Snadné monitorování podmínek

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S modelovou sadou IoT, kterou tvoří Mica a snímač CISS od firmy Bosch, chce firma Harting usnadnit koncovým uživatelům ve strojírenství vstup do koncepce Průmysl 4.0. Nabízené řešení umožňuje snadným způsobem sestavit systém pro monitorování až osmi různých veličin.

Rozšíření této koncepce je možné kdykoliv.

Vstupní sada IoT se skládá ze zařízení Mica s rozhraními USB a ethernet a jednoho snímače firmy Bosch. Tento CISS snímač má rovněž rozhraní USB a splňuje všechny požadavky na odolnost vůči průmyslového prostředí vč. IP67. Snímá a přenáší standardní veličiny, jako je teplota, vlhkost, tlak, světlo či zvuk, ale také obsahuje akcelerometr, gyroskop a magnetometr. Tak je možné snadno zajistit monitorování potřebných pracovních podmínek. Ke každému snímači jsou přiloženy dva magnety, které umožňují snadnou instalaci. S jejich pomocí je možné upevnit snímač k jakémukoliv kovovému stroji. Na Mica je instalována aplikace, která přebírá parametry a data přímo ze snímače a provádí jejich vizualizaci na panelu.
Pro mnoho podniků je nyní důležité získat první zkušenosti s tématem Průmysl 4.0. Vstupní sada byla navržena speciálně pro koncové uživatele ve strojírenství, pro uživatele, kteří stojí před branami tohoto tématu a chtějí si vytvořit první úsudek o stavu svých strojů.
Řešení je připraveno k použití asi za 15 minut a je schopno dodávat první údaje. Kromě vizualizace je rovněž možné odesílat data z aplikace do MES a cloudu. V minimálním čase se tak dá snadno vytvořit systém pro monitorování podmínek. Předinstalovaný a předkonfigurovaný software se musí uvést do provozu pouze jednou. Pro spuštění vizualizace se může uživatel s tabletem přihlásit k Mica a otevřít na panelu příslušnou webovou stránku.

harting mica bosh 2019 1

Intuitivní systém

Intuitivně ovládané aplikace jsou vhodné také pro vyhodnocování dalších snímačů. Protože je na trhu k dispozici stále více snímačů s rozhraním USB, je možné připojit další snímače na druhý USB port. Později lze přejít na snímače s rozhraním Modbus a zpřístupnit si tak výrazně širší nabídku snímačů. Cílem bylo vytvořit co nejjednodušší počáteční podmínky pro mnohé provozovatelé strojů. Mica je aktuálně založena na procesoru ARM Singlecore s taktem 1 GHz, resp. Dualcore s taktem 3 GHz. Komunikace je možná přes ethernet, WLAN nebo LTE.
Kdo pracoval s aplikací CISS firmy Bosch, zvládne také snímač s rozhraním Modbus. Při vývoji řešení byl kladen důraz na jednotné používání. Je třeba nastavit pouze specifické parametry komunikace Modbus. S řadou produktů Mica byl vytvořen systém, se kterým se zákazník snadno naučí pracovat. Všechny snímače se ovládají podobně. Jakmile počet úkolů naroste, je možné přidat další produkty řady Mica. Díky snadné vzájemné výměně dat se dá vizualizace vytvořit na jednom zařízení.
Data lze získávat také ze stávajících PLC systémů. U řídicích systémů Simatic je např. k dispozici funkce pro výstup obsahu definovaných registrů jako funkčního bloku přes Modbus TCP. Pomocí bran Modbus-TCP pak lze přenášet data do zařízení Mica. To je cesta, kterou firma Harting aktuálně doporučuje. Osvědčila se u řídicích systémů Siemens, Rockwell a Beckhoff. V současné době je ve fázi testování Mica pro IO-Link, která otevírá další oblast senzorů. Jako rozhraní se aktuálně používají Modbus TCP, Modbus RTU, IO-Link. Cílem je zpřístupnit v budoucnu také bezdrátové snímače.

harting mica bosh 2019 2

Zamezení prostojům a zlepšení kvality

Uživatelům strojů jde v první řadě o to, aby zabránili prostojům a zlepšili kvalitu svých výrobků. Často stačí jen zjistit, jak se mění provozní stavy strojů. Se vstupní sadou lze změnit neplánované prostoje na časově plánované prostoje. Takto jednoduše lze dosáhnout výrazných zlepšení.
U samotné firmy Harting se systém Mica používá pro permanentní monitorování vstřikovacích strojů. Stroje byly vybaveny přídavnými snímači, např. pro sledování chladicího oleje. Systém Mica přitom snímá nejen procesní data stroje, ale i informace z přídavných snímačů. Jsou tak k dispozici data ze strojů i z okolního prostředí. Výrobci vstřikovacích strojů využívají protokol Euromap, který Mica rovněž podporuje. Cílem je rozšířit v budoucnu oblasti použití. Aktuálně probíhá jeden projekt v oboru CNC strojů.
Pro sytém Mica jsou k dispozici standardní webová rozhraní pro ERP nebo MES. Software podporuje všechny běžné IT standardy jako je http, JSON RPC nebo MQTT. V každé aplikaci je možné nastavit požadovaný výstupní formát. Firma Harting nabízí také aplikace, které zajišťují konektivitu s Microsoft Azure nebo Amazon Webservice. Další zákazníci používají Azure-On-Premise. K tomu byla rovněž vyvinuta aplikace.

harting mica bosh 2019 3

Bezpečné softwarové kontejnery

Software systému Mica je založen na linuxových kontejnerech a LXC, metodě pro virtualizaci na úrovni operačních systémů, která umožňuje provozovat několik vzájemně izolovaných systémů Linux na jediném hostitelském zařízení.
Pokud je potřebná nová aplikace, je třeba ji pouze nahrát do zařízení, např. pro Modbus nebo IO-Link. Tak je možné každý kontejner naprogramovat v jiném jazyku nebo jiným nástrojem. Každý uživatel nebo účastník projektu si může vyvíjet vlastní kontejnery, které komunikují se základními aplikacemi.
Firma Harting nabízí na speciální stránce ke stažení veškerý požadovaný a disponibilní software. Zatímco kontejnery Open-Source jsou zásadně volně použitelné, pro jiné aplikace je nutná licence. Aplikace jako RFID Middleware běží jen omezeně a musí se povolit pomocí kódu. Všichni zákazníci mají možnost si potřebné aplikace snadno vyzkoušet.
Aplikace jsou k dispozici ve třech kvalitativních stupních. S Mica-Play si každý může vyzkoušet, co je pro něj potenciálně zajímavé, avšak neověřené. Často se jedná o dobré příklady z praxe. Software, který je k dispozici v Mica-Pro, absolvoval proces kvalifikace, je zdokumentován a vyzkoušen ohledně spolehlivosti. V Mica Prime jsou soustředěny nástroje, které lze ovládat i dálkově přes softwarová rozhraní.
Mica Device Management navíc umožňuje dálkově ovládat až 50 zařízení. K aplikacím Prime patří např. MQTT-Broker, OPC-UA-Tools a databáze.

HARTING s.r.o.
Mlýnská 2, 160 00 Praha 6
Tel: +420 220 380 460
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.harting.cz
www.harting-mica.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku