Firma KONZULT PRAHA s.r.o., která již osmnáct let prodává a zajišťuje servis měničů frekvence TECO rozšířila nabídku o frekvenční měniče firmy INVT ELECTRIC Co., Ltd. Měniče jsou dodávány v těchto výkonových řadách: řŘada GD 100, výkon 1,5 až 15 kW a řada GD 200, výkon 18,5 až 55 kW.
U uvedených měničů jsou kromě standardních funkcí použitých například u dodávaných měničů TECO nové funkce, které poskytují širší uživatelské možnosti. Pohled na měnič GD100 5,5 kW s odnímatelným ovládacím panelem je na úvodním obrázku. Ovládací panel je možno oddálit až na vzdálenost 10 m.
Měniče řada GD100
- Součástí programového vybavení je soubor parametrů pro optimalizaci vektorového řízení
- Měniče umožňují momentové řízení
Měniče řady GD100 a GD200
- Součástí měničů je programovatelný automat pro sekvenční řízení frekvence motoru
- Soubor parametrů umožňuje nastavení sekvence kmitů trojúhelníkového průběhu
Optimalizace vektorového řízení u měničů GD100
měničů je použito vektorové řízení bez zpětné vazby. Z naměřených proudů motoru a napětí na svorkách se vypočítávají optimální složky proudu a magnetického toku pro dosažení maximálního momentu. Velikost a fáze proudu motoru je řízena dílčím PI regulátorem. U měničů je možné měnit parametry tohoto regulátoru, aby bylo dosaženo optimální momentové odezvy při změně zátěže. Změna parametrů je možné provést ve dvou frekvenčních pásmech. Dělící frekvence pásem je volitelná podle charakteru zátěže, většinou se nastavuje 5 až 10 Hz.
Tovární nastavení uvedeného regulátoru je pro konstantní zátěž. Změna parametrů se provádí při proměnné zátěži. Příkladem jsou řezací stroje pro stavební isolace a pracovní stroje s proměnnou zátěží.
Momentové řízení u měničů GD100
Měniče lze provozovat v režimu momentového řízení. Velikost momentu je plynule nastavitelná do hodnoty odpovídající výkonu motoru. Velikost požadovaného momentu motoru se zadává pomocí analogového signálu na vstupech AI2 nebo po sériové lince v protokolu MODBUS. Kromě momentu se nastavuje mezní výstupní frekvence. Nastavení mezní frekvence je možné z analogového vstupu AI3 nebo po sériové lince. Momentové řízení se požaduje například v těchto aplikacích:
- Navíjení vodičů a kabelů
- Navíjení plastových a hliníkových fólii
- Navíjení textilních produktů
- Aplikace u ovíjecích strojů pro průmyslové palety
- Aplikace při ovíjení speciálních VN kabelů Cu fólií
Programovatelný automat pro sekvenční řízení frekvence
U měničů obou uvedených řad je možné realizovat sekvenční řízení, kdy je v definovaných časových úsecích na výstupu měniče programově nastavitelná frekvence. Je možné nastavit 16 časových délek s maximální dobou 3600 s, nebo 3600 minut. Dle charakteru aplikace je možné zvolit trvání pouze jedné časové sekvence nebo zvolit periodické opakování průběhu. Příklady použití:
- Míchací stroje v chemickém průmyslu
- Časové ovládání ventilace
- Časové řízení funkce fontán a závlahových zařízení
Výstupní frekvence trojúhelníkového průběhu
U měničů obou uvedených řad je možno programově nastavit trojúhelníkový průběh výstupní frekvence. Dále je lze nastavit náběžnou a sestupná hrana trojúhelníkového průběhu. V maximu a minimu frekvence je možné uplatnit skokovou změnu frekvence. Velikost skokové změny je
do 5% jmenovité frekvence. Příklady použití:
- Textilní stroje
- Stroje na výrobu koberců a rohoží a speciálních fólii
- Míchací stroje pro chemické účely s dlouhou dobou reakce směšovaných složek.
Programové vybavení pro řízení měničů z nadřazených systémů
Pro měniče GD100 a GD200 je k disposici program HCM3.0 který umožňuje pomocí počítače programové nastavení parametrů a monitorování funkce. Monitorovací část programu využívá grafické prostředí, které umožňuje vizualizaci všech pracovních stavů měniče. Uvedený program umožňuje:
- Rychlé programování funkce měničů
- Ukládání nastavení pro různé pracovní funkce
- Monitorování nastavené a okamžité frekvence
- Monitorování výstupního proudu, napětí meziobvodu, výstupního napětí a momentu
- Zobrazení poruchových stavů
- Zobrazení doby provozu
Uživatel může zobrazit časový průběh parametrů při vzorkovací periodě 0,2 až 20 vteřin. Zobrazené časové průběhy lze ukládat paměti počítače. Dále je možné v průběhu provozu měnit parametry PID regulátoru a dosáhnout tak optimálního nastavení. Program HCM3.0 je vhodný například při řízení měničů v klimatizačních systémech budov, řízení čerpadel, ovládání měničů na technologických linkách a u všech zařízení, kde je zapotřebí sledovat a zaznamenat časové průběhy parametrů řízeného pohonu.
Bližší informace o technických parametrech a cenách frekvenčních měničů naleznete na internetové adrese www.konzult.cz.
KONZULT PRAHA s.r.o.
U Libeňského pivovaru 10
180 00 Praha 8
Tel. +420 266 317 764
Fax: +420 284 820 098
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.konzult.cz