Technické vlastnosti zařízení použitých v systému IO-Link

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V obecném příkladu systému IO-Link bývají instalovány různé snímače a akční členy IO-Link. Obrázek 1 znázorňuje, jak postupovat krok za krokem při výběru komponent IO-Link.

Aby bylo možné provést elektrotechnické projektování je důležité určit technické vlastnosti zařízení IO-Link. Je třeba zjistit z datových listů jednotlivých výrobců technické vlastnosti níže uvedených zařízení IO-Link.

Verze IO-Link

 • Jakou verzi IO-Link zařízení podporuje?

komponenty iolink 2022 1

Třída portu

 • S jakou třídou portů je zařízení připojeno?
  - Třída portů A třípólová s L+, L- (napájení senzorů a elektroniky) a komunikačním kanálem.
  - Třída portů B pětikolíková s L+, L-, komunikačním kanálem, 2L+ a 2L- (napájení akčních členů).
 • Na portu IO-Link lze provozovat také klasické (konvenční) digitální snímače vybavené binárním spínacím výstupem nebo akčními členy ovládané napětím 24 V DC. Pro tento účel se IO-Link master konfiguruje jako digitální vstup nebo výstup. K portu IO-Link lze například připojit mechanický tlačítkový spínač a jednobarevné pilotní světlo.

Odběr proudu třídy portu

 • Třída portu A: Maximální proudový odběr zařízení napájeného z napětí L+, L- je převzat z datového listu.
 • Třída portů B: Maximální proudový odběr zařízení napájeného z napětí L+, L- a 2L+ a 2L- je převzat z datového listu.
 • U některých zařízení není proudový odběr vždy uveden. V takovém případě lze předpokládat spotřebu proudu ≤ 200 mA.

komponenty iolink 2022 2

Konektor

 • Pro zařízení s krytím IP67 jsou podle specifikace IO-Link povoleny konektory M5, M8 nebo M12. Je třeba určit, který typ konektoru je na zařízení použit. Pro krytí IP20 nejsou k dispozici žádné konektorové zástrčky, protože v tomto případě se obvykle používají šroubové nebo svorkové konektory.

Velikost procesního obrazu

 • Velikost procesního obrazu není relevantní pro elektrotechnické projektování systému, ale bude vyžadována později při výběru IO-Link masteru.

V datových listech zařízení IO-Link často najdete schémata svorek. Abyste z těchto schémat mohli čerpat potřebné informace, jsou v tabulce 1 a na obrázku 2 uvedeny jednotlivé konektory a jejich přiřazení pinů.

komponenty iolink 2022 3
Specifikace IO-Link definuje třídu portů B pouze pro konektory M12. Přesto je možné provozovat zařízení IO-Link třídy portů B na zařízeních IO-Link master s krytím IP20 volným přiřazením svorek. V tomto případě se přídavné napájecí napětí realizuje pomocí svorkovnice.
Specifikace IO-Link definuje třídu portů B pouze pro konektory M12. Přesto je možné provozovat zařízení IO-Link třídy portů B na zařízeních IO-Link master s krytím IP20 volným přiřazením svorek. V tomto případě se přídavné napájecí napětí realizuje pomocí svorkovnice.
Dosud uvažovaná zařízení IO-Link musí být nyní připojena k IO-Link master. Master přijímá procesní hodnoty ze snímačů; tyto procesní hodnoty jsou v masteru agregovány a přenášeny do sběrnicového systému vyšší úrovně. V případě aktuátoru IO-Link je hodnota procesu přijímána ze sběrnicového systému vyšší úrovně a přenášena do aktuátoru. Zařízení IO-Link master může obsluhovat pouze omezený počet zařízení IO-Link. Proto se obvykle používá několik IO-Link masterů. Je třeba dbát na to, aby nebyla překročena maximální délka vedení 20 m mezi IO-Link masterem a zařízeními IO-Link definovaná ve specifikaci IO-Link.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku