Nejsladší rajčata rostou na teple z motorů Cat

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Energetické systémy společnosti Zeppelin CZ v roli generálního dodavatele realizovaly projekt v Kožichovicích na Třebíčsku, jaký u nás nemá obdoby. Unikátní je co do rozsahu použitých technologií, nevídanou komplexností i dobou realizace.

Tohle je nutné vidět na vlastní oči. Teplo a elektřina z kogeneračních jednotek Caterpillar se využívá pro pěstování rajčat ve sklenících, klimatizaci průmyslových hal a po přeměně na chlad také k výrobě zmrzlin. Autorem konceptu je pan Leoš Zahrádka, který celý projekt budovaný společností Environmental Energy s.r.o. v hodnotě 400 milionů Kč od počátku řídil a projektově vedl. Téměř polovina z této částky byla investována do energetického řešení dodaného společností Zeppelin CZ.
Už zdálky vás oslní třpyt slunečních paprsků odrážejících se od majestátních skleníků, které během minulého roku vyrostly v průmyslové zóně na okraji Kožichovic o necelých pěti stech obyvatelích. Na ploše 3,3 hektaru tu každý týden vypěstují 25 až 35 tun koktejlových rajčat Oliver a cherry rajčat Verunka. Ročně to vydá asi na 1 100 tun.
Většinu jich rozvezou kamiony do potravinových řetězců, ale část se nabízí i v místní prodejně, kam si pro ně jezdí lidé ze širokého okolí. Příjezdová cesta je ucpaná, parkoviště plné a fronta nepolevuje ani přes oběd. O sladká rajčata bez pesticidů je neobyčejný zájem a pověsti o jejich chuti se rychle šíří. Málokdo z lidí ve frontě přitom tuší, že rajská jablíčka jsou jen výkladní skříní, pomyslnou špičkou ledovce komplexního systému, který vzájemně spojuje významné objekty průmyslové zóny. Představit si ho můžeme jako soběstačný a překvapivě rozvětvený organismus s mnoha na sobě závislými orgány.

cat rajcata 2021 3
Srdcem jsou dvě energetická centra s celkem čtyřmi kogeneračními jednotkami Caterpillar. Jde o plynové motorgenerátory o elektrických výkonech 600 a 3 x 1 200 kW, které spalují zemní plyn a vyrábějí z něj elektřinu a teplo. Výkonná čerpadla dopravují teplo do skleníků poskytujících přístřeší téměř 46 tisícům rostlin. Elektřina je pak potřebná pro svícení třemi tisíci sodíkovými výbojkami, které doplňují sluneční záření a umožňují nepřetržité pěstování dvanáct měsíců v roce.
Zaměstnanci i v zimě pracují v prostředí vytopeném na příjemných 25 °C, v létě jsou naopak skleníky chlazeny vodní mlhou, aby byla udržena ideální teplota pro růst rostlin. Rajčata se pěstují hydroponicky, tedy moderní metodou bez využití půdy, kdy rostliny ukotvené v rohožích asi metr nad zemí přijímají veškeré živiny pouze z vodního roztoku. Opylování mají na starost čmeláci ze zvláštních chovů a proti škůdcům slouží výhradně biologická ochrana. Veškeré know-how zajistila specializovaná pěstitelská firma z Nizozemska.

cat rajcata 2021 4
Své využití tu najdou spaliny z motoru s vysokým obsahem skleníkových plynů. Po procesu, kdy se ochladí a zbaví nežádoucího oxidu uhelnatého a oxidů dusíku, se plyn žene k rostlinám jako zdroj oxidu uhličitého potřebného pro fotosyntézu. CO2 dodávané do skleníku nejen šetří životní prostředí, ale nahradí i technické CO2 v hodnotě až šedesát tisíc korun týdně. Nezávislé je i hospodaření s vodou. Každá dešťová kapka, která dopadne na střechy rozlehlých skleníků nebo výrobních hal průmyslové zóny, se přečerpá do umělé laguny o objemu osmnáct tisíc kubíků, kde čeká na další využití. To samé platí o vodě zkondenzované na vnitřních stěnách skleníků nebo v klimatizačních jednotkách.
Na dvě energocentra se žlutými motory Caterpillar jsou napojené i další velké podniky v okolí. Chlad, teplo a elektřinu z lokálního zdroje čerpá firma dodávající díly pro montáž automobilů, zmrzlináři, strojaři, zámečníci a autobusový dopravce. Přebytky elektrické energie, které se v rámci této lokální energetické soustavy nespotřebují, se dodávají do regionální distribuční soustavy. Celý systém také slouží k regulaci a vyrovnání vnitrodenního trhu a poskytuje flexibilní zdroj pro obchodníky s elektrickou energií. „Symbióza je výhodná pro všechny zúčastněné: podniky připojené k lokálnímu výrobci dostávají elektřinu za cenu, na kterou by při odběru z distribuční soustavy nedosáhly, ale dodavateli se i tak její výroba vyplatí,” říká Jan Kerber, vedoucí realizací Zeppelin CZ.


Teplo vyrobené v kogeneračních jednotkách se ve formě teplé vody jímá do obří akumulační věže o objemu 1 000 kubíků. Odtud proudí tam, kde je jí třeba. Zatímco ve strojírenských dílnách roztápí kalicí pece, u zmrzlinářů ohřívá tanky na smetanu a čokoládu. To ještě není všechno. Za pomoci pokročilé technologie systém převádí část tepelné energie na chlad, který se využívá například při výrobě zmrzliny. Výroba chladu z tepla je v tomto případě levnější než z elektřiny. Ke konverzi slouží absorpční chladicí jednotka o výkonu 650 kW, ve které dochází ke kondenzaci čpavku při teplotě -15 °C. Další absorpční jednotka o výkonu 400 kW slouží k ochlazení vody na 7 °C, což je teplota vhodná pro klimatizování budov. Kromě haly pro expedici rajčat se chlad užije ve výrobě dílů pro automobily, kde před zapojením klimatizace vstřikolisy na výrobu plastových komponentů dokázaly roztopit halu až na nepříjemných 35 °C.

cat rajcata 2021 1
Teprve při bližším zkoumání vypluje na povrch, jak složitý komplex se v Kožichovicích povedlo vytvořit. Na první pohled to není vidět, protože síť energetických rozvodů o délce mnoha kilometrů je před zraky ukrytá pod zemí. O to více překvapí její propracovanost, komplexnost a rozsah. Jde o vyváženou a křehkou soustavu, kdy výroba energie odpovídá požadavkům jednotlivých odběratelů. Když ve skleníku potřebují rajčatům přitopit nebo když se zmrzlináři pustí do výroby jiného druhu nanuku, dispečeři řídící provoz energocenter to musí dopředu vědět, aby mohli pružně reagovat na změny a upravit plány na výroby energií. „Pro nás to mimo jiné znamenalo detailně porozumět potřebám odběratelů, a to až na úrovni jejich výrobních technologií,” říká Jaroslav Tvrdík, který měl ve společnosti Zeppelin CZ na starost realizaci projektu.
Zakázka vznikla v rekordním čase a ve ztížených podmínkách daných stavebním řízením, vypořádáním majetkových poměrů a okolnostmi pro získání evropských dotací. Projekt se zrodil v roce 2017 a stavební práce započaly na začátku zimy 2018. Během roku 2019 loňského roku se postupně připojovali jednotliví odběratelé a na podzim téhož roku se ve sklenících poprvé sklízelo. Celý projekt nyní běží ve zkušebním provozu, kdy se dolaďují drobné nedostatky. Už nyní je zřejmé, že koncept dále poroste. Leoš Zahrádka do budoucna plánuje rozšířit produkci o skleníky na kvalitní odrůdu jahod z Nizozemska.

cat rajcata 2021 5
Průmyslový areál v Kožichovicích se nachází nedaleko Třebíče. Od ledna letošního roku je tu na novou lokální rozvodnou síť od Zeppelin CZ připojeno hned šest velkých odběratelů energií: výroba plastů pro automobily, strojírenská a kovozpracující výroba, autobusové depo a také dva energeticky mimořádně náročné provozy – výroba zmrzliny a skleník pro pěstování rajčat. Srdcem projektu jsou dvě energocentra s celkem čtyřmi plynovými motorgenerátory Caterpillar o celkovém elektrickém výkonu 4 200 kW. Ohřátá voda je potrubím vedena po celém areálu, a slouží tak jako zdroj tepla pro jednotlivé provozy. Součástí jsou také dvě absorpční chladicí jednotky, které využívají část tepelné energie pro výrobu chladu. První jednotka chladí vodu na 7 °C, ta slouží k regulaci teploty uvnitř skleníku a ve výrobní hale. Druhá absorpční chladicí jednotka chladí čpavek na -15 °C, teplotu užívanou k výrobě zmrzliny. Závlahu pro pěstování rajčat zajišťuje dešťová voda shromážděná v umělé laguně ze střech v celém areálu. A nakonec spaliny z motoru, jindy nežádoucí skleníkové plyny, zde slouží jako potřebný zdroj CO2 pro pěstování rajčat ve skleníku. Takto nezůstává téměř žádná energie nevyužitá.

cat rajcata 2021 6
Stavbu jsme zahájili na podzim 2018 a za necelý rok již proudila do skleníku energie pro pěstování rajčat. Celý systém jsme budovali s důrazem na efektivitu. Je navržený tak, aby dokázal pružně reagovat na okamžité potřeby odběratelů, a to v reálném čase,“ říká Jaroslav Tvrdík, který měl za Zeppelin CZ na starost realizaci projektu. Ve společnosti Zeppelin CZ působí dva roky. Vystudoval silnoproudou elektrotechniku a elektroenergetiku na ČVUT v Praze.

Zeppelin CZ s.r.o.
Modletice 72, Modletice 251 01
Tel: +420 266 015 444
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zeppelin.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku