inteligentně pozná, pokud zapojíte hroty v kombinaci neodpovídající právě zvolené funkci. V takovém případě spustí alarm a neprovede měření, dokud nedojde k nápravě. Přístroj je prachotěsný a odolá tryskající vodě (IP65), opět vyhovuje CATIII 1 000 V a CATIV 600 V.
TRUE RMS přístroje z tohoto článku umožňují správné měření efektivní hodnoty u střídavých signálů a všechny mají automatické přepínaní rozsahů. Dvojí certifikace je nezpochybnitelnou zárukou kvality těchto přístrojů.

Na závěr musím poznamenat, že se mi do toho článku nepodařilo dostat úplně všechny informace o novinkách, jednoduše proto, že změn a vylepšení je mnoho.
Pokud máte zájem o kompletní katalog UNI‑T 2015, který je k dispozici zdarma, napište přímo dovozci na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

nova generace rms 3

TIPA, spol. s r.o.
Sadová 2749/42, 746 01 Opava
Tel.: +420 553 624 404
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tipa.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku