Industry 4.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Termín Industry 4.0 je v současnosti jedním z nejvíce skloňovaných pojmů v průmyslu a stává se tak pro výrobní podniky až magickým slovním spojením. Nazýván bývá taktéž jako 4. průmyslová revoluce, k níž se pojí další termíny, které ovládají současný svět technologií.

Jedná se o Big Data, Internet věcí (Internet of Things), chytrá továrna (Smart Factory) či Machine To Machine. Položme si tedy otázku, co vlastně ono Industry 4.0 znamená a čím by byla přínosná případná implementace Industry 4.0 pro výrobní a průmyslové podniky?

Počátek pojmu Industry 4.0 stojí u projektu německých vládních institucí pro pokroky v automatizaci výroby. Jako termín byl poprvé použit na Hannoverském veletrhu v roce 2011 a zaštiťoval tak současné progresivní technologie v průmyslové výrobě. Základem Industry 4.0, neboli čtvrté průmyslové revoluce, je chytrá továrna (Smart Factory), která funguje na principu monitoringu okolí a provádí natolik kvalifikovaná rozhodnutí, jež vedou k optimalizaci výroby. Stejně tak zásadní je i snaha o on-line propojení celého hodnotového řetězce daného výrobce - nejen k zákazníkům, ale také směrem k dodavatelům.

industry 4 0 listopad 2015
Při aplikaci Industry 4.0 továrna již přestává být pouhým střediskem nákladů, kde je možné být efektivní jen při striktních úsporách, ale stává se naopak střediskem zisku, v němž dokáže výroba flexibilně reagovat na nastalou situaci - a to jak na trhu (tedy směrem k odběrateli), ale také ve věci odběratelských vazeb (nedostupnost některých komponent či krátkodobé promo akce dodavatelů). Svou atraktivitu získává Industry 4.0 především právě díky tomuto progresivnímu postupu z nákladového střediska do střediska zisku.

Koncept Industry 4.0 stojí na 6 základních pilířích:

  • Interoperabilita (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby, dosáhnout vzájemné součinnosti)
  • Virtualizace (schopnost vytvořit virtuální model, resp. kopii chytré továrny, při čemž reálně získaná data jsou aplikována na daný model továrny)
  • Decentralizace (schopnost stroje dělat jak decentralizovaná, tak stejně tak kvalifikovaná rozhodnutí vedoucí k optimalizaci výroby)
  • Vše probíhá v reálném čase
  • Soustředění se na služby (nakupované i poskytované)
  • Modularita (schopnost adaptace dané továrny na aktuální požadavky)

Můžeme tak směle říci, že Industry 4.0 není ve skutečnosti revolucí, ale stává se přímo evolucí. Jelikož technologie, které využívá, jsou již na trhu delší dobu a dozrávají do maximálně využitelného stavu. Samozřejmě, že samotný koncept Industry 4.0 revoluční je, neboť konkrétní přínosy vynáší výrobce mezi světovou špičku. Proto by mohlo ignorování Industry 4.0 vést k fatální ztrátě konkurenceschopnosti a to jak na globalizovaném trhu, tak na lokálním.
Pro implementaci Industry 4.0. jsou již dnes, naštěstí, velmi kvalitní nástroje. Mezi přední dodavatele těchto nástrojů se řadí německá společnost EPLAN, která koncept výrazně podporuje a svým zákazníkům také pomáhá se zavedením do reálné praxe.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku