Nejen poruchu izolace odhalit, ale také ji lokalizovat

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V minulém roce jsme vám v květnovém čísle časopisu Elektroprůmysl představili novou řadu přístrojů pro sledování stavu izolace iso685 společnosti Bender. O rok později vám přinášíme rozšíření této řady přístrojů o systém vyhledávání poruchy izolace iso685-D-P s lokalizačními jednotkami EDS440/441.


Jde o nejmodernější konstrukci přístroje z pohledu spolehlivosti, použití měřicích metod, provozuschopnosti a designu. Kromě hlavní funkce průběžně sledovat izolaci sítě proti zemi nabízí tento systém funkci trvalého vyhledávání poruch izolace za provozu bez nutnosti odstávky či přerušení výroby.

Jak je popsáno v normě ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, oddíl 411, hlavní výhodou IT systému je to, že první porucha nevede k automatickému odpojení napájecího zdroje. Výrobní procesy tak nejsou neočekávaně přerušeny. Naopak IT systémy mohou být stále funkční a porucha může být odstraněna později, když je to pohodlnější a technicky možné, aniž byste museli vynaložit vysoké náklady na prostoje. To je dosaženo pomocí systémů pro monitorování izolace ISOMETER, které odpovídají normě ČSN EN 61557-8. Při rozsáhlých napájecích systémech však může být lokalizace poruch izolace pro technický personál časově náročná.

 

ghv bender 2 1

Řešením tohoto problému jsou systémy, které jsou navrženy v souladu s normou ČSN EN 61557-9. Dle požadavků této normy jsou navrženy systémy pro lokalizaci poruchy izolace EDS firmy Bender. To má pro provozovatele systému napájení následující výhody:

 • Odpojení systému není nutné.
 • Není nutná práce pod napětím.
 • Lokalizace poruchy izolace se provádí automaticky během provozu.
 • Místo poruchy je přesně lokalizováno.
 • Podrobnosti o obvodu se závadou jsou k dispozici během několika sekund.
 • Základní bezpečnostní norma ČSN EN 33 2000-4-41, oddíl 411.6.3.1 obsahuje následující doporučení:

"Doporučuje se, aby první porucha byla co nejdříve odstraněna“.

ghv bender 2 2

Jak tedy funguje systém pro lokalizaci poruch izolace?

Systém se skládá z generátoru proudu a z vyhodnocovací jednotky ve spojení s jedním nebo více měřicími transformátory proudu.
Přístroje iso685-D-P již obsahují vestavěný generátor proudu.
Sekvence provozu je následující: Po výskytu poruchy izolace se odesílá výstražné hlášení o poruše izolace a příkaz pro spuštění lokalizace na připojených vyhodnocovacích jednotkách EDS440/441.
Za pomoci superponovaného měřicího signálu se uzavírá měřicí obvod přes místo poruchy izolace a vnitřní obvod generátoru.
Měřicí proud je detekován měřicími proudovými transformátory a vyhodnocován pomocí vyhodnocovací jednotky EDS.

ghv bender 2 3

Společně tvoří silnou dvojici

Ovládací menu iso685-D-P bylo rozšířeno a přizpůsobeno tak, aby bylo možné jednoduše provést nastavení EDS44... Byla vytvořena sběrnice BS-bus pro automatickou detekci připojených zařízení EDS44...

Efektivnější vyhledávání poruchy izolace

Měření vychází z technologie implementované v modelech EDS460 a EDS195P, ale bylo optimalizováno podle následujících kritérií:

 • Vyšší přesnost
 • Nižší rušivé účinky systému, který má být monitorován
 • Měření reziduálního proudu s nastavitelnými hodnotami odezvy (funkce RCM)
 • Vylepšená detekce připojení měřicích transformátorů proudu
 • Vyšší citlivost v kombinaci s řadou  měřicích proudových transformátorů W...AB

Prostorově úsporná a rychlá instalace

Výhodou modelu EDS440 je, že šířka pouzdra je menší. Dřívější generace přístrojů EDS460 potřebovala šest modulů pro instalaci; EDS44… vyžaduje pouze čtyři. Snížena byla i hloubka přístroje.

ghv bender 2 4

Charakteristické vlastnosti

Hlídače izolace jsou dostupné ve dvou variantách:

 • iso685-D-P s vestavěným displejem přímo na těle hlídače izolace na DIN lištu
 • iso685-S-P + FP200 s hlídačem izolace na DIN lištu a externím displejem FP200 vhodným pro instalaci na dveře rozváděče. Základní jednotka iso685-S-P je instalována na DIN lištu a je připojena k FP200 pomocí přiloženého kabelu s konektory RJ45. Na dveřích rozváděče tedy není přítomno žádné nebezpečné napětí. Monitorovaná síť je připojena pouze k přístroji na DIN liště.
  Tedy obdobně jako tomu je u základního provedení přístroje iso685.

Vyhodnocovací jednotky jsou dostupné ve čtyřech variantách:

V aplikacích, kde je systém monitorován pouze jedním hlavní distribučním rozváděčem, je ISOMETER a vyhodnocovací jednotka poruch izolace často umístěna ve společném poli rozváděče. Pro tento účel nabízí řada EDS44…-S další funkci. Díky použití sběrnice na bázi CAN (sběrnice Bender Backbone), která je umístěna na  zadní  straně modulů  iso685  a  EDS44…-S, je možné instalovat tyto přístroje vedle sebe na DIN lištu a propojit je přes speciální adaptér. Komunikace a napájení je uskutečněno přes sběrnici BB-bus bez přídavného zapojení svorek. Toto zapojení umožňují varianty EDS440-S a EDS441-S. Tato zařízení nemají žádné ovládací nebo zobrazovací prvky. Všechna nastavení a výstrahy se zobrazují přímo na displeji přístroje iso685-D-P.

ghv bender 2 5
V systémech, kde jsou podružné rozváděče a monitorovací systém EDS je umístěn odděleně od hlídače izolace iso685-D-P, již není možné používat sběrnici BB-Bus. V takových případech se používá modelů EDS44…-L.
Moduly EDS440-L a EDS441-L mají odpovídající provozní a alarmové LED pro provoz a indikaci výstražných hlášení přímo v místě instalace bez nutnosti použití iso685-D-P.
Ke každé jednotce EDS lze připojit až 12 měřicích transformátorů. Rozhraním BS sběrnice lze propojit 21 EDS jednotek a monitorovat tak až 252 okruhů rozváděče.
Hlídače izolace iso685-D-P jsou vybaveny průvodcem uvedení do provozu a umožňují měření napětí sítě, frekvence a hodnoty rozptylové kapacity. Navíc mají trvalé sledování připojení k monitorované síti, hodiny reálného času s historií událostí a přednastavené měřicí profily pro různé aplikace. Funkci isoGraph pro zobrazení průběhu izolačního odporu až na jeden rok. Digitální vstupy a výstupy umožňují několik způsobů ovládání iso685 a signalizaci poruch. Kromě toho má iso685 rozhranní Modbus TCP, které umožňuje odečítání a nastavování parametrů přes počítač. Jednoduchý přístup k registru umožňuje rychlou realizaci vizualizace. Integrovaný webový server umožňuje vzdálený přístup a vizualizaci naměřených parametrů. Díky tomu umožňuje  vzdálený přístup k přístroji z počítače, smartphonu nebo tabletu.

ghv bender 2 6
Systém nalezne využití v AC, DC i 3AC sítích hlavních i řídicích obvodů průmyslových instalací.

Více informací Vám rádi poskytnou pracovníci firmy:

GHV logo bender

GHV Trading, spol. s r. o.
Tel. CZ +420 541 235 532-4,
Tel. SK +421 255 640 293,
E-mail CZ: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail SK: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz
www.ghvtrading.sk

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz duben 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, duben 2019

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Manipulace s kabely nebyla nikdy snadnější Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.