Jaký je rozdíl mezi robotikou a umělou inteligencí (AI)?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Je robotika součástí umělé inteligence (AI)? Je umělá inteligence (AI) součástí robotiky? Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma výrazy? Na tuto základní otázku právě odpovíme.

Robotika a umělá inteligence slouží různým účelům. Lidé je však často míchají. Mnoho lidí se zajímá, jestli je robotika podskupinou umělé inteligence nebo je-li to to samé.

Jsou robotika a umělá inteligence stejná věc?

První věc, kterou je třeba objasnit, je, že robotika a umělá inteligence nejsou vůbec totéž. Ve skutečnosti jsou obě pole působnosti téměř úplně oddělená.
Zdá se, že někdy se zaměňují oba kvůli překrytí mezi nimi: inteligentní roboty.
Abychom pochopili, jak se tyto tři pojmy navzájem k sobě vztahují, podívejme se na každou z nich jednotlivě.

ai rozdil 1

Co je to robotika?

Robotika je odvětví technologie, která se zabývá roboty. Roboti jsou programovatelné stroje, které jsou obvykle schopny provádět řadu činností autonomně nebo semi-autonomně.
Existují tři důležité faktory, které tvoří robota:

  • Roboti komunikují s fyzickým světem pomocí senzorů a pohonů.
  • Roboti jsou programovatelní.
  • Roboti jsou obvykle autonomní nebo semi-autonomní.

Jak už bylo zmíněno, roboti jsou "obvykle" autonomní, avšak ne vždy. Teleroboti jsou například zcela řízeni lidským operátorem, ale telerobotika je stále klasifikována jako odvětví robotiky. Jedná se o příklad, kdy definice robotiky není příliš jasná.
Je překvapivě obtížné získat odborníky, aby se přesně shodli na tom, co představuje "robot". Někteří tvrdí, že robot musí být schopen "přemýšlet" a rozhodovat se. Neexistuje však standardní definice "myšlení robotů". Vyžadovat, aby robot "myslel", naznačuje, že má určitou úroveň umělé inteligence.
Rozhodnete-li se však definovat robota, robotika zahrnuje navrhování, budování a programování fyzických robotů. Pouze malá část z nich obsahuje určitou úroveň umělé inteligence.

Co je to umělá inteligence?

Umělá inteligence (AI) je odvětví informatiky. Zahrnuje vývoj počítačových programů pro dokončení úkolů, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. Algoritmy AI mohou řešit učení, vnímání, řešení problémů, jazykové porozumění a/nebo logické uvažování.
AI se používá v mnoha směrech v moderním světě. Například algoritmy AI se používají ve vyhledávacích službách Google, v doporučení Amazon a ve vyhledávačích SatNav.
I když se AI používá v dnešní době i k řízení robotů, algoritmy AI jsou pouze částí většího robotického systému, který zahrnuje také senzory, akční členy a programování bez AI.
Často, ale ne vždy, AI zahrnuje určitou úroveň strojového učení, kde je algoritmus "vyškolen", aby určitým způsobem reagoval na určitou situaci pomocí známých vstupů a výstupů.
Klíčovým aspektem, který odlišuje AI od konvenčního programování, je slovo "inteligence". Programy, které nepocházejí z programu AI, provádějí pouze definovanou sekvenci pokynů. Programy AI napodobují určitou úroveň lidské inteligence.

ai rozdil 2

Co to jsou inteligentní roboti?

Inteligentní roboti jsou most mezi robotikou a AI. Jedná se o roboty, kteří jsou řízeni programy s algoritmy AI.
Mnoho robotů není inteligentní. Až do nedávné doby mohly být všechny průmyslové roboty naprogramovány pouze pro opakující se pohyby. Jak jsme již diskutovali, opakující se pohyby nevyžadují umělou inteligenci.
Neinteligentní roboti mají omezenou funkcionalitu. Algoritmy AI jsou často nutné pro umožnění robotům vykonávat složitější úkoly.

Příklad: Cobot bez umělé inteligence
Jednoduchý spolupracující robot (cobot) je dokonalým příkladem neinteligentního robota.
Například můžete snadno naprogramovat cobot pro vyzvednutí objektu a jeho umístění jinde. Cobot pak bude pokračovat ve výběru a umístí objekty přesně stejným způsobem, dokud ho nevypnete. Toto je autonomní funkce, protože robot nevyžaduje žádný lidský vstup po jeho naprogramování. Úkol nevyžaduje žádnou inteligenci.

Příklad: Inteligentní Cobot
Schopnosti cobota můžete rozšířit pomocí umělé inteligence. Představte si, že byste připojili k vašemu cobotu kameru a umožnili mu provádět operace strojového vidění pomocí algoritmů AI, které by cobota učili. Cobot tak může detekoval objekt, který by vybíral, a umístit jej na jiné místo v závislosti na typu objektu.

Závěr a zmatek: softwarové roboty

Jak můžete vidět, robotika a umělá inteligence jsou opravdu dvě oddělené věci. Robotika zahrnuje konstruování robotů, zatímco AI zahrnuje programování inteligence.
Slovo robot se vyskytuje ještě v jednom spojení a to softwarové roboty.
Softwarový robot je výraz daný typem počítačového programu, který autonomně pracuje na dokončení virtuálního úkolu. Nejsou fyzickými roboty, protože existují pouze v počítači. Klasickým příkladem je webcrawler vyhledávač, který rotuje internet, skenuje webové stránky a kategorizuje je pro vyhledávání. Softwarové roboty však nejsou součástí robotiky.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku