Víte, jaké jsou rozdíly mezi IoT a IIoT?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi systémy IoT a IIoT existuje několik základních rozdílů. V systému IoT je oblast použití na úrovni spotřebitelů, zatímco v případě IIoT je to průmysl.

Komunikace M2M (Machine-to-machine) je v případě IoT omezená, zatímco v případě IIoT je rozsáhlá. IoT je opět zaměřen na pohodlí jednotlivců, zatímco totéž u IIoT je bezpečnost, zabezpečení a efektivita průmyslového závodu.

Z hlediska funkcí se spotřebitelský IoT a IIoT mohou chovat stejně, ale přesto má IIoT určité další funkce, které u spotřebitelského IoT chybí. Parametry, které odlišují spotřebitelský IoT od IIoT, jsou následující: Škálovatelnost, interoperabilita, bezpečnost, nízká latence, spolehlivost, odolnost, automatizace, servisovatelnost, přesnost
a preciznost, programovatelnost. Průmyslový systém IoT může mít desítky tisíc snímačů, akčních členů, řídicích jednotek, strojů. Škálovatelnost se týká bezproblémové konektivity těchto zařízení bez ohledu na jejich počet, ať už zůstává konstantní, nebo ne. Průmysl se může skládat ze starších přístrojů a provozních technologií (OT), jako jsou SCADA, PLC atd. spolu s inteligentními zařízeními. Tyto různorodé přístroje/technologie mohou mít různé protokoly, softwarové jazyky atd. Interoperabilita se týká bezproblémového provozu těchto různých přístrojů bez jakýchkoli obtíží.

iiot rozdily 2023 1

Přístup k bezpečnosti

Bezpečnost je velmi důležitým aspektem jak v IoT, tak v IIoT. V systému IIoT by však měla být mnohem robustnější. Jakékoli narušení provozu z důvodu škodlivého útoku může vést k odstavení závodu s následnými výrobními a finančními ztrátami. Systém IIoT využívá robustní zabezpečení s pokročilými funkcemi, aby dokázal odhalit a eliminovat jakoukoli vnější hrozbu. Takové systémy využívají šifrování, autentizaci, odolnou architekturu systému atd.

Čas je důležitý

U každého časově kritického řídicího systému musí k detekci chyby od nastavené hodnoty a k přijetí opatření k odstranění těchto chyb docházet v reálném čase. Jakékoli časové zpoždění takové detekce a příslušného rozhodovacího procesu může vést ke zhoršení kvality hotového výrobku, ztrátě příjmů, bezpečnosti pracovníků atd. Systém IIoT tedy musí mít nízkou latenci. Analýza dat pro takové systémy se provádí na místě, místo aby se totéž provádělo v cloudu.

Spolehlivost systémů

Spolehlivost systému IIoT se týká provozu v průmyslu v náročných podmínkách, jako je extrémní teplo a chlad, prach, vibrace, tlak pod širým nebem po velmi dlouhou dobu. Takový systém IIoT musí pracovat v přijatelné toleranci, fungovat spolehlivě s vysokou dostupností.
Odolný systém IIoT podporuje odolnost vůči poruchám. Jakákoli porucha v kterékoli části běžícího zařízení nepovede k jeho úplnému odstavení, místo toho ji může převzít záložní systém, lze tak předejít poruše a následné ztrátě výroby.

Schopnosti systémů

Vysoce automatizovaný systém IIoT musí mít několik schopností, jako je začlenění řízení a automatizace do brány, vložení inteligence do okrajových zařízení, začlenění hlubokého učení do návrhu systému. Takový systém musí mít programovatelnou povahu a měl by integrovat jak starší, tak moderní procesy.

Živostnost systémů

Průměrná životnost průmyslových odvětví se pohybuje kolem třiceti a více let a některá z těchto odvětví pracují v náročných drsných podmínkách, jako je prašné nebo olejové prostředí apod. Systém IIoT musí být provozuschopný a musí udržet očekávanou úroveň výkonu. Servisovatelnost znamená možnost výměny senzorů, aktualizace firmwaru, konfigurace bran a serverů a zajištění kvality a kvantity výroby po celou dobu životního cyklu.

iiot rozdily 2023 2

Přesnost a preiznost

Vyjma několika málo průmyslových provozů je vyžadována vysoká přesnost a preciznost. Řešení IIoT, která mají vysokou přesnost a preciznost, zajišťují vysokou kvalitu výroby, velkoobjemové operace a rychle eliminují chyby, takže je vždy zajištěna efektivita výrobního procesu.
Základním rysem systému IIoT je, že musí být programovatelný. Takové programování lze provádět buď na dálku, nebo na místě.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku