Automatizace procesů se rychle mění díky rychlému technologickému pokroku. Aktualizace automatizačních nástrojů je nezbytným předpokladem pro udržení se v podnikání.
Nové automatizační technologie poskytují zvýšení spokojenosti zákazníků, snížení provozních nákladů, zvýšení výroby a kvality s bezpečným a zabezpečeným provozem pro majetek závodu a životní prostředí. Poskytuje tedy společnou platformu s inovativními technologiemi v automatizační a řídicí technice, kde jsou všechna zařízení od nejvyšší úrovně řízení až po přístroje na provozní úrovni, jakož i obchodní data, bezproblémově integrována, spíše než soubor jednotlivých produktů. To skutečně pomáhá při rychlém a správném rozhodování, které zajišťuje udržitelný růst.
Na základě názorů odborné veřejnosti na automatizaci i současného technologického trendu se budoucnost automatizačních technologií zaměří na následující oblasti:
Začlenění umělé inteligence (AI)
Umělá inteligence a strojové učení se budou výrazně uplatňovat od nejnižších, tj. polních nástrojů až po nejvyšší úroveň manažerských informačních systémů (MIS). Významnou roli bude hrát věda o datech, která by měla hmatatelný dopad na to, jak by probíhalo každodenní podnikání. Pravidelná údržba, diagnostika kondice strojů, analýza poruch a trendů na trhu jsou oblasti, kde bude AI hrát velmi zásadní roli.
Větší využití IIoT
IIoT bude nedílnou součástí automatizačních technologií. Inženýři v závodech přejdou od údržby založené na stavu k prediktivní údržbě tím, že přijmou IIoT. Výrazně se tak minimalizují neplánované prostoje, problémy s kvalitou, náklady na údržbu a rizika. Bude také hrát důležitou roli v životním cyklu výroby, například při řízení zásob, optimalizaci dodavatelského řetězce a řízení.
Robustní, odolná a výkonná bezdrátová komunikace
Příchod bezdrátových síťových technologií 5. generace (5G) zajistí obrovský nárůst síťových vlastností nezbytných pro výrobní procesy. Nízká latence, širší šířka pásma, menší spotřeba energie a vyšší spolehlivost jsou klíčovými parametry pro podporu kritických aplikací, které jsou v současnosti závislé na pevných linkách. Kromě toho technologie 5G umožní vyšší flexibilitu, nižší náklady a kratší dobu realizace změn konfigurace výroby v továrních halách, změn uspořádání a úprav.
Nástroje rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR) pro údržbu a školení
AR bude hrát významnou roli při údržbě zařízení, kde uživatelé budou moci vidět reálný svět s digitálně překrytými informacemi. Zařízení AR "vnímají", co pracovník hledá, a to pomocí technologie "video-see-through" s využitím tabletů nebo chytrých telefonů nebo pomocí technologie "optical-see-through" s využitím chytrých brýlí nebo nositelných počítačů. Vzdálenou pomoc budou poskytovat odborníci, kteří mohou překrýt anotace nebo podat uživateli podrobnosti o údržbě pro lepší kontextualizaci, aby se podstatně snížily prostoje.
V blízké budoucnosti bude technologie VR mocným nástrojem při poskytování vysoce realistického virtuálního tréninkového prostředí s překrytím kontextualizovaných dat v reálném čase. To by umožnilo operátorům, technikům údržby a inženýrům zařízení prozkoumat různé scénáře zařízení a provozů v bezpečném prostředí mimo provoz a připravit se na reálné prostředí s menší nejistotou.
Nasazení cloudových a místních (Edge) řešení
S rostoucí konvergencí IT a provozních technologií a dnešním důrazem na digitální transformaci se výrobci zaměří na nasazení výpočetních zdrojů tam, kde to dává největší smysl, a to na základě jednotlivých aplikací. Objevil se souběžný přístup, který využívá jak cloudová řešení, tak řešení Edge a umožňuje průmyslovým organizacím distribuovat výpočetní zdroje v širším měřítku. V průmyslovém prostředí se technologie Edge používá k získávání dat v reálném čase v místě, kde data vznikají. To by vedlo k lepšímu a rychlejšímu rozhodování, a nakonec by umožnilo lepší řízení průmyslových procesů. Následně jsou analyzovaná a zpracovaná data odesílána do cloudu, což umožňuje, aby tyto kritické obchodní informace využívalo IT. Současný přístup zahrnuje nasazení místních zařízení s vestavěnou analytikou, místních serverů, bran a cloudové infrastruktury, které musí poskytovat dostupnost a výkon na průmyslové úrovni. Synchronizace umožní výrobcům poskytovat akční informace na podporu obchodních rozhodnutí v reálném čase s využitím monitorování aktiv, analytiky, strojového učení a umělé inteligence, aby komplexní datové vzorce dávaly smysl a umožňovaly jednat. To pomůže výrobcům lépe identifikovat neefektivitu výroby, porovnávat kvalitu výrobků s výrobními podmínkami a přesněji identifikovat potenciální problémy v oblasti bezpečnosti, výroby a životního prostředí.
Konvergence technologií povede k novým způsobům, jak se tradiční obchodní modely začnou více orientovat na zákazníka. Neustále se bude usilovat o minimalizaci nákladů na výrobu a údržbu aktiv s cílem zlepšit hospodářský výsledek. Zaměří se na podstatně menší část jejich kapitálových výdajů. Digitální transformace neznamená pouze zavedení technologií, ale schopnost dosahovat výsledků v souladu s obchodními cíli a vše se týká vytváření nových hodnot v rámci celého podniku.