Co se dá dělat, když se použití stávajících bezpečnostních modulů nevyplatí? Na tuto otázku často následuje bezradnost. Možným řešením jsou malé bezpečnostní řídicí jednotky, které se svým použitím velmi podobají běžným přístrojům, na rozdíl od nich však mají mnohem lepší funkčnost.

Bezpečnostní modulární kontrolér Preventa XPS MCM je konfigurovatelný přístroj schopný monitorovat více bezpečnostních funkcí současně a zamezit tak vstupu osob do nebezpečných prostor stroje. Splňuje požadavky PL e (Kategorie 4) dle normy ČSN EN ISO 13849-1 a SIL 3 dle ČSN EN/IEC 62061.

Odstavení provozu je nejbezpečnější provozní stav výrobního systému, ale také nejdražší. Optimální je, pokud na stroji vzájemně spolupracují bezpečnostní a standardní systémy, což umožňuje rychlejší odhalení problémových prvků.

Na 23. ročníku veletrhu Amper v Brně se setká realita s virtuálním světem. Společnost Siemens zde představí moderní softwarový nástroj Comos Walkinside. Díky přídavnému headsetu se budou moci návštěvníci vydat na prohlídku virtuální továrny, která dosud nebyla postavena a zatím existuje pouze v projektové dokumentaci.

Pro zajištění bezpečnosti obsluhy je výrobní linka opatřena mnoha komplexními systémy. Světelné závory hrají významnou roli při ochraně lidí před pohyblivými částmi strojů. Samotné nasazení bezpečnostních světelných závor však nestačí. Systém je třeba doplnit o tlačítka „Nouzové zastavení" a kontakty bezpečnostních dveří.

Společnost Schneider Electric uvádí na trh novou řadu průmyslových displejů Magelis iDisplay určených jako monitory HMI pro průmyslové stroje a strojní zařízení. Vycházejí z řady modulární operátorských panelů Magelis GTU.

Řídicí systém Modicon M221 uvedla v minulých měsících na český a slovenský trh společnost Schneider Electric. Jako zástupce The NEXT generation – nové generace PLC a LMC z koncepce MachineStruxure – vyniká také on výkonným procesorem (0,2 µs na instrukci) a komunikační otevřeností. Navíc přináší užitečnou novinku – aplikační moduly.

V evropských zemích se termínem HMI označují hardwarové produkty, zejména pak operátorské panely. Naopak v USA si uživatelé pod tímto pojmem vybaví především softwarové SCADA systémy pro instalaci na běžná PC.

Podle starého čínského učení vládne roku 2014 kůň. Tomu je připisována jak všestrannost, houževnatost a výkonnost, tak schopnost bez problémů překonávat překážky. Uvedené charakteristiky jsou vlastní i The NEXT generation – nové generaci průmyslového řízení, kterou letos uvádí na český a slovenský trh Schneider Electric.

Strana 16 z 24