Megger - představení produktů pro revizní techniky a elektromontéry

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Megger od svého založení v roce 1889 vždy dbala na to, aby byla měřící technika, kterou vyrábí bezpečná, precizní, spolehlivá, přesná a vyznačovala se jednoduchou uživatelsky přívětivou obsluhou. Tuto tradici společnost Megger zcela splnila i v případě multifunkčních revizních přístrojů řady MFT1800.

Všechny měřící režimy jednotlivých modelů řady MFT1800 jsou voleny pouze pomocí dvou otočných ovladačů a samotný test je spouštěn tlačítky umístěnými po obou stranách přístroje, což usnadňuje obsluhu také levákům. Přístroje řady MFT1800, v závislosti na konkrétní konfiguraci, nabízejí veškeré měřící metody potřebné pro revizní techniky. K dispozici je měření uzemnění a zemní smyčky známými metodami dvěma a třemi vodiči pomocí sond, ale také, při použití indukčních kleští, měření třípólovou ART metodou bez rozpojení, a v neposlední řadě po připojení proudových a napěťových indukčních kleští i metodou bez pomocných sond. Samozřejmostí je možnost testování proudových chráničů typů AC, A, S a B, včetně 3fázových a programovatelných, a to všemi předepsanými metodami, navíc i v automatickém režimu. Pro měření impedance vypínací smyčky je možné zvolit dvouvodičové měření mezi L-PE bez vybavení nebo měření smyčky vysokým proudem mezi L-L, L-N a L-PE. Měření spojitosti je prováděno proudem 200 mA a volitelně i proudem 15 mA. Izolační odpor je měřen testovacím napětím nastavitelným v rozsahu od 100 V do 1000 V. Měřicí přístroj je vybaven ochranou proti náhodnému připojení na kabel pod napětím do 600 V, také si bezpečně poradí s náhodně přivedeným napětím i v průběhu již spuštěného testu. Měření napětí revizními přístroji řady MFT1800 je prováděno v rozsahu od 10 V – 600 V AC/DC efektivní hodnoty True RMS. Samozřejmostí je měření pořadí fází, frekvence a pomocí kleští i velikosti unikajícího proudu. Po připojení čidla je dále možné měřit povrchovou teplotu objektů. Přístroj je vybaven interní pamětí až pro 1000 záznamů a rozhraním Bluetooth, které zajišťuje přenos naměřených výsledků do PC. K dispozici je rovněž aplikace pro chytré telefony k ukládání dat do tohoto mobilního zařízení a s automatickým exportem do PC. Napájení přístrojů je zajištěno pomocí baterií i akumulátorů. Revizní přístroje této řady jsou robustní konstrukce, s krytím IP54 a bezpečnostní kategorií CAT IV 300 V.

megger 2016 1
Pro měření v průmyslu a telekomunikacích jsou určeny NN testery izolace a spojitosti řady MIT400. Tato produktová řada s osmi různými modely dává možnost uživateli zvolit ten správný tester přesně podle svých potřeb. Používaná testovací napětí začínají již od 10 V a končí u napětí 1000 V. Pro specifické aplikace je určena speciální varianta s označením MIT40x, která nabízí testovací napětí v rozsahu od 10 V do 100 V nastavitelné po krocích 1 V. Samozřejmostí přístrojů této produktové řady je nabídka různých diagnostických funkcí, jako je polarizační index PI, poměr dielektrické absorpce DAR s časovačem nebo měření kapacity. Samozřejmostí u všech modelů je také měření spojitosti v rozsahu od 0,01 Ω do 200 Ω, a to i s možností nulování připojovacích vodičů až do odporu 9 Ω. K dispozici je rovněž volba zapnutí akustické indikace měřených hodnot. Některé modely řady MIT400 jsou vybaveny pamětí pro ukládání naměřených výsledků s jejich následným exportem do PC pomocí kabelu nebo Bluetooth rozhraní. Všechny modely jsou robustního zpracování, s krytím IP54 a bezpečnostní kategorií CAT IV 600 V.

megger 2016 2
Pro potřeby revizních techniků a techniků kontrolujících kvalitu ochranného pospojování buď elektrických spotřebičů a zemničů, anebo uzemnění jednotlivých prvků, uvedla společnost Megger na trh řadu klešťových měřících přístrojů zemního odporu DET14 a DET24. Testery indukují měřící proud do zemnícího systému a měří zemní odpor. Tyto klešťové přístroje přinášejí velký pokrok jak v oblasti bezpečnosti, tak i v oblasti použitelnosti. Bezpečnostní kategorie CAT IV 600 V kombinovaná s automatickým varováním na přítomnost nebezpečného proudu redukuje riziko odpojení elektrody, kterou teče nebezpečný proud. Unikátní eliptický tvar čelistí kleští s vnitřním rozměrem 39 x 55 mm a krátké tělo umožňují perfektní přístup k obtížně přístupným zemnícím svodům, a proto je snadné čelistmi obepnout také zemnící pásku! Ploché provedení elektrod uvnitř čelistí zvyšuje odolnost vůči znečištění. Oba modely jsou rovněž vybaveny pamětí pro uložení naměřených výsledků a dále možností měření velikosti unikajícího proudu.

megger 2016 3
Jednoduchost obsluhy a snadná interpretace výsledků jsou hlavními znaky nové řady přenosných testerů elektrických spotřebičů PAT100, které nabízejí rychlé a spolehlivé testování ve všech provozních podmínkách kanceláří, škol, výrobních provozů i obchodních prostor. Přístroje jsou také vhodné i pro školicí střediska nebo půjčovny spotřebičů, protože je jejich obsluha natolik snadná, že je možné si ji velmi rychle osvojit. Díky gumovému ochrannému plášti a krytu displeje z tvrzeného skla odolnému proti poškrábání je řada přístrojů PAT100 neobyčejně robustní. Bateriové napájení usnadňuje používání přístrojů série PAT100 v místech, kde je použití síťového napájení nedostupné, nepohodlné, či dokonce nebezpečné. Typickým příkladem jsou třeba staveniště nebo sklady. Přednastavené testovací sekvence umožňují správné seskupení několika testů za sebe a jejich automatické provedení téměř bez zásahu obsluhy. To zjednodušuje měření, zkracuje dobu zkoušky na minimum a eliminuje chyby obsluhy. Typ Megger PAT120 má testovací sekvence pro přístroje třídy I, třídy II a pro prodlužovací a napájecí přívody. Přednastaveny jsou pevné hraniční hodnoty jednotlivých zkoušek. Měření izolačního stavu je prováděno při 500 V nebo volitelně při 250 V.

megger 2016 4
Zkouška náhradního unikajícího proudu, známá také jako „náhradní metoda", zajišťuje možnost provedení zkoušky i tam, kde není v průběhu testu možné přístroj napájet ze sítě. Typ Megger PAT150 má navíc vlastnost testování přenosných proudových chráničů (PRCD) 10 mA a 30 mA. Nabízí samostatné testy pro spojitost, izolační stav, unikající proud při napájení ze sítě přímou metodou a test elektrických obvodů SELV, který lze vyvolat tlačítkem rychlé volby. Hraniční hodnoty testovacích sekvencí a doby trvání testů jsou uživatelsky konfigurovatelné a je rovněž možné vynulovat vlastní odpor měřících vodičů pro zamezení chyb měření. PAT150 se dá rovněž použít pro zkoušky pevně instalovaných spotřebičů. Automatický test spojitosti se používá pro měření správného spojení všech vodivých součástí spotřebiče třídy I k ochrannému vodiči. Test je prováděn proudem 200 mA DC v obou polaritách, což zajišťuje soulad se všemi národními a mezinárodními předpisy.

megger 2016 5
Od roku 1903 určují přístroje se značkou Megger standardy v oblasti měření izolace. Chloubou jistě jsou VN testery izolace, které nabízejí to nejlepší v tomto segmentu přístrojů. Řada VN testerů s označením MIT obsahuje 4 modely od 5 do 15 kV a řada testerů s označením S1 se zvýšenou odolností proti rušení obsahuje ještě další 3 modely od 5 do 15 kV. Všechny přístroje jsou mimořádně odolné a poskytují uživateli ochranu podle IEC 61010-1 bezpečnostní kategorie CAT IV 600 V , v případě S1-1568 to je dokonce kategorie CAT IV 1000 V. Rovněž stupeň krytí IP65 znamená, že jsou přístroje zcela prachotěsné a odolné proti stříkající vodě. Všechny testery obou řad mají jednoduché intuitivní ovládání, jsou vybaveny vestavěnými nastavitelnými časovači a alarmy. K dispozici je také veliký, jasně čitelný podsvícený displej, který poskytuje všechny důležité informace o probíhajícím měření. Všechny přístroje řad MIT i S1 jsou vybaveny Li-Ion akumulátorem, který je plně nabitý již za pouhé 2,5 hodiny. Testery je možné provozovat nejen z těchto interních akumulátorů, ale také po připojení do sítě 230 V. Aby bylo zajištěno, že vysokonapěťový tester izolace Megger opravdu měří odpor izolace a ne povrchové svody, jsou přístroje vybaveny měřícím terminálem „Guard" pro kompenzaci povrchových svodových proudů. Testery Megger zobrazují hodnoty měřené kompenzačním terminálem, což přináší jistotu, že skutečně provádějí měření tak, jak mají. Správné použití a fungování kompenzace pomocí Guard-terminálu může významně ovlivnit korektnost a přesnost měření. Testery izolace s rozsahem do 15 kV jsou schopny měřit izolační odpor až do 35 TΩ a s rozsahem do 5 kV až do 15 TΩ.
To znamená, že nabízejí možnost včasného zjištění zhoršování stavu izolace a zároveň trend tohoto zhoršování a předpovědět tak, kdy bude nutné provést výměnu nebo opravu, což usnadní plánování údržby. Elektroinženýři, kteří vyžadují od svých testerů více diagnostických funkcí, najdou v dodatečných sofistikovaných funkcích nových přístrojů přesně to, co potřebují. Všechny modely mají k dispozici zkoušky polarizačního indexu (PI), dielektrické absorpce (DAR), test vzrůstajícím napětím po krocích (SV) a Ramp-test, tedy test plynule vzrůstajícím napětím, dále měření absorpčního proudu (DD) a dále režim propalování, který je vhodný pro snížení izolačního stavu kabelu pro následnou lokalizaci místa poruchy. Nové odolné testery řady S1 představují díky své technické specifikaci samostatnou kategorii, která nemá v této oblasti na trhu obdobu. S1 testery jsou určeny především pro měření izolace a diagnostiku izolačních systémů v podmínkách s vysokou úrovní rušivých signálů, např. v oblasti výroby a distribuce elektrické energie, jako jsou VN a VVN rozvodny, nebo průmyslové instalace. Imunita vůči rušení až do 8 mA a volitelné softwarové filtry zaručují, že S1 testery měří spolehlivě a přesně i v podmínkách, kde jiné testery selhávají. Další jedinečnou vlastností S1 modelů je zvýšený zkratový proud až na 6 mA pro rychlé nabíjení, což dělá z S1 testerů ideální přístroje pro testy izolace i na objektech s vysokou kapacitou, jako jsou např. dlouhé kabely.

megger 2016 6
Portfolio produktů společnosti Megger doplňují pod výrobní značkou Vivax-Metrotech lokátory tras inženýrských sítí, které jsou určeny pro profesionální vyhledávání tras kabelů a míst kabelových poruch. Uživatel má k dispozici výběr z pěti modelů této produktové řady. Standardem jsou základní funkce pro vyhodnocení trasy v místech křížení s jinými inženýrskými sítěmi a dále také, u vybraných modelů, funkce pokročilé jako jsou Signal-Select, Distortion Alert a další. Pro vyhledání poruch NN kabelů nabízí společnost Megger několik technických řešení. Nejvíce používanou je kroková metoda ve spojení s lokátorem tras kabelů a reflektometrem řady TDR. Tyto reflektometry umějí předměřit kabelovou poruchu až do 20km délky kabelu a umožňují v jednom současném měření porovnávat výsledky z referenčního páru a páru vadného. Tyto moderní reflektometry je také možné připojit na kabely pod napětím až do 600 V a jsou vybaveny funkcí zesílení měřícího signálu v závislosti na délce měřeného kabelu.
Společnost Megger svojí širokou škálou produktů uspokojí všechny i ty nejnáročnější uživatele a nabídne technické řešení při měření na veškerých elektrických rozvodech, a to od elektrárny až po zásuvku.

megger 2016 logo

Megger CZ s.r.o.
Budečská 18/1010, 120 00 Praha 2
Tel.: +420 222 520 508
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.megger.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku