Technologie KNX v rámci IoT - Budoucnost v automatizaci domácností a budov

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V posledních letech se internet věcí (IoT) stává klíčovým prvkem v modernizaci domácností a komerčních budov, přičemž slibuje vyšší úroveň pohodlí, energetické efektivity a bezpečnosti.

V této éře digitální transformace se technologie KNX, standard pro automatizaci budov, jeví jako ideální partner pro IoT, otevírající nové možnosti pro budoucnost inteligentních domovů a budov.

KNX je celosvětový standard pro automatizaci domů a komerčních budov, který umožňuje integraci a správu různých systémů a zařízení v budově, jako je osvětlení, vytápění, větrání, alarmy, energetické systémy, audio/video a další. KNX systém je modulární a rozšiřitelný, což znamená, že může růst a přizpůsobovat se s potřebami uživatelů.
KNX ve spojení s IoT přináší revoluci do automatizace budov tím, že umožňuje zařízením komunikovat a sdílet data přes internet. KNX IoTech 4.0 je nejnovější inovace asociace KNX, která je zaměřena na propojení standardu KNX s ekosystémem IoT. To otevírá dveře k větší interoperabilitě, flexibilitě a inteligenci ve správě budov.

KNX IoTech je rozšířením úspěšné technologie KNX

Technologie IoT je postavena na principu komunikace mnoha zařízení a sdílení dat prostřednictvím internetu, což je něco, co existuje již mnohem déle. V roce 2007 společnost KNX uvedla na trh rozšíření technologie KNX, které umožňuje přenášet informace KNX prostřednictvím sítě IP.
Tato technologie, známá jako KNXnet/IP, je rozšířením tradičního kabelového systému KNX, přičemž veškeré informace KNX jsou přenášeny v rámci IP. Řešení KNXnet/IP je velmi úspěšné a je široce používáno v mnoha různých řešeních a projektech.
KNX IoTech je rozšíření technologie IP, které spotřebitelům a majitelům domů přináší výhody internetu věcí. Otevírá dveře k technologii KNX mnoha dalším výrobcům a vývojářům, a umožňuje tak KNX nabízet širší škálu zařízení a produktů pro koncové uživatele. Díky technologii KNX IoTech lze sdílená data KNX snáze identifikovat z hlediska zdroje dat a lépe jim porozumět.

knx iot 2024 1

Optimalizuje sběr, analýzu a využití internetu věcí

Společnost KNX navrhla prototyp umělé inteligence, který dokumentuje různé koncepty známé v systému KNX a vztahy mezi nimi. Doposud byly tyto informace získávány z projektů exportovaných nástrojem EST pro plánování a uvádění do provozu KNX, jehož formát se pravidelně měnil a obsahoval také mnoho informací, které běžného příjemce nezajímají. Díky modelu umělé inteligence mohou přijímače KNX snadno interpretovat dostupná data a zaměřit se pouze na relevantní informace, které jim umožní činit chytřejší rozhodnutí.
Standardizované rozhraní KNX IoT s názvem 3rd Party API usnadňuje sběr dat z IoT. Rozhraní 3rd Party API umožňuje, aby bylo rozhraní zásobováno informacemi prostřednictvím souboru exportovaného instalátorem KNX z ETS, a poskytuje tak stejné sémantické informace komukoli nebo čemukoli, kdo k němu přistupuje. Díky tomu je pro zařízení mnohem snazší zjistit, čeho se přijaté informace týkají.
Dostupnost těchto dodatečných sémantických informací dává vzniknout novým možnostem, jako je nastavení analytické platformy založené na těchto datech pro optimalizaci provozní efektivity, prediktivní údržbu, vizualizaci energetického managementu atd. Z těchto sémantických informací bude těžit i fáze plánování, protože umožní identifikovat správné budovy IoT, které splňují požadavky moderních a budoucích domů a budov.
Takové nástroje by mohly vytvořit i základní projekty ETS pro instalatéra KNX, který by pak musel provést pouze poslední doladění před načtením informací do zařízení.

Automatizace IoT usnadňuje rychlejší vývoj projektů

Chytré bydlení má mnoho aspektů a každý klient má jedinečné potřeby. Řešení musí být nejen inovativní, ale i přizpůsobitelná. Vyvíjet řešení tak, že začnete od nuly, je zdlouhavý proces, a než se produkt dostane na trh, může se stát, že tento trh obsadí nějaké jiné řešení nebo se potřeby tohoto řešení samy promění.
Díky automatizační technologii IoT, jako je KNX IoTech, mohou výrobci při navrhování řešení KNX pro chytré domy a budovy získat rychlejší uvedení na trh, protože mají přístup k technologii IoT. Rychlost vývoje a uvádění nových produktů na trh snižují také vysoce spolehlivé bezpečnostní mechanismy KNX, které jsou součástí KNX IoTech. Následně se pro výrobce snižují také rizika a náklady spojené s uvedením nového produktu na trh. Využitím technologie KNX IoT se výrobci mohou stát součástí široké nabídky produktů KNX a poskytnout tak kompletní a přizpůsobitelné řešení pro domácnosti a budovy.

Chytré bydlení pro všechny s KNX IoTech 4.0

KNX IoTech 4.0 je nejmodernější technologie, která nepochybně ovlivní budoucnost zařízení internetu věcí. KNX IoTech 4.0 pomáhá dosáhnout tohoto poslání rozšířením produktů dostupných v rámci řešení KNX prostřednictvím zjednodušení a lepšího přístupu k technologii IoT pro všechny výrobce a odborníky.
Zatímco systémové komponenty pro KNX instalace se již používají řadu let a velmi významně přispěly k jeho úspěchu, nedávné uvedení prvních zařízení KNX IoT 4.0 na trh znamená nový milník ve vývoji průkopnické technologie KNX.
Pomocí nástroje ETS Tool můžete snadno integrovat a konfigurovat všechna dostupná zařízení a řešení KNX do jakéhokoli projektu IoT KNX, bez ohledu na jejich výrobce nebo fyzickou vrstvu, prostřednictvím moderního uživatelského rozhraní.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku