Český DCS systém řídí chod podzemního zásobníku plynu v PZP Štramberk

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

DCS systém, tedy řízení chodu celého bloku, je relativně nová záležitost. Neexistuje mnoho firem, které jej v současné době nabízejí.

Vesměs jde o giganty, jako ABB nebo Siemens. Česká republika má mezi světovými vývojáři a výrobci pokročilých technologií také své zastoupení. „Vlastní DCS systémy už několik let nasazujeme na jaderných elektrárnách, v poslední době se uplatňují také v tepelné či vodní energetice a plynárenství,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

DCS systém SandRA českého výrobce ZAT řídí chod například Elektráren Opatovice, téměř ze sta procent Jadernou elektrárnu Dukovany, v současné době se instaluje na vodní elektrárně Lipno I. „Téměř rok běží na podzemním zásobníku plynu ve Štramberku, kde jsme jej nasadili v technologicky náročné dvojité redundanci na úrovni procesorů,“ upřesňuje Václav Janoch, ředitel divize Smart systémy. Ta zajišťuje především spolehlivost chodu podzemního zásobníku. „Náš řídicí systém SandRA jistí chod procesorů, síťové komunikace a napájení.
V praxi to znamená, že může dojít k poruše procesoru na jakékoliv ze tří PLC stanic, zároveň se může porouchat napájecí zdroj či přerušit jedna z komunikačních cest, ať už poruchou switche nebo přerušením optické sítě. Zásobník i v těchto případech poběží na 100 procent, operátor poruchu zaznamená pouze upozorněním, že je třeba závadu odstranit,“ upřesňuje Václav Janoch. Další výhodou, která plyne z redundance na úrovni procesorů, je možnost provádění úprav řídícího systému bez nutnosti jeho odstavení.

DCS ridici system 1

High-tech technologie z dílny českých vývojářů

DSC systém je postavený na řídicím systému SandRA Z200 (jde o zkratku Safe and Reliable Automation) navrženém pro řízení technologických celků v nejnáročnějších podmínkách s velkým důrazem na spolehlivost. Operátorskou část zajišťuje vizualizační systém InTouch od Wonderware, který je do celého systému plně integrován. Jádrem celého DSC systému je projektová databáze Pertinax, díky níž je možné provést libovolný zásah do systému z jednoho místa (inženýrské stanice) a odtud distribuovat napříč celým systémem (DCS je distributed control systém). „Na PZP Štramberk pokračují práce i v letošním roce. Postupně modernizujeme řídicí systémy jednotlivých sond a začleňujeme je do DCS. Používáme řídicí jednotku SandRA Z210. Celkem jde o 57 sond, kompletní obměna bude realizována do konce roku 2017,“ upřesňuje Janoch.

Největší aplikace ZAT v redundantním provedení

Objem zakázky činil bezmála 6 milionů korun. Pro ZAT byl projekt významný především z pohledu největšího nasazení systému SandRA Z200 v redundantním provedení. „Řídicí systém jsme přizpůsobovali zákazníkovi na míru v průběhu realizace projektu. Úzce jsme spolupracovali s našim vývojovým oddělením při úpravách projektové databáze Pertinax či firmwaru, které v průběhu oživování řídicího systému bylo nutné přizpůsobit aktuálním potřebám,“ doplňuje Lukáš Pinta, vedoucí skupiny Plynárenství ZAT.

DCS ridici system 2

Spolupráce se skupinou innogy

Společnost innogy Gas Storage je největším provozovatelem zásobníků plynu v ČR a vlastníkem PZP Štramberk. S českou firmou ZAT spolupracuje od devadesátých let minulého století, kdy byl na PZP Štramberk zprovozněn jejich řídicí systém. Přibližně před třemi lety se koncern rozhodl nasadit na všech svých šesti zásobnících plynu v České republice řídicí systém kategorie DCS. Jako první byl vybrán PZP Štramberk, jehož stávající systém byl na konci životního cyklu. „Firma nás požádala o zpracování informativní nabídky na DCS systém od tří světových výrobců ABB, Siemens a Emerson. V nabídce jsme jako čtvrté řešení uvedli náš řídicí systém SandRA. A to je zaujalo. Nový řídicí systém jsme navíc instalovali za plného provozu, tedy bez zbytečných finančních ztrát způsobených odstávkou,“ doplňuje Lukáš Pinta.

Aplikace pro plynárenství

V oblasti plynárenství nachází řídicí systém SandRA největší uplatnění na předávacích a regulačních stanicích plynu (dále PS a RS). „Vzhledem k tomu, že plynárenská soustava je vybudovaná a k jejímu rozšiřování dochází zřídka, jde většinou o rekonstrukce stávajících systémů,“ upřesňuje Ivo Tichý.
V případě PS s velkým průtokem plynu ZAT nasazuje systém SandRA Z200. V loňském roce jej příbramští inženýři zprovoznili na PS Měcholupy a PS Velké Němčice. V obou případech byla konečným zákazníkem společnost NET4GAS.
V případě menších PS a RS firma nasazuje systém SandRA Z210. Tyto malé kompaktní stanice ZAT uvedl na trh v roce 2015 a ihned si získaly řadu zákazníků. „Loni se nám podařilo nasadit je přibližně na 20 stanicích. Koncovými zákazníky byl u PS opět NET4GAS a v případě RS GridServices, dříve RWE Distribuční služby,“ doplňuje Václav Janoch.
Pro NET4GAS firma ZAT realizuje v současné době další zakázku, a to dodávku telemetrického rozvaděče na trasový uzávěr (TU) Jenišovice. Vzhledem k chybějícímu zdroji elektrické energie jsou součástí instalace také dva solární panely se sedmdesáti kilovou lithiovou baterií. Řídicí systém tak bude fungovat pouze na solární energii.

Novinky ve vývoji a kybernetické bezpečnosti

Řídicí systém SandRA je neustále vylepšován dle potřeb zákazníků, ročně investuje ZAT do jeho vývoje 40 milionů korun. Podle Janocha mezi významnější inovace v oblasti smart systémů patří například webserver, který bude využit k místnímu dohledování ŘS na sondách PZP Štramberk. Od poloviny letošního roku také řídicí systém SandRA podporuje šifrovanou komunikaci pomocí OpenVPN, která posiluje kybernetickou bezpečnost v komunikaci v sítích Ethernet. Ta bude do konce roku nasazena na minimálně pěti stanicích u zákazníka GridServices. Systém také nově podporuje komunikační protokoly powerlink a profibus. Oba budou nasazeny v roce 2018 do ostrého provozu. Novinky ve vývoji řídicího systému firma představuje každým rokem v lednu na Zákaznickém dnu. Nadcházející 15. ročník se koná 25. ledna 2018 v Příbrami pod názvem „Inovace a kvalita.“ Podle Iva Tichého jsou zváni nejenom spolupracující firmy a partneři, ale i všichni zájemci a fandové novinek ve vývoji řídicích systémů, registrace na www.zat.cz.

DCS ridici system 3

ŘS PZP Štramberk (innogy GS)

  • redundantní
  • 3x Z200 (6x procesor) - 96x AI (HART), 32x DO, 32x DI
  • 10x BaR X20 - 96x AI, 4x AO, 216x DI, 96x DO
  • 57 sond (komunikace přes radiomodem racom) - přes 1100 vstupních signálů, téměř 800 výstupních
  • celkem 20 000 proměnných (projektová databáze Pertinax)
  • 3x operátorská stanice (InTouch)
  • 1x inženýrská stanice

Telemetrické stanice N4G

  • ve 114 lokalitách máme téměř 150 PLC a z toho 2x Z200 a 33x Z210.
  • modernizováno tedy zatím 20%

Telemetrické stanice GridServices

  • systém od ZAT na 34 stanicích
  • z toho byla přibližně třetina modernizována na Z210

DCS ridici system logo

ZAT a.s.
K Podlesí 541, 261 01 Příbram
Tel.: +420 318 652 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zat.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku