Budoucí trendy v automatizaci procesů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Automatizace procesů se rychle mění díky rychlému technologickému pokroku. Aktualizace automatizačních nástrojů je nezbytným předpokladem pro udržení se v podnikání.

Nové automatizační technologie poskytují zvýšení spokojenosti zákazníků, snížení provozních nákladů, zvýšení výroby a kvality s bezpečným a zabezpečeným provozem pro majetek závodu a životní prostředí. Poskytuje tedy společnou platformu s inovativními technologiemi v automatizační a řídicí technice, kde jsou všechna zařízení od nejvyšší úrovně řízení až po přístroje na provozní úrovni, jakož i obchodní data, bezproblémově integrována, spíše než soubor jednotlivých produktů. To skutečně pomáhá při rychlém a správném rozhodování, které zajišťuje udržitelný růst.

Na základě názorů odborné veřejnosti na automatizaci i současného technologického trendu se budoucnost automatizačních technologií zaměří na následující oblasti:

Začlenění umělé inteligence (AI)

Umělá inteligence a strojové učení se budou výrazně uplatňovat od nejnižších, tj. polních nástrojů až po nejvyšší úroveň manažerských informačních systémů (MIS). Významnou roli bude hrát věda o datech, která by měla hmatatelný dopad na to, jak by probíhalo každodenní podnikání. Pravidelná údržba, diagnostika kondice strojů, analýza poruch a trendů na trhu jsou oblasti, kde bude AI hrát velmi zásadní roli.

automatizace trendy 2023 2

Větší využití IIoT

IIoT bude nedílnou součástí automatizačních technologií. Inženýři v závodech přejdou od údržby založené na stavu k prediktivní údržbě tím, že přijmou IIoT. Výrazně se tak minimalizují neplánované prostoje, problémy s kvalitou, náklady na údržbu a rizika. Bude také hrát důležitou roli v životním cyklu výroby, například při řízení zásob, optimalizaci dodavatelského řetězce a řízení.

Robustní, odolná a výkonná bezdrátová komunikace

Příchod bezdrátových síťových technologií 5. generace (5G) zajistí obrovský nárůst síťových vlastností nezbytných pro výrobní procesy. Nízká latence, širší šířka pásma, menší spotřeba energie a vyšší spolehlivost jsou klíčovými parametry pro podporu kritických aplikací, které jsou v současnosti závislé na pevných linkách. Kromě toho technologie 5G umožní vyšší flexibilitu, nižší náklady a kratší dobu realizace změn konfigurace výroby v továrních halách, změn uspořádání a úprav.

Nástroje rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR) pro údržbu a školení

AR bude hrát významnou roli při údržbě zařízení, kde uživatelé budou moci vidět reálný svět s digitálně překrytými informacemi. Zařízení AR "vnímají", co pracovník hledá, a to pomocí technologie "video-see-through" s využitím tabletů nebo chytrých telefonů nebo pomocí technologie "optical-see-through" s využitím chytrých brýlí nebo nositelných počítačů. Vzdálenou pomoc budou poskytovat odborníci, kteří mohou překrýt anotace nebo podat uživateli podrobnosti o údržbě pro lepší kontextualizaci, aby se podstatně snížily prostoje.
V blízké budoucnosti bude technologie VR mocným nástrojem při poskytování vysoce realistického virtuálního tréninkového prostředí s překrytím kontextualizovaných dat v reálném čase. To by umožnilo operátorům, technikům údržby a inženýrům zařízení prozkoumat různé scénáře zařízení a provozů v bezpečném prostředí mimo provoz a připravit se na reálné prostředí s menší nejistotou.

automatizace trendy 2023 1

Nasazení cloudových a místních (Edge) řešení

S rostoucí konvergencí IT a provozních technologií a dnešním důrazem na digitální transformaci se výrobci zaměří na nasazení výpočetních zdrojů tam, kde to dává největší smysl, a to na základě jednotlivých aplikací. Objevil se souběžný přístup, který využívá jak cloudová řešení, tak řešení Edge a umožňuje průmyslovým organizacím distribuovat výpočetní zdroje v širším měřítku. V průmyslovém prostředí se technologie Edge používá k získávání dat v reálném čase v místě, kde data vznikají. To by vedlo k lepšímu a rychlejšímu rozhodování, a nakonec by umožnilo lepší řízení průmyslových procesů. Následně jsou analyzovaná a zpracovaná data odesílána do cloudu, což umožňuje, aby tyto kritické obchodní informace využívalo IT. Současný přístup zahrnuje nasazení místních zařízení s vestavěnou analytikou, místních serverů, bran a cloudové infrastruktury, které musí poskytovat dostupnost a výkon na průmyslové úrovni. Synchronizace umožní výrobcům poskytovat akční informace na podporu obchodních rozhodnutí v reálném čase s využitím monitorování aktiv, analytiky, strojového učení a umělé inteligence, aby komplexní datové vzorce dávaly smysl a umožňovaly jednat. To pomůže výrobcům lépe identifikovat neefektivitu výroby, porovnávat kvalitu výrobků s výrobními podmínkami a přesněji identifikovat potenciální problémy v oblasti bezpečnosti, výroby a životního prostředí.

Konvergence technologií povede k novým způsobům, jak se tradiční obchodní modely začnou více orientovat na zákazníka. Neustále se bude usilovat o minimalizaci nákladů na výrobu a údržbu aktiv s cílem zlepšit hospodářský výsledek. Zaměří se na podstatně menší část jejich kapitálových výdajů. Digitální transformace neznamená pouze zavedení technologií, ale schopnost dosahovat výsledků v souladu s obchodními cíli a vše se týká vytváření nových hodnot v rámci celého podniku.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku