Monitorování teploty bez použití baterie v převodovkách větrných turbín

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Kde není možné nainstalovat kabely, přichází na řadu RFID technologie. Ty využíváme k přenosu informací o teplotě na rotujících částech převodovek. Jestliže jsou indukční generátory nebo motory vystaveny silným vibracím nebo nadměrným teplotám, jejich materiál a magnetické vlastnosti se mohou permanentně změnit.

monitorovani teploty 2016 1
Aby bylo možné tomuto nežádoucímu chování předejít, jak s ohledem na přirozené stárnutí techniky, tak s ohledem na zvýšení efektivity údržby, výrobci větrných turbín potřebují mít možnost měřit teplotu na rotujících částech uvnitř převodovek. Každý rychle pochopí, že v této oblasti aplikací nelze použít senzory propojené pomocí kabelu. V současné době probíhají testy nových konektorů, ty se však prozatím ukázaly jako příliš náročné na údržbu.
Kontrolní systém Ha-VIS RFID ETB nabízí výrobcům převodovek dosud nepoznané možnosti. Na okraji převodovky jsou v intervalu 120° umístěny tři ETB systémy, které zajištují, že načtené hodnoty jsou bez problému přenášeny i při plném zatížení. Každý ETB je vybaven dvěma teplotními přepínači. Jejich uspořádání je znázorněno na obrázku 2.

monitorovani teploty 2016 2
Jakmile teplota překročí maximální povolenou hodnotu 90 °C, všechny ETB se okamžitě aktivují. Jakmile dojde k překročení prvotních mezních hodnot, sleduje se teplota v kratších intervalech. ETB1 aktivuje první mezní hodnotu při teplotě 55 °C. Jak bude teplota dále stoupat, ETB2 aktivuje další mezní hodnotu při teplotě 65 °C, zatímco senzor č. 1 na ETB3 se aktivuje při teplotě 75 °C. Díky tomu muže zákazník využívat bezdrátové monitorování teploty v bodech 55 °C -> 65 °C -> 75 °C ->90 °C, přičemž hodnota 90 °C představuje absolutní limit, a proto je monitorována všemi ETB.
Zásluhou využití RFID transpondéru je zajištěna nejen identifikace, ale také přenos dat ze senzoru. Největší výhodou UHF systému je to, že jsou pasivní – tzn. že nevyžadují napájení z baterie. Napájení zajišťuje server RFID čtečky, který se nachází vně znázorněného systému. Inteligentní čtečka je nakonfigurována tak, aby dokázala povolit a zakázat přímé vstupy a výstupy. Díky tomu nemusí programátor PLC při ovládání čtečky používat speciální příkazy. Výhodou tohoto přístupu je, že nadřazené PLC si může zachovat maximální flexibilitu. Vstupy a výstupy tak lze integrovat zcela nezávisle na typu a výrobci konkrétního PLC.

monitorovani teploty 2016 3
S ohledem na tuto skutečnost nabízí čtečka HARTING Ha-VIS RF R500 významnou výhodu, neboť řídicí systém Ha-VIS RFID ETB lze bez pracné integrace využít na další vyšší úrovni. Společnost HARTING tímto nabízí zbrusu nové řešení pro bezkabelové a bezbateriové monitorování teplotních limitů na rotujících součástech. To výrobcům převodovek a generátorů v energetickém sektoru nabízí obrovský potenciál.

Harting web logo

HARTING s.r.o.
Mlýnská 2, 160 00 Praha 6
Tel: +420 220 380 460
Fax: +420 220 380 461
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.harting.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz prosinec 2018 S

ElektroPrůmysl.cz, prosinec 2018

Číslo je tematicky zaměřené na měření neelektrických veličin a senzorovou techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.