V elektroodpadu číhají karcinogeny i jedy, ochranou je jeho odevzdání k řádné likvidaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odevzdáním vysloužilých elektrozařízení se lidé zbaví nepotřebných věcí, ale hlavně své domovy „vyčistí“ od potenciálně velmi škodlivých chemikálií – jedovatého olova, karcinogenů, žíravého louhu či toxického dekaBDE.

Ty se navíc díky bezpečné likvidaci nedostanou do půdy ani do podzemních vod.

Bezpečná likvidace je u elektroodpadu velmi důležitá, protože se může jednat o odpad nebezpečný. „Obsahuje různé toxické látky škodlivé pro člověka i přírodu. Ty mohou unikat například z chladicích zařízení nebo klimatizací, topných těles s obsahem silně karcinogenního azbestu, CRT displejů a obrazovek, dalších olovnatých skel či skel s obsahem rtuti,“ popisuje Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu společností REMA. Rizikové látky – například oxid olovnatý nebo fluorescenční přísady na bázi kadmia – obsahují i počítače. Kadmium je karcinogenem a také kumulativním jedem, který poškozuje játra a ledviny, kde se hromadí. Kromě toho je projevem chronické otravy kadmiem osteoporóza, zvyšuje se při ní i riziko srdečních a cévních onemocnění.

Styren v tonerech, olovo v bateriích

Legislativně jsou za elektroodpad považovány také tonery, byť se jejich sběr a likvidace fakticky řídí vlastními pravidly. I vysloužilé tonery patří k odpadům, které jsou pro člověka a přírodu rizikové. Obzvláště to platí pro levné kompatibilní tonery původem z Číny. Ve většině z nich jsou extrémně vysoké koncentrace nebezpečných látek včetně karcinogenů styrenu či benzenu. Podle dat Asociace renovátorů tonerů některé tonerové kazety z Číny uvolňují při tisku do svého okolí až o 53 procent více styrenu, než povoluje bezpečnostní limit. Styren zvyšuje riziko výskytu leukémie, může poškodit zrak a má dráždivé a narkotické účinky. Plastová těla čínských tonerů obsahují také vysoké koncentrace toxického zpomalovače hoření dekabromdifenyl etheru (dekaBDE), který se kumuluje v lidském těle a mimo jiné ohrožuje vývoj plodu během těhotenství.

elektroodpad karcio 2022 1
Riziko pro lidské zdraví i přírodu představují i baterie a akumulátory. Najdeme v nich třeba těžké kovy jako olovo, rtuť či kadmium. Olovo je stejně jako kadmium kumulativní toxická látka. Ukládá se hlavně v kostech a krvi. Způsobuje anémii, poškození ledvin i mozku a poruchy centrálního nervového systému. Hlavně u dětí se mohou při dlouhodobé expozici objevit poruchy duševního vývoje. V bateriích se také setkáváme s žíravým hydroxidem draselným neboli louhem, který při přímém kontaktu způsobuje popáleniny a puchýře, při požití může dokonce vyvolat vnitřní krvácení.

Využijte odvoz zdarma

Odevzdat vysloužilá elektrozařízení k náležité recyklaci je tedy mimořádně důležité. A naštěstí je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Dnes jsou totiž již dostupné služby, které elektroodpad z vaší domácnosti odvezou přímo od vašeho prahu. „Pro odvoz velkých elektrozařízení mohou domácnosti využít naši službu Buď líný. Je zdarma a objednat si ji lze po telefonu či online. Pro odevzdání menšího množství elektra do váhy deseti kilogramů nebo baterií pak slouží služby re:Balík a FamilyBox. Poradit se o tom, jak správně naložit se starým elektrem a bateriemi, mohou lidé také na naší bezplatné lince Chytré recyklace na telefonu 800 976 679, případně mohou informace hledat na webových stránkách chytrarecyklace.cz,“ radí Barbora Stárková.

elektroodpad karcio 2022 2

O společnostech REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.
Od roku 2016 je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.

elektroodpad karcio 2022 3
Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud
Informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku